• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Havajų Didžiojoje saloje ketvirtadienį atsivėrus naujam Kilauėjos ugnikalnio plyšiui vienoje gyvenamojoje teritorijoje, iš jo besiliejanti lava privertė tūkstančius gyventojų pasitraukti į saugesnes vietas.

10

Havajų Didžiojoje saloje ketvirtadienį atsivėrus naujam Kilauėjos ugnikalnio plyšiui vienoje gyvenamojoje teritorijoje, iš jo besiliejanti lava privertė tūkstančius gyventojų pasitraukti į saugesnes vietas.

REKLAMA

Šios JAV valstijos gubernatorius Davidas Ige paskelbė nepaprastąją padėtį Didžiojoje saloje, kad šios krizės padariniams likviduoti būtų galima skirti lėšų iš specialių fondų.

Vietos televizijų reportažuose matyti lavos srautai, tekantys per miškingas vietoves šalia Kilauėjos, vieno aktyviausių ugnikalnių pasaulyje.

„Viešųjų darbų departamentas praneša apie garų ir lavos prasiveržimą iš plyšio Leilanio rajone, Mohalos gatvės teritorijoje“, – sakoma Havajų apygardos civilinės gynybos agentūros „Facebook“ žinutėje. Dėl šio išsiveržimo paskelbta maždaug 1,7 tūkst. gyventojų privalomoji evakuacija.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Iš plyšių gyvenvietės rytinėje dalyje kyla balti karšti garai ir melsvas rūkas“, – sakoma JAV Geologijos tarnybos (USGS) pranešime. Tame rajone yra apie 770 pastatų.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai, priversti palikti namus dėl išsiveržimo keliamos grėsmės, galės prisiglausti vietos bendruomenių centruose platesnėje apylinkėje, turinčioje apie 10 tūkst. gyventojų, nurodė Havajų nepaprastųjų situacijų valdymo agentūra.

REKLAMA

USGS ekspertai iš Havajų ugnikalnių observatorijos nuo žemės ir iš oro vertina padėtį per išsiveržimą, prasidėjusį apie 16 val. 45 min. vietos (penktadienį 5 val. 45 min. Lietuvos) laiku. Per kelias ankstesnes dienas šiame rajone netoli Pahoa miesto buvo užfiksuota šimtai silpnų požeminių smūgių.

Ketvirtadienį 10 val. 30 min. (23 val. 30 min.) į pietus nuo Puu O įvykęs 5 balų žemės drebėjimas sukėlė akmenų griūčių ir potencialią uolienų nuošliaužą į Puu O kraterio vidų, nurodė USGS.

REKLAMA
REKLAMA

Vietos gyventojas Jeremiah Osuna (Džeremija Osuna) savo bepilote skraidykle nufilmavo skaisčiai raudonos lavos srautą. Vyras sakė, kad ši lavos upė buvo panaši į „ugnies užuolaidą“ – „sukrečiančią ir keliančią pagarbią baimę“.

Vienas salos pietinės dalies gyventojas sakė, kad iš naujai atsivėrusio plyšio lavos fontanas kyla maždaug į 45 metrų aukštį.

Civilinės gynybos agentūra šią teritoriją uždarė lankytojams ir nurodė privačioms kelionių agentūroms neorganizuoti ekskursijų pavojingoje zonoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kilauėjos išsiveržimai paprastai nebūna sprogstami, bet 1924-aisiais ugnikalnis spjaudė pelenus ir 10 tonų vulkanines bombas. Tąsyk žuvo vienas žmogus.

Per 1983 metų išsiveržimą iš Puu O kraterio lavos fontanai kilo į beveik 460 metrų aukštį. Per tolesnius dešimtmečius lavos srautai užklojo dešimtis kvadratinių kilometrų ir sunaikino daug namų.

REKLAMA

Nuogąstavimai dėl pavojingų dujų

Prasidėjus išsiveržimui tarnybos perspėjo dėl galimo „lavos užliejimo“, gaisrų, dūmų ir naujų žemės drebėjimų.

USGS pabrėžė, kad plyšinių išsiveržimų ankstyvosios stadijos būna itin „dinamiškos“ ir kad „gali atsirasti papildomų kraterių bei naujų lavos prasiveržimų“.

„Šiuo metu neįmanoma nuspėti, kur gali atsirasti naujų kraterių“, – perspėjo specialistai.

REKLAMA

Dabartinio lavos išsiliejimo paveikta gyvenvietė „Leilani Estates“ patenka į Didžiosios salos Rytų rifto zoną, kurioje, kaip perspėjo Havajų ugnikalnių observatorija, buvo „nustatyta magmos judesių“. Gyventojai perspėjami, kad bet kuriuo metu gali įvykti seisminių smūgių ir ugnikalnio išsiveržimų.

„Visoms teritorijoms, besiribojančioms su Rytų rifto zona, gresia didelis išsiveržimų pavojus“, – sakė Havajų apygardos meras Harry Kimas (Haris Kimas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Civilinės gynybos agentūra perspėjo, kad privalomai evakuojamų teritorijų gyventojai nemėgintų ten grįžti, nes ugniagesiai užfiksavo ore aptiko itin didelius kiekius pavojingų sieros dvideginio dujų.

Gubernatorius N. Ige mobilizavo Havajų nacionalinę gvardiją ir paragino gyventojus atsižvelgti į Civilinės gynybos agentūros perspėjimus.

Pranešime apie nepaprastosios padėties paskelbimą gubernatorius pažymėjo, kad dabartinis lavos srautas panašus į 1960 metais įvykusį Kilauėjos išsiveržimą Kapoho rajone, padariusi „reikšmingos žalos visuomeniniam ir privačiajam turtui žemutinės Punos regione“.

REKLAMA

Havajų ugnikalnių observatorijos geologė Janet Babb (Džanet Bab) sakė naujienų agentūra AFP, kad mokslininkai rifto zonoje nuo pirmadienio popietės stebėjo „magmos intruziją“ ir numatė, kad gali įvykti išsiveržimas.

Ekspertė pridūrė, kad aktyvumas tame plyšyje jau liovėsi, bet perspėjo, kad gali įvykti papildomų išsiveržimų, ir paragino havajiečius vykdyti valdžios nurodymus.

REKLAMA

Nuolatinis pavojus

Kai regioną supurtė 5 balų seisminis smūgis, ekskursijų prie lavos srautų vedlė Yvonne Baur (Ivon Bor) viešėjo pas draugę gyvenvietėje, įsikūrusioje tarp plikos lavos laukų. Pasak jos, tuo metu į padangę iškilęs rausvai pilkšvų pelenų pliūpsnis atrodė „jaudinamai“.

Tačiau Y. Baur gyvena mažiau pavojingoje zonoje ir, nors yra didelė išsiveržimų entuziastė, sakė AFP, kad „niekada nesistatytų ir nepirktų namo“ tokiuose rajonuose kaip „Leilani Estates“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Noriu būti arti, bet ne per daug arti“, – teigė ji.

Havajams atstovaujantis JAV senatorius Brianas Schatzas (Brajenas Šacas) sakė, kad Federalinė krizių valdymo agentūra (FEMA) mobilizuoja išteklius, taip pat stebi miškų gaisrus, elektros tinklų ir vandentiekio gedimus.

Didžioji sala yra didžiausia iš aštuonių pagrindinių Havajų salų, kartu su šimtais mažesnių vulkaninių salelių sudarančių šią JAV valstiją. Naujausio išsiveržimo paveikta teritorija yra dalis tektoniškai nestabilios Didžiosios salos rytų rifto zonos.

REKLAMA

Salos gyventoja Janice Wei (Džanis Vei), persikėlusi į Havajus iš Kalifornijos, kur dažnai įvyksta stiprių žemės drebėjimų, sakė, kad šis išsiveržimas tam tikra prasme atnešė „palengvėjimą“.

„Po tokios daugybės mažų žemės drebėjimų krateryje laukėme didelio judėjimo krateryje“, – ji aiškino AFP.

„Havajiečiai ir vietos žmonės čia gyveno visais laikais, – pridūrė J. Wei. – Žinome, kas vyksta; turime perspėjimo sistemų. Čia visi turi būti pasiruošę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų