Sekmadienį vykusių pirmalaikių Serbijos parlamento rinkimų rezultatai yra palankūs provakarietiškam prezidento Boriso Tadičiaus blokui, kuris surinko kone 40 proc. balsų, skelbia BBC.
Tiesa, kad užsitikrintų daugumą parlamente, B. Tadičiaus šalininkams reikės gauti bent vienos nacionalistinės partijos paramą. Kol kas B. Tadičiaus blokas preliminariais duomenimis parlamente turės 103 vietas.
Nacionalistinė „Serbijos radikalų partija“ kol kas dar neatsisako vilčių ir pati formuoti parlamento daugumą. Ultranacionalistų lyderis Tomislavas Nikoličius teigia vesiąs derybas su ideologiškai artimomis politinėmis jėgomis. Radikalų partija surinko 29,1 proc. balsų (77 vietos), o potencialiausi jos sąjungininkai iš ligšiolinio premjero Vojislavo Koštunicos bloko gavo 11,3 proc. balsų (30 vietų). Iš viso Serbijos parlamente yra 250 vietų, tad norint užsitikrinti daugumą reikia turėti bent 126 vietas. Prie radikalų partijos formuojamos koalicijos be V. Koštunicos bloko dar gali prisijungti ir nuverstojo ir Hagos karo nusikaltimų tribunole mirusio buvusio Serbijos prezidento Slobodano Miloševičiaus socialistai, kurie parlamente veikiausiai turės 20 vietų. Tad teoriškai nacionalistai vis dar gali suformuoti daugumą parlamente.
Analitikai perspėja, kad naujos Vyriausybės formavimas gali užtrukti iki 3 mėnesių.
Kalbėdamas iškart po preliminarių rinkimų rezultatų paskelbimo, B. Tadičius pareiškė, kad savo balsais serbai išreiškė pritarimą šalies provakarietiškai krypčiai ir prisijungimui prie Europos Sąjungos, su kuria visiškai prieš pat rinkimus buvo pasirašyta asociacijos sutartis.
Tiesa, B. Tadičiaus vadovaujami demokratai pareiškė jokiu būdu nepripažinsiantys Kosovo nepriklausomybės. Kosovo nepriklausomybę kol kas remia tik Liberalų demokratų partija, kuri parlamente turėtų gauti 13 vietų.
Rinkimuose į Serbijos parlamentą dalyvavo ir Kosove gyvenanti serbų mažuma, kuri savo ruožtu, nepaisydama Jungtinių Tautų pasmerkimo, rengė ir vietos tarybos rinkimus, kuriems prieštaravo ir Kosovo Vyriausybė. Šiais rinkimais Kosovo serbai dar kartą pademonstravo, kad jokiais būdais nepripažins centrinės Prištinos Vyriausybės bei laikysis nuomonės, jog Kosovas vis dar yra integrali Serbijos dalis.