Trys šimtai ekonomistų tarpininkaujant aktyvistų grupei „Oxfam“ parengtame laiške pažymi, kad dėl mokesčių vengimo labiausiai nukenčia skurdesnės šalys.
Laišką pasirašę ekspertai, įskaitant Kolumbijos universiteto Žemės instituto vadovą Jeffrey‘į Sachs‘ą, įrodinėja, kad mokesčių rojams nėra jokio ekonominio pagrindimo, ir ragina lyderius „nuplėšti juos gaubiantį slaptumo šydą“.
„Kaip parodė „Panamos popieriai“ ir kiti pastaruoju metu nutekinti dokumentai, slaptumas, kurį užtikrina mokesčių rojai, skatina korupciją ir apriboja šalių galimybes surinkti savo teisėtą mokesčių dalį“, – rašoma laiške. „Nors nuo mokesčių vengimo nukenčia visos šalys, labiausiai pralaimi skurdžiosios šalys, kurios dėl tokios praktikos kasmet negauna ne mažiau kaip 170 mlrd. JAV dolerių mokesčių.“
Laiškas buvo paskelbtas pirmadienį, likus kelioms dienoms iki Londone rengiamo aukščiausiojo lygio susitikimo, kuriame politikai iš 40 šalių, taip pat Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) atstovai kalbėsis apie kovą su korupcija.
Daugelis įmonių, paminėtų nutekintuose vadinamuosiuose Panamos popieriuose, buvo įsteigtos Britanijos užjūrio teritorijose ir Didžiosios Britanijos Mergelių salose.
„Mokesčių rojų egzistavimas nedidina bendros pasaulinės gerovės, jie neturi jokios naudingos ekonominės prasmės“, – rašoma laiške. „Nors šios jurisdikcijos, be jokios abejonės, duoda naudos tam tikriems turtingiems asmenims ir tarptautinėms korporacijoms, ta nauda pasiekiama kitų sąskaita, taigi dėl jų dar padidėja nelygybė.“