Rusijos laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje Sergejus Riabokonis rusų žiniasklaidai skundėsi, kad Lietuvos bankas, per kurį buvo vykdomos finansinės su Kaliningrado tranzitu susijusios operacijos, nutraukia veiklą, susijusią su Rusija.
„Aš vakar lankiausi Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, perdaviau jiems asmeniškai notą dėl „Šiaulių banko“ – išsiaiškinkite, iki rugsėjo 1-osios dar yra laiko. Išsprendėte gi Kaliningrado tranzitą, jūs juk pašalinote visas įtampas… Tai kam jūs, taip išeina, antrą smūgį ruošiate tranzitui?“ – rusų kanalui „Rossija 24“ kalbėjo laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje, kurį citavo UNIAN.
„Šiaulių banko“ atstovė žiniasklaidai Monika Rožytė pranešė, kad bankas išties planuoja stabdyti operacijas su Rusija ir Baltarusija bei rekomenduoja klientams rinktis kitus finansinių paslaugų tiekėjus. Išimtys taikomos tik tuomet, jei mokėjimai atliekami humanitariniais pagrindais arba jų reikia valstybės funkcijoms atlikti.
„Esame pranešę kad nuo šių metų rugsėjo 1 dienos dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos keliamos bankui nepriimtinos rizikos, nebevykdysime mokėjimų į minėtas šalis arba iš jų, bet kuria valiuta. Mokėjimų vykdymo išimtys išankstiniu susitarimu gali būti taikomos tokiems atvejams, kai mokėjimai atliekami humanitariniams tikslams ar valstybės funkcijoms užtikrinti. Klientams, kuriems netaikomos išimtys, rekomenduojame kreiptis į kitą finansinių paslaugų tiekėją“, – sakė M. Rožytė.
Liepos 13-ąją Europos Komisijai išleidus gaires, kuriomis ji leido Rusijai gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą tik šio eksklavo poreikiams ir tik geležinkeliais, Tarptautinių sankcijų koordinavimo komisija rekomendavo Susisiekimo ministerijai, Muitinės departamentui ir „Lietuvos geležinkeliams“, kaip turi būti kontroliuojamas šių prekių tranzitas.
„Lietuvos geležinkeliai“ praėjusį penktadienį informavo, kad krovinių pervežimo apimtys turi atitikti trejų metų – nuo 2019 metų sausio iki 2021 metų gruodžio pabaigos – geležinkeliais pervežtų prekių vidurkį. Vidurkiai bus skaičiuojami kiekvienam prekės kodui atskirai, o jų kiekiui pasiekus metinius vidurkius, paraiškos bus atmetamos.
Pavasarį atskirais sankcijų paketais Europos Sąjunga uždraudė per Bendrijos teritoriją vežti tam tikras rusiškas prekes.
Birželio 17-ąją įsigaliojo draudimas į Europos Sąjungos teritoriją gabenti rusišką plieną ir juoduosius metalus, liepos 10-ąją – cementą, alkoholį, medienos, stiklo, aliuminio, popieriaus gaminius, gipsą, laivų dalis ir kitas prekes.
Šių Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Lietuva sustabdė ir nurodė tai dariusi remdamasi tranzitą draudusiomis ankstesnėmis Europos Komisijos gairėmis, kurios buvo neviešos. Kaip skelbė portalas tv3.lt, jose iš esmės kalbama apie sankcijų taikymą kelių transportui.
Tačiau liepą po Rusijos pasipiktinimo dėl ribojamo tranzito ir grasinimų atsaku Europos Komisija išleido naujas gaires, kuriomis leido sankcionuotų prekių tranzitą geležinkeliu stebint gabenamų prekių kiekius, kad sankcijos nebūtų apeinamos.