Trims išsivysčiusioms Europos šalims - Austrijai, Airijai ir Islandijai - yra iškilusi gerokai didesnė bankroto grėsme nei kitoms regiono valstybėms, praėjusią savaitę pareiškė žinomas amerikiečių ekonomistas, 2008 m. Nobelio premijos laureatas Polas Krugmanas.
„Islandijoje ir Airijoje situacija yra labai bloga, o Austrija gali būti trečioji šalis, patekusi tarp šių lyderių“, – grėsmingiausioje situacijoje atsidūrusių Vakarų šalių trejetą Niujorke vykusioje spaudos konferencijoje nurodė P. Krugmanas.
Ekonomisto nuomone, Austrijos finansiniam stabilumui grėsmę kelia praeityje dosniai dalinti kreditai Rytų Europos valstybėms, kurios, jų ekonomikoms smunkant, nebepajėgia padengti šių išorės skolų.
Austrijos bankų, suskubusių skolinti prie Europos Sąjungos (ES) 2004 m. prisijungusioms naujokėms, galvos skausmu šiandien tapo maždaug 220 mlrd. EUR vertės paskolos, kurios sudaro daugiau nei 75 proc. Austrijos bendrojo vidaus produkto (BVP).
Signalų, kad Rytų Europos šalyse prasidėjusi recesija su savimi į dugną kartu gali nutempti ir Austriją, kurios bankininkystės sistema priklauso nuo regiono šalių ekonomikos, pasirodė prieš porą mėnesių. Tarptautinei reitingų agentūrai „Moody’s“ vasarį paskelbus, kad dėl galimų grėsmių Rytų Europos
šalyse gali būti apkarpyti kai kurių Vakarų bankų reitingus, austrų bankų „Raiffeisen“ ir „Erste“ akcijų vertė, lyginant su 2007 m. aukštumomis, nusirito po daugiau nei 85 procentų.
Priešingai nei Austrijai, kuri gali nukentėti dėl negrąžinamų kreditų Rytų Europos šalims, Airiją ir Islandiją prie bankroto gali privesti jų pačių negebėjimas atsiskaityti.
Islandijoje problemos išryškėjo prieš kelis mėnesius, paaiškėjus, kad bankai tapo nepajėgūs aptarnauti savo skolų užsienio finaninsinėms institucijoms, vasarį su panašiomis problemomis susidūrė ir Airija. Kad išgelbėtų valstybę nuo bankroto, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) suteikė Islandijai 2,1mlrd.
USD kreditą.
P. Krugmano nuomone, TVF kreditai gali tapti apsauga nuo gresiančio bankroto ir kitoms šalims.