22-ejų Jamesas Andersonas tame pasienio regione buvo sulaikytas lapkričio 23 dieną. Rusijoje jam iškelta baudžiamoji byla, kaltinant jį teroristinės atakos įvykdymu ir dalyvavimu kovos veiksmuose kaip samdiniui. Pagal pirmąjį iš šių kaltinimų gresia įkalinimas iki 20 metų, o pagal antrąjį – iki 15 metų.
Rusija sučiuptus užsieniečius, kovojusius Ukrainos pusėje, laiko ne karo belaisviais, o samdiniais.
Filmuotoje medžiagoje J. Andersonas matomas surakintomis rankomis, nuskusta galva, vilkintis kalinio uniformą. Jį angliškai klausinėja – taip pat ir to, ar jis yra nacis – televizijos „Rossija 1“ karo korespondentas.
J. Andersonas atrodė ramus, kai demonstravo žurnalistui savo tatuiruotes ir sakė, kad nežudė jokių civilių.
Rusų televizija skelbė, kad jis kovojo savanorių „neonacių batalione“ pavadinimu „Arej“.
„Ar tu nacis?“ – paklausė žurnalistas.
„Ne“, – atsakė J. Andersonas.
Reportaže buvo matyti jo rankos pajuodusiais nagais – tai rodytų, kad jis laikomas antisanitarinėmis sąlygomis.
J. Andersonas sakė Kursko srityje kovojęs drauge su vienu danu ir kitu britu. Neaišku, ar jie taip pat buvo paimti į nelaisvę.
Į rusų kalbą išverstuose komentaruose J. Andersonas, regis, sakė, kad Kursko srityje pradėjo kovoti lapkričio 15 dieną.
Įrašai, kuriuose užfiksuotas J. Andersono tardymas, iš pradžių pasirodė prokremliškuose „Telegram“ kanaluose savaitgalį.
Rusijos Tyrimų komitetas antradienį nurodė, kad J. Andersonas įtariamas „nusikalstamais veiksmais prieš taikius gyventojus“. Kursko srities teismas grąžino jį kardomajam kalinimui.
J. Andersonas yra iš Banberio Oksfordšyre.
Pirmadienį JK užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy, paklaustas apie pranešimus apie jo sulaikymą Kursko srityje, pareiškė, jog „buvo informuotas apie šį įvykį“ ir „suteiks šiam JK piliečiui visą įmanomą paramą“.
Praėjusį mėnesį Rusijoje už uždarų durų paskirta beveik septynerių metų laisvės atėmimo bausmė 72 metų JAV piliečiui Stephenui Hubbardui – jis buvo apkaltintas kovojęs Ukrainos pusėje kaip samdinys.
Rusija nurodė, kad S. Hubbardas buvo sulaikytas 2022-ųjų balandžio 2-ąją, tačiau jo byla buvo paviešinta tik šių metų rugsėjo 27-ąją, kai Maskvos teisme prasidėjo bylos nagrinėjimas. Rusija nenurodė, kur jis kalėjo.