Septynių pasaulio lyderiaujančių industrinių valstybių vadovai vieningai pasmerkė Rusijos sprendimą pripažinti Gruzijos separatinių respublikų – Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę.
Kaip tvirtina internetinis dienraštis BBC, septynios Didžiojo aštuoneto (G8) narės - Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Didžioji Britanija sako, kad Maskva, pripažindama šių regionų nepriklausomybę, pažeidė Gruzijos integralumą ir suverenitetą.
Pasmerkdamos savo bendražygės veiksmus, lyderiaujančios pasaulio valstybės išreiškė paramą Gruzijos vyriausybei.
D. Britanijos užsienio reikalų ministras Davidas Milibandas vakar viešėjo Ukrainoje, kur susitikimo su Ukrainos prezidentu V. Juščenka metu paragino ES ir NATO „imtis griežtai spręsti santykius su Rusija“.
D. Milibandas taip pat perspėjo Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą nepradėti naujo šaltojo karo. „Rusijos prezidentas nebijo pradėti naujo šaltojo karo. Mes jo nenorime, jis neša didžiulę atsakomybę“, - sakė ministras.
Tačiau D. Milibandas nepritarė siūlymams pašalinti Rusiją iš Didžiojo aštuoneto ir vietoj to paragino Europos Sąjungą ir NATO iš naujo peržvelgti savo santykius su šia valstybe.
Pirmadienį abeji Rusijos parlamento rūmai pritarė Pietų Osetijos ir Abchazijos prašymui pripažinti jų nepriklausomybę. Šį prašymą patenkino ir Rusijos prezidentas. Oficialiai šių regionų nepriklausomybę Rusija pripažino antradienį.
Pietų Osetija ir Abchazija yra de facto nepriklausomos nuo 1990-ųjų. Nors Rusija abi respublikas rėmė tiek ekonomiškai, tiek diplomatiškai, suteikė karinę apsaugą, nė viena pasaulio valstybė iki šiol nepripažino jų nepriklausomybės. Į Rusiją šiuo klausimu kreiptasi ne kartą.
Anksčiau Rusija buvo žadėjusi palaikyti abi respublikas ir išpildyti jų norą.