Iš Rusijos politikų ir Kremliaus aktyvistų galima dažnai išgirsti apie „istorines rusų žemes“, kurios šiuo metu priklauso kaimyninėms valstybėms.
Tačiau „kurstant teritorinių pretenzijų šaršalą“, reikėtų atsižvelgti į tai, kad kitoms valstybėms taip pat gali kilti daug klausimų dėl dabartinių Rusijos sienų.
Valstybės, galinčios turėti teritorinių pretenzijų
- Mongolija. Viduramžiais mongolų imperija užėmė didžiąją dalį dabartinės Rusijos teritorijos. Tačiau, net ir neatsižvelgiant į tai, tarp Čingischano įpėdinių kilo idėjų sujungti mongolų tautas į vieną valstybę. Prie jų priskiriami buriatai ir kalmukai. Daugiau nei prieš šimtą metų Čitoje vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo ir buriatai, buvo nuspręsta sukurti Didžiąją mongolų valstybę.
- Azerbaidžanas. Visuomenėje sklando Didžiojo Azerbaidžano idėja nuo Derbento iki Persijos įlankos. Taip pat buvo minčių atimti Dagestaną iš Rusijos.
- Iranas. Teheranas taip pat laiko Derbentą ir dalį Dagestano savo nuosavybe.
- Kazachstanas. Kazachai šimtmečius klajojo po Vakarų Sibiro ir Altajaus teritoriją. Kazachų šeimų protėvių žemės buvo Orenburgas ir Astrachanė. Tiumenė yra šiauriausia kazachų klajoklių dalis, o Altajus – visų tiurkų tautų lopšys.
- Taivanas. Dėl pilietinio karo komunistai privertė Gomindano partijos atstovus išvykti į Taivaną. „Kinijos nacionalistai“, kaip jie buvo vadinami spaudoje, nepripažino Komunistų partijos valdžios. Dešimtmečius jie save laikė teisėta visos Kinijos valdžia, kuri buvo įkurta po 1911 m. Qin dinastijos žlugimo. Pastaroji savo ruožtu valdė Urianchajaus regioną (dabar Tuvos respublika), kuris 1914 m. tapo Rusijos dalimi.
- Kinija. Nors Kinija neturi jokių oficialių pretenzijų, žemėlapiuose Tolimuosius Rytus ji dažnai nurodo kaip savo teritoriją. „Pravda Heraščenko“ rašoma, jog Kinijos vadovėliuose Sibiras vadinamas „laikinai prarasta teritorija“.
- Japonija. Po Antrojo pasaulinio karo SSRS ir Japonija taip ir nepasirašė taikos sutarties. Todėl šalis aneksuotą Iturupą, Kunaširą, Šikotaną ir Habomai salas laiko savomis.
- Sakartvelas. Viduramžiais teritorija aplink Sočio miestą priklausė Gruzijos karalystei. 1918-1919 m. Tbilisio valdžia bandė grąžinti Sočį. Šis klausimas buvo keliamas ir naujaisiais laikais.
- Pietų Korėja. Pietų Korėja nepripažįsta Šiaurės Korėjos valdžios 1990 m. įvykdyto Noktundo salos prie Tumanajos upės Primorės krašte perdavimo Sovietų Sąjungai teisėtumo. Seulas gali turėti pretenzijų į Usūrijos regioną, kurį Rusija gavo dar 1860 m.
- Baltarusija. 1918 m. Baltarusijos Liaudies Respublikos teritorija apėmė pietines Pskovo srities žemes ir vakarines Briansko ir Smolensko sričių žemes su Sebežo, Velikije Luki, Smolensko ir Briansko miestais.
Europos valstybės
- Suomija. Nors Suomijos vyriausybė taip pat neturi jokių oficialių pretenzijų Rusijai, tačiau organizacijos „ProKarelia“, Karelijos klubas ir žurnalas „Karjalan kuvalehti“ primygtinai reikalauja, kad Karelija būtų prijungta prie Suomijos.
- Vokietija. Po 1945 m. komunistai iš Rytų Prūsijos ištrėmė vokiečius, lietuvius ir latvius. Vietoj jų atsivežė valstiečių iš Tambovo, Riazanės, Penzos ir Orelio sričių. Tokie miestų pavadinimai kaip Kionigsbergas, Preisiš-Eilau, Tilžė buvo iškraipyti ir pervadinti į Kaliningradą, Bagrationovską ir Sovetską.
- Lietuva. Į Kaliningradą galėjo pretenduoti ir Vilnius, kuris šias žemes laiko istorinėmis žemėmis – „Mažąja Lietuva“.
- Latvija. 1920 m. bolševikai ir Latvijos valdžia pasirašė sutartį, pagal kurią Jaunlatgalės miestas ir jo apylinkės tapo pastarosios dalimi. Po dviejų dešimtmečių SSRS įsiveržė į Latviją ir įtraukė miestą į RSFSR (Rusijos Sovietų Federacinė Socialistinė Respublika) sudėtį, pervadindama jį Pytalovu (dabar Pskovo sritis). Nuo nepriklausomybės atkūrimo Ryga laiko šią vietovę neteisėtai aneksuota teritorija.
- Estija. Dabartinis Pečioros rajonas ir Ivangorodo miestas Tarpukario laikotarpiu priklausė Estijai. Ją okupavusi SSRS nubrėžė ESSR ir RSFSR sieną Narvos upe, kuri atskyrė satelitinius Narvos ir Janilino (est. Jaanilinn, rus. Ivangorodo) miestus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!