(papildyta 20 val.) Ukrainoje partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko pareiškė, kad šaliai reikia pirmalaikių rinkimų, ir pagrindiniu savo varžovu laiko prezidentą Viktorą Janukovyčių.
„Išeitis šaliai – tik pirmalaikiai rinkimai, – kalbėjo V.Klyčko per mitingą Nepriklausomybės aikštėje Kijeve antradienį. – Janukovyčius apskritojo stalo derybose sakė, kad nebijo pirmalaikių rinkimų. Aš kviečiu Janukovyčių – jis mano asmeninis varžovas; aš kviečiu jį į ringą“.
UDAR lyderis pabrėžė, kad V.Janukovyčius bet kuria kaina laikosi įsikibęs į valstybės vadovo postą ir padarys viską, kad liktų jame iki 2015 metų.
Eiliniai prezidento rinkimai Ukrainoje turėtų būti 2015-aisiais.
(papildyta 17.41) Rusija pasirašė susitarimą dėl sumažintos eksportuojamų į Ukrainą dujų kainos
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad Rusijos ir Ukrainos energetikos bendrovės pasirašė pataisytą susitarimą, kuriuo Maskva ryškiai sumažina Ukrainai tiekiamų gamtinių dujų kainą.
„Jūs matėte, „Gazprom“ ir „Naftogaz Ukraine“ pasirašė pataisą, kuri suteikia galimybę „Gazpromui“, ką jis ir ketina daryti, pardavinėti Ukrainai dujas po 268,5 JAV dolerio už 1000 kubinių metrų. Jūs žinote, dabar ši kaina yra 400 dolerių“, – pasakė V.Putinas po derybų Kremliuje su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.
(papildyta 17.14) Rusija ir Ukraina pasirašė veiksmų planą prekybos santykiams sureguliuoti
Rusija ir Ukraina antradienį pasirašė veiksmų planą, kaip sureguliuoti dvišalės prekybos santykius 2013-20014 metais.
Šis dokumentas pasirašytas po Ukrainos ir Rusijos prezidentų Viktoro Janukovyčiaus ir Vladimiro Putino derybų, siekiant pašalinti prekybos kliūtis tarp abiejų kaimynių ir skatinti ekonominius ryšius.
Atitinkamą dokumentą antradienį pasirašė Rusijos ekonomikos ministras Aleksejus Uliukajevas ir jo kolega iš Ukrainos Ihoris Prasulovas, pasibaigus šeštajam abiejų valstybių komisijos posėdžiui Maskvoje.
Rusijos ir Ukrainos pramonės ministrai pasirašė susitarimą dėl valstybinės paramos serijinės lėktuvų AN-124 su varikliais D-18T gamybos atnaujinimui.
Taip pat pasirašytas protokolas tarp Rusijos vyriausybės ir Ukrainos ministrų kabineto dėl kooperacinės gamybos prekių teikimo 2014 metais.
Pasirašytas dar vienas abiejų valstybių susitarimas dėl bendrų veiksmų rengiantis Kerčės sąsiaurį kirsiančio transporto objekto statybai.
(papildyta 15.19) Ukrainos vadovas prašo pinigų iš Rusijos, Kijeve tęsiantis masiniams protestams
Didelį spaudimą patiriantis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius antradienį per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu paprašė suteikti milijardų JAV dolerių paskolą, kuri gali sušvelninti bręstančią ekonomikos krizę, tačiau taip pat pakurstyti didžiulio masto eurointegracijos šalininkų protestus Kijevo gatvėse.
46 mln. gyventojų turinti valstybė tapo įnirtingo diplomatinio virvės tempimo varžybų centru po to, kai V.Janukovyčius praeitą mėnesį netikėtai paskelbė nepasirašysiantis svarbios asociacijos sutarties su ES ir sieksiantis glaudesnių ryšių su tradiciniais Kijevo partneriais Kremliuje.
Prasidėjus deryboms Kremliuje, V.Putinas sakė V.Janukovyčiui, kad laiko Ukrainą viena iš Rusijos „strateginių partnerių“, taip pat pažymėjo, kad šis susitikimas buvo suplanuotas dar prieš Kijeve prasidedant protestams lapkričio pabaigoje.
V.Janukovyčius atsakė, kad abi šalys turėtų „toliau vystyti mūsų strateginę partnerystę“, pridūręs, kad ypač tikisi išspręsti ginčą dėl Rusijos tiekiamų gamtinių dujų, nuo kurių labai priklausoma Ukrainos ekonomika, kainų.
Šios svarbios derybos vyksta praėjus dviem dienoms po to, kai nusivylė Europos Sąjungos (ES) pareigūnai paskelbė stabdantys daug mėnesių trukusias derybas su Kijevu, kurios turėjo padėti pirmąkart ištraukti Ukrainą iš Rusijos įtakos zonos.
Diplomatai Briuselyje sakė, kad jų sprendimą nulėmė V.Janukovyčiaus tęsiamas flirtas su Rusija, taip pat reikalavo, kad Kijevas tvirčiau įsipareigotų laikytis ES standartų politinės laisvės ir ekonomikos reformų srityse.
„Ministrai šiandien dar kartą patvirtino, jog Europos Sąjunga pasiruošusi pasirašyti (asociacijos ir laisvosios prekybos sutartį), kai tik Ukraina bus pasiruošusi ir bus išpildytos atitinkamos sąlygos“, – ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrins Ašton) sakė pirmadienį po ministrų susitikimo Briuselyje.
