A. Navalnas atlieka devynerių metų įkalinimo bausmę, paskirtą dėl kaltinimų sukčiavimu ir teismo negerbimu, kuriuos vadina suklastotais ir bausme už jo darbą demaskuojant pareigūnų korupciją bei organizuojant protestus prieš Kremlių.
Jo laukia dar vienas teismo procesas dėl kaltinimų ekstremizmu, pagal kuriuos gali būti skirta dešimtmečiai laisvės atėmimo. Kremliaus kritikai bylą laiko dar vienu vyriausybės bandymu izoliuoti garsiausią prezidento Vladimiro Putino priešininką.
A. Navalno bendražygiai pakvietė sekmadienį demonstracijomis Rusijoje ir užsienyje išreikšti jam paramą.
Rizikuodami patys patekti į kalėjimą, kai kurie A. Navalno šalininkai jo gimtadienį Rusijoje paminėjo individualiais piketais, o kai kurie – grafičiais. Policija greit daugelį jų sulaikė apklausai. Maskvos centre budėjo sustiprintos teisėsaugos pajėgos.
A. Navalno šalininkų demonstracijos vyko ir keliuose Europos miestuose.
Pats A. Navalnas socialinėje žiniasklaidoje sakė, kad tikrai mieliau praleistų gimtadienį su šeimos pusryčiais ir dovanomis, bet pridūrė, jog „gyvenimas toks, kad socialinę pažangą ir geresnę ateitį galima pasiekti tik tuomet, jei kažkiek žmonių norės sumokėti už teisę turėti įsitikinimus“.
„Kuo daugiau bus tokių žmonių, tuo mažesnę kainą kiekvienas jų turės mokėti, – sakė jis. – Ir tikrai ateis diena, kai bus normalu, o ne pavojinga sakyti tiesą ir kovoti už teisingumą Rusijoje.“
2020-aisiais pagrindinė Rusijos opozicijos figūra kelionės į Sibirą metu buvo apnuodytas sovietmečiu sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl apnuodijimo jis kaltina Kremlių, pastarasis tai neigia.
Jis gydėsi Vokietijoje ir 2021-ųjų sausį grįžo į Rusiją, kur, vos nusileidęs Maskvos oro uoste, buvo sulaikytas.
Iš pradžių A. Navalnui buvo skirta pustrečių metų laisvės atėmimo bausmė už lygtinio paleidimo taisyklių pažeidimą. Pernai jam buvo skirta devynerių metų laisvės atėmimo bausmė už sukčiavimą ir nepagarbą teismui. Šiuo metu jis atlieka bausmę griežto režimo kalėjime, esančiame už 250 km į rytus nuo Maskvos.
Nauji kaltinimai A. Navalnui susiję su jo antikorupcinio fondo veikla ir svarbiausių jo bendražygių pareiškimais. Jo sąjungininkas Leonidas Volkovas sakė, kad kaltinimai atgaline data kriminalizuoja visą A. Navalno fondo veiklą nuo jo įkūrimo 2011-aisiais ir kad už tai gresia įkalinimas iki 35 metų.
Nauji kaltinimai A. Navalnui pateikti valdžiai toliau vykdant plataus masto susidorojimą su kitaminčiais karo Ukrainoje klausimu, kurį opozicionierius griežtai kritikuoja.
A. Navalnas taip pat citavo vieno tyrėjo jam pasakytus žodžius, kad jo dar laukia atskiras karinis teismas dėl kaltinimų terorizmu, galinčių reikšti įkalinimą iki gyvos galvos.
Sekmadienį opozicionierius sakė, kad laisvės atėmimo bausmę vertina tik kaip savo mėgstamiausio darbo nemalonią dalį ir padėkojo šalininkams.
„Mano planas ankstesniems metams buvo netapti žiauriam ir nepasiduoti kartėliui, neprarasti nerūpestingumo, [nes] nuo to prasideda pralaimėjimas, – rašė jis. – O jei man pavyko, tai tik dėl jūsų paramos.“