Ko gero, nieko nėra svarbesnio pasaulyje nei nepriklausomybė. Tautos, ją išsikovojusios, kaip mes prieš 18 metų, patiria panašų džiaugsmą.
Panagrinėkime, kokia pasaulyje situacija su nepriklausomybės siekiančiomis tautomis. Kiek jų yra, kas jos?
Budistas su žmogaus veidu ir žvėries širdimi?
Taip kinų komunistai, tiksliau Tibeto autonominio rajono raudonųjų lyderis Čžan Cinli, pavadino bene taikiausios (kaip mokė ir pakistaniečių specialiųjų tarnybų nužudytas Mahatma Gandis, išpažįstančios ahimsa, t.y. nesipriešinimą prievarta) pasaulyje religijos – tibetietiškojo budizmo – vadovo Dalai Lamos XIV pareiškimą, kad jis ketinąs (pirmąsyk nuo 1391 m.!) atsistatydinti iš Dalai Lamos pareigų.
Kinų komunistas dar paaiškino, kad „Vandenyno Mokytojas“ (mong., „dalai“, tib. „lama“ – vandenynas, mokytojas) esąs „šakalas, apsimetęs budistu“. Tokio įžeidimo, berods, nėra sulaukęs nė vienos valstybės dvasinis ir politinis lyderis (tiesa, panašiais pareiškimais svaidėsi Leninas, Stalinas ir Hitleris).
Dalai Lama reagavo ramiai, tačiau su apmaudu pareiškė, kad Kinijos vadovai kartais jo klausosi, tačiau jų lūpos nenustoja loti... Tibeto vadovo tremtyje žodžius patvirtino viename populiariausių Kinijos dienraščių išspausdinta frazė, kad protestuojančius tibetiečių demonstrantus reikia „ryžtingai sutraiškyti“.
Baisiausia tai, kad putiniškosios Rusijos palaikoma Kinija kišasi ir į nepriklausomos Lietuvos gyvenimą. Neseniai tinklapio freetibet.lt autoriams buvo pagrasinta, kad su jais būsią susidorota, jei tinklapio neuždarys (kaip pamenate, panašiai buvo su pročečėnišku tinklapiu kavkazcenter.com, kurį uždaryti liepė... mūsų saugumas; laimė, Lietuvos disidentų dėka jis iki šiol veikia). O juk jokio smurto ar tautinės, rasinės, religinės neapykantos neformalaus Tibeto laisvės rėmimo judėjimas, kuriam priklauso šis tinklapis, nekursto (tik tuo atveju VSD turėtų teisę uždaryti tinklapį; o jei tai – kitų šalių spec. tarnybų provokacija – VSD turėtų ja domėtis ir neleisti niekinti mūsų nepriklausomybės).
freetibet.lt, kai visas pasaulis pasibaisėjo įvykiais Tibete (beje – trumpas ekskursas į praeitį: per okupaciją nuo 1959 m. raudonoji Kinija išnaikino daugiau kaip 4000 vienuolynų! daugelis vienuolių nužudyti arba žudoma, įkišti į psichiatrijos ligonines, kalėjimus), paskelbė kovo 17 d. prie Kinijos ambasados vykusio piketo rezoliuciją, kurioje teigė: „Esame giliai nusivylę, kad Kinijos deklaruojamos vertybės ir kuriamas modernėjančios ir žmogaus teises gerbiančios valstybės įvaizdis tėra mitas. Deja, valstybinis terorizmas Tibete per 57-erius okupacijos metus liko nepakitęs. Brutalus susidorojimas su taikiai savo politinę ir religinę valią išreiškusiais beginkliais žmonėmis, informacijos blokavimas ar iškraipymas ir ultimatyvūs pareiškimai – tėra tipiškas totalitarinės okupacinės valstybės elgesio braižas, taip nesunkiai atpažįstamas iš nesenos mūsų istorijos. [...] Olimpinė ugnis – taikos ugnis – po dviejų savaičių pasieks krauju aplaistytą Tibeto sostinę Lasą. Kaip į tai pažvelgs tarptautinė bendruomenė ir patys sportininkai?“.
Beje, vieno žymiausių Lietuvos sportininkų – dviratininko Raimondo Rumšo – kinų valdžia į olimpines žaidynes nepakvietė, todėl jam teko užsiimti automobilių pardavinėjimu. C'est la vie...
„Operacija saulė“
Šiuo skambiu, net romantišku pavadinimu turkai įvardijo savo bandymą okupuoti Irako Kurdistano autonominę respubliką.
Karinė operacija vykdyta 2007 m. vasario 21-28 d. Per daugiau kaip du mėnesius turkų karinės oro pajėgos sugriovė daugiau kaip 300 taikinių, keliasdešimt tūkstančių kurdų paimta į nelaisvę.
Taikios valstybės ar jų sąjungos įsisenėjusį konfliktą tarp turkų ir kurdų pasmerkė (smerkė kurdus). Europos Sąjungos Bendros užsienio ir saugumo politikos įgaliotasis atstovas Javier Solana sakė: „Mes suprantame Turkijos tikslus, bet manome, kad tai – ne geriausias jų atsakymas kurdams. Teritorinis Irako vientisumas – labai svarbus“.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-Moon pareiškė, kad būtina gerbti tarptautines Turkijos sienas ir nedelsiant sunaikinti „kurdų separatistų elementus“.
Esmę supratome – Europos Sąjunga tebenori plėstis ir Turkija dėl šios plėtros jai būtina. Kurdai tik maišo...
Kaukazo Albanija
Visi jau girdėjome apie albaniškąjį Kosovą, tačiau nedaug kas žinome apie vadinamąją Kaukazo Albaniją. Ji dar vadinama Aghvank (armėniškai), Ardhan (partų kalba), Arran (persiškai) arba Al-Ran (arabiškai). Tai – senovėje egzistavusi valstybė, kuri dabar užima Azerbaidžano ir pietų Dagestano (taip, to kuriame neseniai per vieną dieną nužudyti du žymūs žurnalistai) respublikų teritorijas.
Lotyniškai „Albanija“ reiškia „kalnuota šalis“. Ji buvo sugriauta dar 616 m. pr. Kr. Prasidėjo persų epocha. Po kiek laiko toje teritorijoje buvo įkurta Dagestano (turk.., pers. „kalnų šalis“) Respublika. Nuo 2000-ųjų B. Jelcino, o vėliau V. Putino dėka Dagestane vyksta išprovokuotas pilietinis karas, persimetęs į Čečėniją ir Ičkeriją.
Kitos aukos
Šalių (ir tautų), kurioms pasaulyje trūksta nepriklausomybės, gausybė. Paminėsime vieną kirą: Adygėja (gyvavusi nuo XIII a., okupuota Rusijos 1922 m.; beje 2007 m. jos prezidentą, surinkusį vos 2 proc. balsų, paskyrė pats V. Putinas), Adžarija (okupuota Gruzijos 1921 m.), Azerbaidžanas (nepriklausomas buvo tik 1918-1922 m.), taip pat – Kalnų Karabachas, Kalėdų sala, Kokoso (Kylingo) salos, Norfolko sala, Velykų sala, Farerų salos, Grenlandija, Prancūzijos Polinezija, Naujoji Kaledonija, Somalilendas, Padnestrė, Palestina ir kt.
Kaip matome, vis dėlto patraukliausios okupantams – salos ir naftos „salos“ žemynuose. Netrukus turbūt ir mūsų politikos ir verslo „elitas“ pirks salas Ramiajame vandenyne. Čia teisybė ryklių.
Mindaugas Peleckis, žurnalistas