• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šis gerai pažįstamas rytinis ritualas – tikrinti socialinius tinklus – iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekenksmingas, tačiau šis įprotis trikdo gerą savijautą.

Šis gerai pažįstamas rytinis ritualas – tikrinti socialinius tinklus – iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekenksmingas, tačiau šis įprotis trikdo gerą savijautą.

REKLAMA

Atsibudus iš karto užplūstanti informacija ir mėlyna šviesa gali sukelti nuovargį dar neprasidėjus dienai, rašoma „The Independent“.

Užuot palengva įsibėgėjus dienai, jūsų protas būna priverstas apdoroti gausybę nereikšmingos informacijos, o tai sukelia reakciją į stresą ir gali prisidėti prie nerimo.

Ši skaitmeninė apkrova taip pat gali pabloginti kognityvines funkcijas, todėl dieną būna sunkiau susikaupti.

Nauji duomenys rodo, jog milijonai žmonių griebiasi mobiliojo telefono vos tik pabudę – tinklo duomenų srauto padidėjimas pastebimas iškart po 6, 7 ir 8 val. ryto.

Poveikis smegenų veiklai

„Kai atsibundate, jūsų smegenys yra vadinamojoje „miego inercijos“ būsenoje. Tai subtilus laiko tarpas, kai jūsų pažintinės funkcijos dar nėra visiškai atkurtos“, – aiškino psichologas Antonio Kalentzis.

REKLAMA
REKLAMA

Ir pridūrė: „Griebdami telefoną ir užtvindydami smegenis pranešimais, socialinės žiniasklaidos kanalais ar elektroniniais laiškais, per daug stimuliuojate savo prefrontalinę žievę, kuri yra atsakinga už sprendimų priėmimą ir impulsų kontrolę.“

REKLAMA

Pasak jo, „toks informacijos srautas gali sukelti protinį nuovargį“, todėl likusią dienos „protas bus perkrautas“.

Sutrikdo miego ciklą

„Telefono skleidžiama mėlyna šviesa slopina melatonino gamybą – hormoną, kuris yra labai svarbus miegui“, – sakė jis.

„Nors didžiausia žala padaroma naktį, ryte naudojant telefoną sustiprėja priklausomybė, kuri gali sutrikdyti natūralų miego ir budrumo ritmą“, – teigė psichologas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Kalentzis pabrėžė, jog anksti ryte gaunami elektroniniai laiškai „gali suaktyvinti reakciją į stresą“ ir „sutrumpinti poilsio būseną, kurios reikia, kad organizmas galėtų veiksmingai pradėti dieną“.

Poveikis nuotaikai

Be to, rytinis naršymas socialiniuose tinkluose visai dienai gali nuteikti pesimistiškai ir sustiprinti emocijas.

„Nesvarbu, ar tai būtų savęs lyginimas su kokia nors įžymybe, ar varginančių naujienų skaitymas, šios sąveikos gali sukelti nerimą bei stresą“, – atkreipė dėmesį psichologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtampa akims

„Po kelių valandų tamsos akims reikia laiko prisitaikyti prie šviesos. Iškart paveikiant jas ryškiu ekrano šviesumu, akys gali patirti diskomfortą, sausumą ir dirginimą“, – pridūrė jis.

Pasak A. Kalentzio, „ilgainiui šis įprotis gali sukelti lėtinę akių įtampą – būklę, su kuria niekas nenori susidurti šiuolaikiniame ekranų prisotintame pasaulyje“.

Patarimai, padėsiantys atsikratyti šio įpročio

  • Įkraukite telefoną ne kambaryje. Psichologas siūlo pradėti nuo paprasto žingsnio – mobilųjį telefoną palikti įkrauti ne miegamajame.
  • Pakeiskite telefono žadintuvą tradiciniu žadintuvu. „Venkite naudoti telefoną kaip žadintuvą, nes iš pat ryto jį pasiekę pradedate dieną skaitydami el. laiškus“, – pataria sveikatingumo ekspertas Hectoras Hughesas.
  • Susikurkite rytinę rutiną. A. Kalentzis siūlo susikurti rytinę rutiną ir „erdvę aktyviems įpročiams, pavyzdžiui mankštai ar ramiam kavos gėrimui“.
  • Pašalinkite socialinės medijos programėles iš pagrindinio ekrano puslapio. H. Hughesas rekomenduoja „ištrinti programėles, kurių nenorite nuolatos naršyti“. Jo manymu, toks būdas „apsunkins jų atidarymą bet kurią laisvą akimirką“.
  • Bandykite sutelkti dėmesį. „Vos pabudę kelias minutes giliai kvėpuokite arba medituokite, kad susikauptumėte ir sumažintumėte norą naršyti“, – siūlo A. Kalentzis.

 

Didžiausias neigiamas poveikis miegui, ramybei, gerai savijautai, darbingumui, sveikatai yra kasdieniai gąsdinimai kad bus karas, greit puls rusai, ruošti evakuacijos čemodanus, kad greitu laiku baigsis kai kurie ypač reikalingi vaistai ir t.t. Kiekvieną dieną galima surasti po kelis ar daugiau straipsnių apie tai kokios grėsmės mūs laukia visai netolimoje ateityje
Ziurek, kad ir tau taip nebutu
Ziurek, kad ir tau taip nebutu
viena foto budeleje jau prisijodinejo
Nebereikia nusipezeti tokiais straipsnia
Nebereikia nusipezeti tokiais straipsnia
Prie arkliu tempiamu vezimu nebegryzime, tai kam kalbeti apie mob poveiki. Neuzilgo ko gero i smegenis implantuos mikroschemas ir nebereikes mobiliu, tai ka tada sakys:)))
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų