Ukrainos portalas TSN pateikia šešis pasaulyje šiuo metu girdimus taikos Ukrainoje planus, tarp kurių – ir Rusijos Federacijos partnerių ir sąjungininkių – Baltarusijos, Kinijos ir Turkijos – pasiūlymai. Taip pat yra idėjų, kurias suformulavo Ukrainos partneriai Vakaruose.
Ukraina apie savo vadinamąją „taikos formulę“ pradėjo kalbėti dar 2023 m. pavasarį, ją viešai pristatė šalies lyderis Volodymyras Zelenskis. Formulę sudaro dešimt punktų, kuriuose kalbama apie okupuotų teritorijų išlaisvinimą, reparacijas, nusikaltėlių nubaudimą ir kt.
Tuo metu 2024 m. birželį Šveicarijoje vykusiame Pasauliniame taikos susitikime buvo įvardytos trys pagrindinės temos būsimoms galimoms deryboms su Rusijos Federacija – tai maistas, humanitarinis ir branduolinis saugumas.
Rusijos Federacijos sąjungininkų taikos planas
2023 m. pavasarį Baltarusija pasiūlė savo „taikos planą“. Pirmosios derybos dėl karo pabaigos prasidėjo dar 2022 m. vasarį Baltarusijos autoritarinio vado Aliaksandro Lukašenkos pasiūlytoje platformoje. Po metų jis pasiūlė nedelsiant nutraukti ugnį, paskelbti paliaubas ir pripažinti okupaciją. Derybos žlugo niekur nepajudėjusios.
Savo žodį dėl taikos tarė ir Turkija. Šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas 2023 m. pareiškė, kad Rusijos Federacijos ir Ukrainos prezidentai turėtų pradėti asmenines derybas Turkijos teritorijoje. Politikas teigė, kad su tuo būtina sutikti, nes šalys nesugebės nugalėti viena kitos.
Savo viziją, kaip užbaigti Rusijos karą Ukrainoje paskelbė ir Kinija – šalies taikos planą sudarė 12 punktų. Tarp jų – karo veiksmų nutraukimas, grūdų eksporto ir pramonės veiklos atnaujinimas, branduolinė sauga, sankcijų Rusijos Federacijai panaikinimas ir „atsigavimas po karo“.
Brazilija, atkartodama Kinijos planą, taip pat tarė savo žodį dėl Rusijos pradėto karo. Tik plane buvo dvigubai mažiau punktų, kuriuose raginama nutraukti eskalaciją, kalbama apie „humanitarinę krizę“, branduolinę saugą ir „pramoninių grandinių“ atkūrimą.
Prancūzijos ir JAV taikos vizija
Prancūzija savo pasiūlymus dėl taikos paskelbė 2023 m. pavasarį. Šalies prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad būtina sukurti specialią tarptautinę struktūrą, kurios pagrindu bus deramasi dėl taikos.
Iki 2024 m. liepos tokia struktūra neatsirado. Vietoj to prancūzų politikas pradėjo kalbėti apie galimybę Ukrainos teritorijoje atsirasti Vakarų kariams, o NATO sukūrė komitetą, kuris organizuos karinę pagalbą.
Jungtinės Valstijos kandidato į prezidentus Donaldo Trumpo lūpomis išsakė dar vieną idėją, kaip užbaigti karą. Pirmuosius pasiūlymus jis pateikė 2024 m. pavasarį: buvo įsitikinęs, kad privers nutraukti karo veiksmus per vieną parą.
Liepos mėnesį su juo kalbėjosi buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas, kuriam D. Trumpas papasakojo apie atnaujintą plano versiją. Pasak D. Trumpo, norint užbaigti karą, reikia žengti tris žingsnius: pirmiausia Ukraina smogia Rusijos Federacijai ATACMS ir „Storm Shadow“, tada Rusijos Federacija atitraukia karius iki 2022 m. vasario 22 d. buvusių sienų ir galiausiai Ukraina prisijungia prie NATO ir ES.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Net nesitikėjau iš Trump'o tokių paprastų trijų punktų. Tai tikrai geras planas, tik dar reiktų pridėti reparacijas iš ruskių ir išvežtų vaikų /suaugusiųjų grąžinimą atgal į UA.