JAV federalinio tyrimų biuro agentai apkaltino 17 ,,su Rusijos mafija susijusių asmenų“, kurie įtariami pavogę daugiau nei 42,5 mln. JAV dolerių (104,13 mln. litų) sukurdami netikrą organizaciją, neva dalijančią Vokietijos reparacijas holokausto aukoms, rašo dienraštis „New York Post“.
Gudrus planas
Organizacijos įkūrėju laikomas Semionas Domnitseris. Dar penki jo parankiniai yra kaltinami padėję S. Domnitseriui parengti masinę apgavystę – daugiau nei 16 metų buvo patvirtinta per 5,6 tūks. suklastotų paraiškų mainais už tam tikrą dėkingumo mokestį.
„Tai, kiek ilgai ši programa veikė, rodo, kaip gerai ir tiksliai viskas buvo suplanuota“, – teigė atsakinga FTB Manhatano skyriaus direktoriaus pavaduotoja Janice Fedarcyk. Programos autoriai pateikdavo dokumentus su netikra informacija, neva „aukos“ arba pabėgo iš Vokietijos, arba buvo įkalinti ir mirė koncentracijos stovyklose.
Per šią suktybę neleistinai buvo išmokėta beveik 18 mln. JAV dolerių (44 mln. litų), po beveik 3,6 tūkst. JAV dolerių (8,8 tūkst. litų) kiekvienam iš beveik 5 tūkst. neteisėtų gavėjų, kurių dauguma buvo gimę po Antrojo pasaulinio karo.
Dar 24,5 mln. JAV dolerių (60 mln. litų) mėnesinių pensijų pavidalu buvo išdalyta daugiau nei 650 pareiškėjų, kurie klaidingai teigė praleidę daugiau nei 6 mėnesius koncentracijos stovykloje arba 18 mėnesių žydų gete.
Priviliojo reklama
Pareigūnai teigė, kad dauguma kandidatų buvo sukviesti per reklamas rusiškuose laikraščiuose, o kai kurie šioje apgaulėje dalyvavo to nežinodami. Sukčiai įtariami suklastoję pareiškėjų gimimo datas, kad atrodytų, jog jie gimę prieš ar per Antrąjį pasaulinį karą. Jie net buvo pateikę keletą paraiškų su ta pačia paso nuotrauka, tik skirtingais vardais.
Pensijos programose, kurios skiriamos uždirbantiems mažiau nei 160 tūkst. JAV dolerių per metus, klasta buvo šiek tiek įmantresnė. Buvo klastojami dokumentai su netikromis tapatybės kortelėmis, gimimo vietomis ir širdį veriančiomis istorijomis, kaip buvo bėgama nuo nacių, priverstinai slapstomasi ar buvo išgyventa koncentracijos stovykloje.
Suklastotos istorijos
Vienoje iš suklastotų paraiškų pasakojama vienuolikametės mergaitės istorija, kai ji bėgdama nuo nacių režimo 1941 metais, slapstydamasi nuo oro atakų, persikėlė per Dnepro upę Ukrainoje ir galiausiai susirado prieglobstį Donecko mieste, kur su mama gyveno slėptuvėje iki 1944 metų išsivadavimo. Kitoje paraiškoje pasakojama, kaip trylikametis berniukas su mama ir jaunesniąja sesute pabėgo iš Kijevo, slapstėsi rūsiuose, daržinėse ir net miškuose, kur dažnai tekdavo išbūti savaitėmis. Suklastotuose dokumentuose pateikiama keli šimtai panašių skaudžių gyvenimo istorijų.
„Ši apgaulė yra vienodai svarbi ir apmaudi“, – kalbėjo JAV Manhatano apygardos prokuroras Preetas Bharara.
Didžioji dalis nusikalstamos veiklos buvo atlikta Brighton Beach rajone, žinomame kaip „Mažoji Odesa“ dėl ten gyvenančio didelio imigrantų iš Ukrainos skaičiaus.
„Ši apgaulė yra vienodai svarbi ir apmaudi“, – kalbėjo JAV Manhatano apygardos prokuroras Preetas Bharara.
Didžioji dalis nusikalstamos veiklos buvo atlikta Brighton Beach rajone, žinomame kaip „Mažoji Odesa“ dėl ten gyvenančio didelio imigrantų iš Ukrainos skaičiaus.
FAKTAI:
Įtariama, kad daugiau nei 42,5 mln. JAV dolerių išgrobstė 17 su Rusijos mafija susijusių asmenų.
Per 16 metų buvo patvirtinta per 5,6 tūkst. suklastotų, tariamai nukentėjusių žydų paraiškų.
5 tūkst. neteisėtų gavėjų buvo išmokėta 18 mln. JAV dolerių vienkartinių išmokų.
Dar 24,5 mln. JAV dolerių daugiau nei 650 pareiškėjų buvo išdalyta kaip pensijos.