• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau daugiau nei metus Rusija remiasi savo vis artimesne sąjungininke Šiaurės Korėja dėl artilerijos sviedinių ir balistinių raketų tiekimo, kad galėtų juos panaudoti savo kare prieš Ukrainą. 

Jau daugiau nei metus Rusija remiasi savo vis artimesne sąjungininke Šiaurės Korėja dėl artilerijos sviedinių ir balistinių raketų tiekimo, kad galėtų juos panaudoti savo kare prieš Ukrainą. 

REKLAMA

Dabar apie 3 tūkst. Šiaurės Korėjos karių treniruojasi trijose Rusijos vietose. Pasak Pietų Korėjos žvalgybos ir JAV pareigūnų, netrukus korėjiečiai gali būti panaudoti kovai kartu su Kremliaus pajėgomis. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra sakęs, kad kariniai santykiai su Pchenjanu yra „mūsų pačių reikalas“, ir vengė atsakyti į klausimus, ar Šiaurės Korėja siuntė savo karius į jo šalį.

Apie tai apžvalgoje rašo leidinys „Bloomberg“.

Apie kiek Šiaurės Korėjos karių kalbame?

Pietų Korėjos nacionalinė žvalgybos tarnyba sakė, kad karinio jūrų laivyno laivai spalio 8–13 dienomis gabeno Šiaurės Korėjos specialiąsias pajėgas į Rusiją mokymams prieš dislokavimą Ukrainoje. Kariai yra dalis planuojamo maždaug 10 tūkst. karių kontingento, rodo Pietų Korėjos žvalgybos dokumentai, kuriuos matė leidinys „Bloomberg“.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad kariams buvo išduotos rusiškos karinės uniformos ir ginklai, taip pat padirbtos asmens tapatybės kortelės nurodant, kad jie yra iš Sibiro. Jie treniravosi naudoti karinę įrangą ir skraidinti nepilotuojamus orlaivius, žurnalistams sakė žvalgybos informuoti Pietų Korėjos įstatymų leidėjai.

REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra sakęs, kad jo šalies žvalgybos pareigūnai mano, jog Šiaurės Korėjos taktinis personalas ir pareigūnai jau yra Ukrainoje. „The Kyiv Post“ pranešė, kad šeši Šiaurės Korėjos pareigūnai žuvo ir dar trys buvo sužeisti per Ukrainos raketų smūgį spalio 3 dieną netoli rytų Ukrainos Donecko miesto.

Koks Šiaurės Korėjos karių pasirengimas?

Šiaurės Korėja turi 1,28 milijono aktyvių kariškių, iš kurių 1,1 milijono yra kariuomenėje, rodo Pietų Korėjos skaičiavimai. Didžioji dalis jos pajėgų remiasi „vis labiau pasenusia įranga“, datuojama Sovietų Sąjungos laikais, sakė Tarptautinis strateginių studijų institutas savo 2023 metų pasaulio kariuomenių apžvalgoje. 

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės Korėjos ginkluotosios pajėgos retai buvo išbandomos nuo tada, kai prieš daugiau nei 70 metų baigėsi kovos Korėjos kare. Vis dėlto 200 tūkst. karių Šiaurės Korėjos specialiųjų operacijų padaliniuose, pasak Pietų Korėjos kariuomenės, laikomi vienais geriausių, kuriuos šalis gali pasiūlyti. Šios pajėgos specializuojasi infiltracijos reiduose ir „teroristinėje taktikoje“, teigia JAV žvalgyba. 

Kuo tai naudinga Šiaurės Korėjai?

Mainais už ginklus, kuriuos jau pasiuntė į Rusiją, lyderio Kim Jung Uno režimas gavo pagalbą ekonominiu aspektu ir išplėtė ginklų programas, teigia JAV ir Pietų Korėjos pareigūnai. Nepaisant gausių ginklų perdavimo įrodymų, Šiaurės Korėja ir Rusija neigė, kad jie įvyko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip atlygį už karių siuntimą Kim Jong Unas tikriausiai galėtų tikėtis sulaukti daugiau pagalbos. Pietų Korėjos įstatymų leidėjai, kuriuos informavo žvalgybos agentūra, sakė, kad tikimasi, jog Rusija mainais duos ekonominės naudos.

