„Paraišką dėl narystės tikimės įteikti iki metų pabaigos“, – tikina 34-rius metus turintis Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius, lapkričio 5 d. viešėjęs Europos Parlamente.
Kiek metų prireiks Serbijai siekiant tapti ES nare?
Labai sunku prognozuoti, manau, reikės 5-7 metų. Toks laikotarpis skamba realistiškai, kadangi didės Vakarų Balkanų šalių pasirengimas ir bus galima tikėtis politinio ES šalių sprendimo. Serbija turėtų stengtis įstoti kuo greičiau.
Kada rengiatės paduoti paraišką?
Turime rimtų ketinimų tai padaryti dar šiemet. Vidinės diskusijos dėl ateities jau baigtos: pernykščiuose „referendumuose“ – prezidento ir parlamento rinkimuose – gautas teigiamas atsakymas dėl Serbijos ateities Europos Sąjungoje.
Serbijos gyventojai ne visuomet entuziastingai palaikė narystės idėją…Ar šalininkų gretų nesumažino dalies ES šalių sprendimas pripažinti Kosovą?
Metų sandūroje pasiekti rekordiniai 85 proc. Šiuo metu narystę ES palaiko apie 70 proc. žmonių.
Kosovo pripažinimas tikrai nepadidino paramos. Išlaikome griežtą takoskyrą tarp integracijos į ES ir Kosovo ateities klausimų. Tokia oficiali Serbijos ir ES politika, labai svarbu ją ir toliau išlaikyti.
Ką Serbija gali duoti Europos Sąjungai?
Didžiausias indėlis – taika ir stabilumas. Istorinis ir kultūrinis paveldas leis baigti įvairove paremtos sąjungos kūrimą.
Labai sunku įsivaizduoti taikią ir pasiturinčią Europą su didele juodąja skyle. Esu optimistas ir tikiu, jog mūsų karta išvys visų Vakarų Europos šalių stojimą į ES.
Kokį vaidmenį užims Serbija Europos Sąjungoje. Ar ji taps stabilumo inkaru, tiltu tarp Europos Rusijos?
Kalbant apie Balkanų stabilumą, esame inkaras – pažvelgus į žemėlapį tai akivaizdu.
Santykiai su Rusija siekia šimtmečius. Naudojame tą pačią abėcėlę, išpažįstame tą patį tikėjimą. Esame kultūriškai artimi, visuomet buvome partneriai ir sąjungininkai pasaulio konfliktuose. Šiandieną Rusija remia mūsų diplomatines pastangas išsaugoti savo teritoriją ir suverenitetą. Rusija taip pat remia mūsų narystės ES norus.
Ji visuomet išliks gera Serbijos drauge. Manau, jog vieną dieną įstojusi į ES Serbija sugebės pagerinti Rusijos ir Europos Sąjungos tarpusavio supratimą.
Netrukus įsigalios bevizis režimas su ES. Kokią naudą jis atneš jaunimui ir visiems Serbijos piliečiams?
Tai prilygs milžiniško akmens nusiritimui. Suvaržytiems buvusios Jugoslavijos gyventojams buvo tikrai nelengva: juk anksčiau buvome įpratę laisvai keliauti tiek į Rytus, tiek į Vakarus. Galėsime sakyti, kad „vėl esame normalūs“.
Tai labai svarbu jaunajai kartai, augančiai izoliacijos sąlygomis, neturėjusiai galimybių pamatyti Europos. Aiškiname, jog būti ES nare yra šaunu, tačiau jaunimas turi pats tuo įsitikinti.
Susitikote su EP pirmininku J. Buzeku. Ko iš Europos Parlamento tikisi narystės siekianti Serbija?
Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai EP vaidmuo Europos gyvenime tik augs. Ruošiamės artimai bendradarbiauti su Europos Parlamentu. Mūsų laukia įdomūs laikai.