Bevizio režimo Šengeno zonai priklausančioms Europos šalims gali būti leista metams atnaujinti pasienio patikrą, jei to reikalauja „nepaprastos aplinkybės“.
Darbinį projektą ketvirtadienį Liuksemburge ketina aptarti vidaus reikalų ministrai. To reikalauja Vokietija ir Prancūzija, kaip vieną pagrindinių priežasčių patikros atnaujinimui minėdamos nelegalią imigraciją.
Dokumente, kurį gavo naujienų agentūra AFP, apie tai nekalbama, o Europos Sąjungos vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmstroem teigia, kad Šengenas nebuvo sukurtas migracijai kontroliuoti.
Ji taip pat pažymėjo, kad nuo balandžio, kai ministrams pateiktas bendras Prancūzijos ir Vokietijos laiškas, po rinkimų pasikeitė Prancūzijos vyriausybė, o konservatorių Nicolas Sarkozy pakeitė socialistas Francois Hollande'as.
„Mums šis laiškas daugiau neegzistuoja. Jo su naująja Prancūzijos vyriausybe dar neaptarinėjau, tačiau esu tikra, kad Prancūzija ministrų susitikime laikysis konstruktyvaus požiūrio“, – AFP teigė C. Malmstroem.
Jei projektas būtų patvirtintas, jis leistų Šengeno zonos valstybei šešiems mėnesiams atnaujinti pasienio kontrolę ir šį terminą pratęsti dar pusmečiui, jei to reikalauja „išskirtinės aplinkybės“.
Tačiau derybininkas teigia, kad ministrams reiktų priimti bendrą sprendimą, o dėl Europos Sąjungos vaidmens sprendžiant, ar aplinkybės atitinka nustatytąsias, dar reiktų susitarti.
Balandį N. Sarkozy pagrasino, kad Prancūzija pasitrauks iš 26 valstybes vienijančios Šengeno zonos per metus, mat nesiimama veiksmų riboti nelegalių imigrantų srautus.
Tačiau tokios Paryžiaus kalbos suerzino kai kuriuos Prancūzijos partnerius, o Belgijos vidaus reikalų ministrė Joelle Milquet pareiškė, kad „nerimas dėl rinkimų vaidina svarbesnį vaidmenį nei problema“.
Europa bando surasti būdų, kaip išlaikyti Šengeno sutartį, tuo pat metu bandant malšinti visoje Europoje augantį nerimą dėl nelegalios migracijos. Mat po praėjusiais metais kilusio „Arabų pavasario“ tūkstančiai žmonių ėmė plūsti į Italiją ir Graikiją.
Dėl to Prancūzija buvo laikinai uždariusi savo sienas su Italija.
Šiuo metu Šengeno sutartis leidžia pasienio kontrolę atnaujinti esant terorizmo ar saugumo grėsmėms, kai vyksta sporto ar kiti svarbūs renginiai.
Europos Komisija anksčiau siūlė, esant migraciniam spaudimui, leisti valstybėms sienas uždaryti penkioms dienoms, tačiau norint judėjimą riboti ilgesniam laikui, reiktų prašyti Briuselio leidimo.