Be to, karių dislokavimas Ukrainoje suteiktų Šiaurės Korėjai galimybę išbandyti savo karines strategijas ir ginkluotę prieš pajėgas, kurios naudoja įrangą, panašią į tą, kurią dislokuoja Pietų Korėja. 

REKLAMA

Nuo 1953 metų, kai prasidėjo Korėjos karas, Šiaurės Korėja retai siųsdavo savo karius į užsienį. Tais atvejais, kai ji ryžosi siųsti karius į užsienį, Šiaurės Korėja paprastai išsiuntė mažas pajėgas. Pavyzdžiui, kai ji išsiuntė maždaug 3 tūkst. kariškių į Angolą dalyvauti jos pilietiniame kare 1970-ųjų pabaigoje ir 1980-ųjų pradžioje. 

Kim Jong Uno režimas 2019 metais išsiuntė apie 800 kariškių ir darbininkų padėti Sirijos vyriausybei, teigia Pietų Korėjos žiniasklaida, cituodama Jungtinių Tautų dokumentą. Šiaurės Korėja Vietnamo karo metu taip pat vykdė ribotas oro misijas, kad padėtų kovoti su JAV ir Pietų Vietnamo pajėgomis.

REKLAMA

JAV Ramiojo vandenyno armijos vadovas generolas Charlesas Flynnas išreiškė susirūpinimą dėl galimybės, kad Šiaurės Korėjos kariuomenė pasimokys iš kovų Ukrainoje. 

„Vyksta tam tikras mokymasis", – sakė jis spalio 15 dieną. Ch. Flynnas balandį sakė, kad Rusijos korėjiečių raketų naudojimas suteikia Pchenjanui retą galimybę išbandyti savo ginklus kovoje ir galbūt pagerinti jų veikimą.

Kodėl Šiaurės Korėja ir Rusija tokios artimos?

Kadangi pirmaujančios demokratinės valstybės stengėsi izoliuoti Kim Jong Uną ir Putiną dėl karinių veiksmų, laikomų keliančiais grėsmę pasaulio saugumui, jiedu kreipėsi pagalbos viena į kitą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės Korėja turi didžiules amunicijos atsargas, kurios dirba su rusiška įranga, o Rusija turi maisto, energijos ir žaliavų, kurių Šiaurės Korėjai labai reikia. 

Kai birželį V. Putinas apsilankė pas Kim Jong Uną Pchenjane, jiedu pasiekė susitarimą ginti vienas kitą, jei kuris nors iš jų kada nors bus užpultas, demonstruodami nepagarbą JAV ir jos partneriams bei jų įvestoms sankcijoms.

Kaip tai gali paveikti Pchenjaną ir Maskvą?

Nė vienas Šiaurės Korėjos lyderis niekada nėra susidūręs su situacija, kai šalies kariai patyrė masinių aukų kovodami kare užsienyje. 

REKLAMA

Viena iš pagrindinių Šiaurės Korėjos politikos krypčių – pirmenybė teikiama kariuomenei. Ginkluotosios pajėgos persmelkia beveik visus visuomenės aspektus. Jei Ukrainoje žuvusių ar sužeistų korėjiečių skaičius padidėtų, Kim galėtų susidurti su retu jo autoritetą palaikančių kariškių nepaklusnumu.

Jis taip pat rizikuotų sukelti šalies piliečių, kuriems įprasta turėti asmeninių ryšių su ginkluotosiomis pajėgomis, nepasitenkinimą. Dar vienas nerimas yra tas, kad kai kurie kariai gali pasirinkti pasitraukti, o ne kovoti.

Šiaurės Korėjos karių siuntimas į Ukrainą gali išprovokuoti Pietų Korėją. Tikėtina, kad tai padidintų JAV ir jų NATO partnerių spaudimą Pietų Korėjos prezidentui Yoonui Suk Yeolui peržiūrėti vyriausybės politiką, draudžiančią Seului siųsti būtiną pagalbą kariaujančioms šalims. Pietų Korėja turi tokius ginklus ir amuniciją, kokių siekia blokas, kad padėtų Ukrainai atremti Rusijos puolimą. Pavyzdžiui, Ukrainai reikia artilerijos sviedinių, o Pietų Korėja jų turi milijonus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų