Kaip aiškina kampanijos dalyviai, nuo šios dienos iki metų pabaigos ekonomika veiks „ekologiniu deficitu“. Šiuo metu žmonija sunaudoja 74 proc. daugiau išteklių, nei per metus jų gali atkurti planetos ekosistemos. Tai reiškia, kad norėdami gamtiniais ištekliais naudotis tvariai, mums reiktų 1,7 Žemės, praneša „independent.co.uk“.
2020 m. Žemės viršijimo diena įvyko kiek vėliau – rugpjūčio 22 d. Taip nutiko dėl sumažėjusio anglies dvideginio išmetimo, kai pasaulį buvo sukausčiusi pandemija.
Tačiau šią datą apskaičiuojančio „Global Footprint Network“ (GFN) atstovai teigia, kad dėl laisvinamų koronaviruso apribojimų žmonijos „ekonominis pėdsakas“ per metus padidėjo 6,6 proc.
Organizacija taip pat apskaičiuoja kurią dieną įvyktų Pasaulinė viršijimo diena, jeigu visa žmonija sunaudotų tiek išteklių, kiek jų sunaudoja atskiros šalys.
Turtingos šalys sunaudoja daugiausia išteklių. Štai jeigu visas pasaulis gyventų kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, viršijimo diena įvyktų kovo 14 d., o jeigu žmonija imtų pavyzdį iš Jungtinės Karalystės, ši data nusikeltų į gegužės 19 d.
Tačiau jeigu gyventume kaip Indonezijos žmonės, viršijimo diena įvyktų vos pora savaičių iki metų pabaigos – gruodžio 18 d.
Tarptautinės energijos agentūros kovo mėnesį paskelbtoje analizėje teigiama, kad nors per 2020 m. į orą buvo išmesta mažiau anglies dvideginio nei įprastai, antroje metų pusėje, kai ekonomika pradėjo atsigauti, išmetamų dujų kiekis vėl pradėjo stabiliai augti. Jau gruodžio 2 d. išmetamų dujų kiekis buvo 2 proc. didesnis, nei tą patį mėnesį 2019 m.
GFN pridūrė, kad nuo 2020 m. pasaulinis miškų biologinis pajėgumas sumažėjo 0,5 proc., daugiausia dėl Amazonės atogrąžų miškų kirtimo. Vien Brazilijoje per 2020 m. buvo prarasta daugiau nei 1,1 mln. hektarų Amazonės.
Tyrėjai patvirtino, kad kai kuriose Amazonės dalyse dabar yra išmetama daugiau anglies dvideginio, nei ta atogrąžų dalis gali jo pasisavinti. Šis miškas anksčiau buvo lyg kempinė, iš atmosferos sugėrusi klimato krizę sukėlusias dujas. Bet dabar pati Amazonė tapo dar vienu klimato kaitą skatinančiu veiksniu, teigė Brazilijos Nacionalinio Kosminių tyrimų instituto mokslininkai.
Artėjant Glazge vyksiančiai klimato kaitos konferencijai „COP26“, Glazgo miesto tarybos pirmininkė Susan Aitken sakė: „Tegul žemės viršijimo diena tampa raginimu veikti.“
„Lapkričio mėnesį visas pasaulis stebės Glazgą, kur vyks „COP26“ viršūnių susitikimas, kuriame turėsime priimti sprendimus, užtikrinsiančius saugesnę ir tvaresnę ateitį. Mes, glazgiečiai, turime galimybę, parodyti pasauliui, ką mes darome kartu kaip miestas, reaguodami į klimato ir ekologinę situaciją.“
Pasaulinę viršijimo dieną kiekvienais metais nustato GFN – tarptautinė tyrimų organizacija, stebinti, kiek natūralių medžiagų sunaudoja žmonija, ir kokią žalą tai daro aplinkai.