Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Sergejus Naryškinas tai pareiškė antradienį interviu, kurį transliavo Rusijos valstybinė televizija. Jis neįvardijo A. Navalno mirties atokioje Arkties kolonijoje priežasties ir nepateikė jokių kitų detalių.
„Anksčiau ar vėliau gyvenimas baigiasi ir žmonės miršta, – sakė jis. – Navalnas mirė dėl natūralių priežasčių.“
Priežasties neįvadina
A. Navalnas mirė vasario 16 dieną, liūdnai pagarsėjusioje kolonijoje IK-3 Charpo mieste, už poliarinio rato esančioje Rusijos Jamalo nencų autonominėje apygardoje, maždaug už 1,9 tūkst. km į šiaurės rytus nuo Maskvos. Ten jis turėjo atlikti 19 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų ekstremizmu.
Rusijos valdžios institucijos vis dar nepaskelbė 47 metų amžiaus vyro mirties priežasties. Daugelis Vakarų lyderių dėl jo mirties kaltina V. Putiną, tačiau Kremlius tai piktai atmeta.
A. Navalno motina Liudmila ilgai prašė, kad valdžios institucijos išduotų jos sūnaus palaikus, pareigūnams tvirtinant, kad pirma reikia atlikti skrodimą. Vaizdo įraše ji kreipėsi į V. Putiną, kad šis leistų jai oriai palaidoti sūnų.
Penktadienį A. Navalnas buvo palaidotas Maskvos priemiestyje. Į laidotuves, kurias stebėjo gausios policijos pajėgos, susirinko tūkstančiai jo šalininkų. Velionio komanda sakė, kad kelios Maskvos cerkvės atsisakė rengti laidotuves.
A. Navalnas buvo kalinamas nuo 2021-ųjų sausio, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl apnuodijimo jis kaltino Kremlių.
Sugrįžęs A. Navalnas iškart buvo suimtas, bet to, tais pačiais metais Rusijos vyriausybė jo Kovos su korupcija fondą (FBK) ir regioninius biurus įtraukė į ekstremistinių organizacijų sąrašą.