2019-ųjų rugsėjį keliuose Rusijos regionuose vyks gubernatorių ir deputatų rinkimai. Vyks ir papildomi Rusijos Dūmos narių rinkimai. Maskvoje vyks miesto dūmos, o Sankt Peterburge – savivaldos deputatų rinkimai.
A. Navalnas: valdantieji tesurenka 30-35 proc. balsų
Pasak paties A. Navalno, „valdžios partija“ įprastai surenka 30-35 proc. rinkėjų balsų, o likusieji pasiskirsto tarp kitų partijų. „Vieningoji Rusija“ oponentams jis siūlo balsuoti už bet kurį kitą kandidatą, kuris turi daugiau galimybių nugalėti. „Tinkamą“ kandidatą atrinks A. Navalno komanda, vertindamas išskirtinai jo perspektyvas nugalėti.
„Pirmiausiai mes analizuosime ankstesnių rinkimų rezultatus. Sociologų tyrimus. Taip pat, kalbėkime sąžiningai, dažnai ir taip aišku, kuris kandidatas yra stipriausias. Kas dirba, o kas ne. Kas turi informacinių resursų ir žinomumo“, – nušvietė jis savo stipriausio kandidato pasirinkimo metodus BBC televizijai.
Norint dalyvauti projekte užteks internetu nurodyti savo namo adresą ir sistema automatiškai pateiks „tinkamą“ kandidatą.
Skeptiškai vertinama iniciatyva
Socialiniuose tinkluose šis naujas „projektas“ sutiktas itin nevienareikšmiškai. Daug žmonių prisiminė A. Navalno principingumą 2018-ųjų prezidento rinkimų metu, kuomet jis kvietė visus „boikotuoti“ rinkimus ir kategoriškai nesutiko paremti opozicine save vadinusios Ksenijos Sobčak kandidatūros. Idėją balsuoti „prieš“ jis jau bandė pritaikyti ir 2011-aisiais, kuomet „Vieningoji Rusija“ surinko 49 proc. rinkėjų balsų, o arčiausiai buvusios – 19, 13 ir 11 proc.
Tačiau yra nemažai ir palaikančių šią iniciatyvą, suprantančių, kad pagrindinis tikslas dabar ne atstovauti savo pasaulėžiūrą, kuri gali šviesmečiais skirtis nuo nomenklatūrinių ar „sisteminių“ partijų – marginalių liberademokratų ar komunistų, – o įvaryti pleištą į valdžios struktūrą. A. Navalnas tikisi tokiu būdu išbalansuoti jau ir taip ne itin tvirtai dėl sankcijų ir krizės besilaikančią valdžios vertikalę.
„Balsavimo prieš“ kažką taktika nėra kažkas naujo politikoje. Net ir Lietuvoje valstiečių partija 2016-ųjų rinkimų antrajame rate, nepaisant to, kad pirmajame netgi šiek tiek atsiliko, didelę persvarą prieš konservatorius susirinko būtent dėl rinkėjų protesto balsų.