Šiaurės Makedonijos sostinėje surengtą aukščiausiojo lygio susitikimą temdė įtampa dėl Maskvos karo Ukrainoje.
ESBO yra tarpvyriausybinė organizacija, kurios derybas Skopjėje boikotavo Ukraina ir jos pagrindinės sąjungininkės, nes į jas buvo pakviestas Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Rusija yra viena iš 57 šalių organizacijos narių.
Nuo karo Ukrainoje pradžios ESBO susiduria su sunkumais, Maskvai blokuojant visus svarbius sprendimus, dėl kurių reikia bendro narių sutarimo.
Dviejų dienų aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaujantis S. Lavrovas kritikavo ESBO, tačiau taip pat teigė esąs abejingas dėl jos ateities.
„Tai pagrindinis jausmas – abejingumas. Organizacija (ESBO) jau virto kažkuo, kas verčia mane abejingai žiūrėti, kas su ja nutiks toliau“, – žurnalistams sakė ministras.
Ilgiau kaip 21 mėnesį trunkančią Rusijos invaziją į Ukrainą aršiai kritikavo Šiaurės Makedonijos sostinėje vykusiame susitikime dalyvavę šalių lyderiai.
„Rusijos agresyvus karas prieš Ukrainą prieštarauja viskam, kas šiai organizacijai yra brangu“, – teigė Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras Bujaras Osmani (Bujaras Osmanis), rotacijos tvarka einantis ESBO pirmininko pareigas.
Penktadienį S. Lavrovas pareiškė, kad jam nerūpi ESBO susitikimo rezultatai.
Ketvirtadienį S. Lavrovas apkaltino organizaciją tapus NATO ir Europos Sąjungos priedėliu.
„Pripažinkime, kad organizacija yra ant bedugnės krašto. Kyla paprastas klausimas: ar verta investuoti į jos atgaivinimą?“ – kalbėjo jis.
ESBO buvo įkurta 1975 metais kaip dialogo tarp Rytų ir Vakarų platforma.
Ukrainos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad nedalyvaus derybose, į kurias, tęsiantis Rusijos pradėtam karui Ukrainoje, pakviestas ir S. Lavrovas.
Ukraina nori, kad ESBO pašalintų Rusiją iš organizacijos, kaip tai padarė Europos Taryba.