Tarptautinė bendruomenė turėtų įvesti sankcijas Iranui ir imtis ekonominio ir politinio spaudimo priemonių, pareiškė Saudo Arabijos kronprincas Mohammadas bin Slamanas al Saudas. Jo teigimu, priešingu atveju per artimiausius 10-15 metų priešprieša virs atviru kariniu konfliktu.
„Mes turime siekti gero rezultato, kad išvengtume karinio konflikto. Jeigu mes nepasieksime proveržio tame, ką bandome padaryti, mes, tikriausiai, kariausime su Iranu po 10-15 metų“, – pareiškė sosto paveldėtojas interviu „The Wall Street Journal“.
Saudo Arabija nuolat pasisako prieš sankcijų Teheranui atšaukimą po Baracko Obamos administracijos sudarytos branduolinės sutarties. Atėjęs į valdžią kronprincas nutraukė diplomatinius santykius su Teheranu, ir apkaltino Irano vadovybę kišimusi į arabų reikalus – pavyzdžiui, husių, vienos iš konflikto pusių Jemene, palaikymu. Iranas neigia neigia kaltinimus perdavus ginkluotę sukilėliams ir pareiškė, kad Saudo Arabija pati užsiima destabilizacija regione.
Interviu pasirodė trijų savaičių turo JAV metu. Jis prasidėjo nuo susitikimo su prezidentu Donaldu Trumpu Baltuosiuose Rūmuose.
Esminis vykusių derybų klausimas buvo – Irano keliamos grėsmės užkardymas ir branduolinis susitarimas su Teheranu. „Daug blogų dalykų vyksta Irane, o sprendimas dėl sutarties bus priimtas per mėnesį, ir jūs pamatysite, kas įvyks“, – tuomet pareiškė D. Trumpas.
Priešrinkiminės kampanijos metu jis pasisakė prieš susitarimą su Iranu ir ne sykį grasino pasitraukti iš bendros sutarties. D. Trumpas gegužės 12-ąją įvardijo paskutine data, kad Paryžius ir Berlynas susitartų dėl pakeitimų šiame susitarime.
Bendras Irano branduolinės programos veiksmų planas buvo pasirašytas JAV, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Kinijos, Rusijos ir Irano 2015-aisiais metais. Remiantis sutartimi, Teheranas apsiėmė apriboti savo branduolinę programą mainais į sankcijų atšaukimą.
Vasario 27-ąją Rusija blokavo JT Saugumo Tarybos britų parengtą rezoliuciją dėl sankcijų prieš Jemeną, kurioje Iranas buvo kaltinamas dėl ginklų husiams tiekimo nepaisant embargo. Už dokumentą balsavo 11 šalių, dvi pasakė prieš, dar dvi susilaikė. Tarybos šalys nubalsavo už sankcijų Jemenui pratęsimą iki 2019-ųjų vasario 26-osios, tačiau jau be Didžiosios Britanijos siūlytų pakeitimų, kuriuose figūruoja kaltinimai Irano atžvilgiu.