Prieš rezoliuciją
„Naująją rezoliuciją dėl Sirijos galima išmesti į šiukšlių dėžę“, – tęsiama straipsnyje. Rusija, būdama nuolatine Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos nare, jau yra blokavusi rezoliucijas Sirijos klausimu. Pasak Rusijos atstovo Jungtinėms Tautoms Vitalijaus Čiurkino, Maskva nesiruošia kirsti „raudonosios linijos“. Kremlius jau ne kartą demonstravo solidarumą su diktatoriais ir režimais, esančiais tarptautinėje izoliacijoje.
Pasak Vakarų stebėtojų, Rusijos valdžia bijo Arabų pavasario scenarijaus vystymosi, prisimindama ir įvykius „savo kieme“, kai tūkstančiai protestuotojų išėjo į Maskvos ir kitų miestų gatves išreikšti savo nepasitenkinimą. Kita vertus, pastebi „Der Tagesspiegel“ analitikas, Rusijos ir Arabų pavasario paralelės yra per daug ankstyvos: netgi Rusijos opozicija šiuo metu dar nėra suinteresuota staigiu valdžios pasikeitimu, nes kol kas nėra pasiruošusi prisiimti politinę atsakomybę.
V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
Įtampos eskalavimu nėra suinteresuotas tiek Putinas, tiek ir jo priešininkai: abi pusės iš tikrųjų pripažįsta derybų būtinybę. Jeigu Rusija sugebėtų sėkmingai suvaidinti derybininko vaidmenį Sirijoje, atsirastų ir vidinio kompromiso galimybė Rusijoje.
Ir vis dėlto užduotis nebus labai lengva. Sirijoje pusės yra gerokai susipriešinusios. Putino derybininkams tiesiog būtina pasiekti apčiuopiamą rezultatą, jei jis nori iškovoti pergalę pirmame prezidento rinkimų ture. Kol kas jam šioje srityje dar trūksta kelių procentų, kuriuos gali kompensuoti sėkmė užsienio politikoje. Šie interesai sustiprinami ir strateginių Rusijos interesų Sirijoje ir regione.
Basharas al-Assadas(nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
Dar pasigailės?
Slaptame Saugumo Tarybos posėdyje, Vakarų šalys įspėjo Rusiją: „Jūs dar pasigailėsite dėl savo pozicijos, kai Sirijos revoliucija nugalės“. Rusijai netiesiogiai grasinama, kad po Kremlius gali atsidurti kraštutinėje izoliacijoje Saugumo Taryboje, o šalies reputacija tarptautinėje erdvėje gali dar gerokai suprastėti. Pasak diplomatų, Sirijos žmonės demonstracijose yra pasipiktinę Rusija ir jos pozicija. Pastebima, kad panaši situacija buvo ir su Muammaro Gaddafio ir Saddamo Husseino palaikymu.
Pastebima, kad ruošiamas ir alternatyvus rezoliucijos prieš Siriją projektas, kuriame turi būti daugybę nuolaidų Rusijai: „Jokių rimtų sankcijų, embargo, jėgos panaudojimo ar raginimų nuversti Assadą“.