Tačiau V.Janukovyčius nusprendė skubiai paprašyti išankstinės paskolos iš Rusijos, kurios suma, pasak vietos žiniasklaidos, gali būti 5–12 mlrd. JAV dolerių (12,5–30,1 mlrd. litų). Jo kritikai teigia, kad tai būtų V.Putino atlygis už staigų Kijevo pozicijos posūkį sutarties su ES atžvilgiu.
„Rusijos paskola gali padėti Janukovyčiui išlaikyti valdžią, – sakė Ukrainos politikos analitikas Volodymyras Fesenka. – Ir Kremlius pasiruošęs jam padėti, nes tai atitinka Putino strateginius interesus.“
Ukrainos opozicija antradienį vakare surengs naują masinį mitingą Kijevo centre, kurio metu vėl reikalaus, kad V.Janukovyčius atsisakytų suartėjimo su Rusija ir verčiau stiprintų ryšius su Vakarų šalimis.
Opozicija baiminasi, kad prezidentas gali atlikti pirmuosius žingsnius kelyje į Muitų sąjungą, kuriai taip pat priklauso Baltarusija ir Kazachstanas ir kuri laikoma V.Putino užsimojimu atkurti Sovietų Sąjungos ekonominę erdvę.
„Jis gali pasilikti Maskvoje ir nebegrįžti į Kijevą, jeigu bus pasirašyta sutartis dėl Muitų sąjungos, – pareiškė opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas, buvęs ekonomikos ministras. – Mes jam surengsime išties šiltą sutikimą, jeigu jis parduos Ukrainą.“
„Kremlius nori atkeršyti Ukrainai, supriešinti Ukrainą ir paskandinti ją kraujyje, – sakė ultradešiniųjų nacionalistų lyderis Olehas Tiahnybokas. – Mes draudžiame šiam prezidentui pasirašyti Maskvoje bet ką, kad prieštarautų Ukrainos valstybės interesams.“ "Janukovyčiui nėra ko veikti Maskvoje. Mes neprašome jo ten eiti ir pardavinėti Ukrainos", - sakė Kijevo centre protestuojanti 40 metų namų šeimininkė Maria Sirenko (Marija Sirenko).
Keli šimtai protestuotojų taip pat anksčiau dieną išsirikiavo palei gatvę, vedančią į oro uostą, ir iškėlė transparantą su užrašu: "Janukovyčiau, pasuk lėktuvą į Europą!"
Sekmadienio vakarą beveik 300 tūkst. ukrainiečių nepabūgę žvarbaus šalčio reikalavo Euromaidane glaudesnio savo šalies suartėjimo su Vakarų valstybėmis.
(papildyta 15.01) V. Janukovyčius atvyko pas V. Putiną: privalome vystyti strateginę partnerystę
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, antradienį susitikęs Maskvoje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pareiškė, kad abi šalys turi vystyti savo strateginę partnerystę.
„Šiandienos susitikimas tam tikra prasme yra strateginis, – pažymėjo jis. – Privalome nesustoti ir toliau vystyti mūsų strateginę partnerystę.“
Ukrainos prezidentas taip pat išreiškė viltį, kad Rusijos gamtinių dujų tiekimo klausimai bus išspręsti, vadovaujantis abipusės naudos principais.
„Manau, kad mes su jumis netrukdysime jų (Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ ir Ukrainos įmonės „Naftogaz“) susitarimams ir kad šiuos klausimus sureguliuosime, vadovaudamiesi abipusės naudos principais“, – V.Janukovyčius sakė prasidėjus deryboms Kremliuje.
Šios derybos Kremliuje vyksta tuo metu, kai Kijeve opozicija tęsia masinius protestus dėl V.Janukovyčiaus sprendimo įšaldyti suartėjimą su Europos Sąjunga (ES) ir atnaujinti pastangas stiprinti ryšius su Rusija.
Janukovyčius tikisi susitarti dėl dujų tiekimo iš Rusijos abiem šalims naudingomis sąlygomis
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, antradienį susitikęs Maskvoje su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, išreiškė viltį, kad Rusijos gamtinių dujų tiekimo klausimai bus išspręsti, vadovaujantis abipusės naudos principais.
„Manau, kad mes su jumis netrukdysime jų (Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ ir Ukrainos įmonės „Naftogaz“) susitarimais ir kad šiuos klausimus sureguliuosime, vadovaudamiesi abipusės naudos principais“, – V.Janukovyčius sakė prasidėjus deryboms Kremliuje.
Rusijos prezidentas Putinas priėmė Kremliuje Ukrainos vadovą Janukovyčių
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius antradienį susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, siekdamas susitarti dėl milijardų JAV dolerių vertės Maskvos pagalbos Kijevui, nors šias derybas temdo masiniai Ukrainos integracijos į Europą protestai.
„Tai mūsų planinis susitikimas, susijęs su konsultacijomis tarp vyriausybių. Labai tikiuosi, kad sugebėsime padaryti pažangą, sprendžiant mums opiausius klausimus... Ukraina yra viena iš mūsų strateginių partnerių“, – V. Putinas sakė V. Janukovyčiui, prasidėjus jų susitikimui Kremliuje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.