Pastarąsias šešias naktis riaušių policija naudojo vandens patrankas ir ašarines dujas, kad išsklaidytų demonstrantus, kurie savo ruožtu mėtė į policininkus pirotechniką ir statė barikadas centriniame Tbilisio bulvare.
Nuo praėjusio ketvirtadienio buvo sulaikyta daugiau kaip 300 protestuotojų, daugiau kaip 100 žmonių gydomi dėl sužeidimų.
Trečiadienį opozicinė „Koalicija už pokyčius“ pranešė, kad policija surengė reidą jos biuruose ir sulaikė jos vadovą Niką Gvaramiją. Ji pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip keli pareigūnai tempia N. Gvaramiją į automobilį.
Nepriklausoma Sakartvelo televizija pranešė, jog per kratą jis buvo sumuštas.
Vietos žiniasklaida pranešė, kad policija taip pat surengė reidus kelių kitų opozicinių grupių ir nevyriausybinių organizacijų biuruose.
Partijos „Sakartvelo svajonė“ ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė teigė, kad reidai buvo nukreipti prieš tuos, kurie per protestus skatino smurtą, siekdami nuversti jo vyriausybę.
„Nevadinčiau to represijomis; tai labiau prevencinė priemonė nei represijos“, – sakė jis.
„Sakartvelo svajonė“ išlaikė parlamento kontrolę po ginčijamų spalio 26-osios rinkimų, kurie buvo plačiai vertinami kaip referendumas dėl šalies siekio tapti ES nare.
Opozicija ir provakarietiška prezidentė kaltina valdančiąją partiją, kad ši, padedama kaimyninės Rusijos, suklastojo balsavimą, ir boikotuoja parlamento posėdžius.
Masiniai opozicijos protestai įgavo naują pagreitį po to, kai valdančioji partija praėjusią savaitę nusprendė ketveriems metams sustabdyti stojimo į ES derybas.
Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili atsisakė pripažinti oficialius rinkimų rezultatus ir užginčijo juos Konstituciniame Teisme. Pastarasis antradienį atmetė jos prašymą panaikinti rezultatus.
S. Zurabišvili, kurios vaidmuo yra daugiausia ceremoninis, pareiškė, kad liks dirbti net ir pasibaigus jos šešerių metų kadencijai vėliau šį mėnesį, ir stovės priešaky opozicijos su reikalavimu surengti naujus parlamento rinkimus.
Prezidentė paragino Vakarų partnerius reaguoti į trečiadienį surengtą policijos reidų bangą prieš opozicijos grupes ir „daryti stiprų spaudimą valdančiajai partijai, kuri stumia šalį į bedugnę“.
„Nepavėluokite!“ – rašė ji socialiniame tinkle „X“.
ES suteikė Sakartvelui kandidato statusą pernai gruodį su sąlyga, kad jis paisys bloko rekomendacijų. Tačiau birželį blokas sustabdė šalies stojimo procesą ir nutraukė finansinę paramą, kai buvo priimtas „užsienio įtakos“ įstatymas, buvo plačiai vertinamas kaip smūgis demokratinėms laisvėms.
Pagal šį įstatymą reikalaujama, kad organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, užsiregistruotų kaip „siekiančios užsienio jėgos interesų“, panašiai kaip Rusijos įstatyme, naudojamame siekiant diskredituoti vyriausybę kritikuojančias organizacijas.
Sakartvelo vyriausybė apie stojimo į ES derybų sustabdymą paskelbė praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje kritikuojami spalio rinkimai. Joje pabrėžiama, kad jie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi.
Pirmadienį ES pakartojo esanti „rimtai susirūpinusi dėl nuolatinio šalies atsilikimo nuo demokratijos“.
Antradienį I. Kobachidzė pareiškė, kad jo vyriausybė yra pasirengusi pradėti stojimo į ES derybas, jei blokas nutrauks „šantažą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!