Po to, kai buvo suimta daugiau kaip 420 žmonių, Yvette Cooper šią savaitę riaušininkų veiksmus pavadino „gėdingu banditizmu“ ir perspėjo, kad „dar daug kas bus sulaikyti“, nes valdžios institucijos tikrina vaizdo kamerų įrašus, kad nustatytų visus riaušių dalyvius. Maža to, žadama imtis veiksmų ir prieš internete smurtą skatinančius žmones.
Susirėmimai, kuriuos sukėlė trijų mažų mergaičių nužudymas Sautporte praėjusį pirmadienį, vakar dar labiau paaštrėjo, kai Tamvorte buvo padegtas antrasis migrantų viešbutis, o lauke šimtai žmonių džiūgavo ir gėrė alų.
Midlsbro mieste protestuotojai buvo nufilmuoti stabdantys eismą ir klausinėjantys keleivių, kad įsitikintų, ar jie yra „baltieji ir anglai“.
Premjeras Keiras Starmeris taip pat pakomentavo protestus ir įspėjo kraštutinių dešiniųjų riaušininkus: „Pasigailėsite, kad dalyvavote“, bandydamas įtvirtinti savo autoritetą per pirmąjį svarbų išbandymą premjero poste. Jis peikė „kraštutinių dešiniųjų banditizmą“, už kurį pažadėjo greitą teisingumą.
Skelbiama, kad kad šiandien jis sušauks saugumo tarybos atitikmenį – COBRA (angl. Cabinet Office Briefing Rooms, vyriausybės institucijų atstovų susitikimas, siekiant spręsti krizes šalyje) posėdį.
Riaušės 18-oje miestų
Jungtinėje Karalystėje prieš migrantus nukreiptos riaušės kilo po to, kai su Rusija siejamoje interneto svetainėje buvo paskelbta melaginga istorija.
Jau savaitę tęsiasi masinės riaušės, kurių metu prieš imigrantus nusiteikę protestuotojai susirėmė su policija, daužė policijos nuovadas, parduotuves ir mečetes bei padeginėjo įvairius visuomeninius objektus, praneša „The Guardian“.
Kraštutinių dešiniųjų grupuočių organizuotos demonstracijos, vėliau virtusios pogromais, vyko Londone, Bristolyje, Belfaste, Sautporte, Halle, Liverpulyje, Mančesteryje ar Blekpulyje. BBC duomenimis. „Daily Mail“ pateikiamas žemėlapis, kuriame pažymėti net 18 šalies miestų, kuriuose vyko riaušės.
Pirmieji susirėmimai prasidėjo Sautporto mieste, kur liepos 29 d. peiliu ginkluotas nusikaltėlis įsiveržė į vaikų šokių klubą „Hope of Hart“ ir nužudė tris 6-9 metų mergaites. Įtariamasis žmogžudyste buvo greitai sulaikytas. Paaiškėjo, kad tai – 17-metis jaunuolis iš kaimyninio Bankso miesto.
Riaušės kilo po su Rusija siejamo informacinio šaltinio paskleistos melagienos
Pasak „The Telegraph“, prieš migrantus nukreiptus pogromus sukėlė gandai, kad nusikaltėlis buvo musulmonas. Ši informacija pirmą kartą pasirodė „Channel3 Now“ interneto svetainėje, kuri apsimeta JAV naujienų agentūra.
Šioje svetainėje paskelbtoje naujienų istorijoje teigta, kad šokių klubo užpuolikas buvo „17-metis musulmonų pabėgėlis Ali Al Shaqati“
Tikrasis įtariamojo vardas ir pavardė – Axelis Rudakubana. Jis gimė 2006 m. Kardifo mieste išeivių iš Ruandos šeimoje ir visą gyvenimą gyveno Jungtinėje Karalystėje.
Įrašas „Channel3 Now“ pasirodė praėjus kelioms minutėms po tinklaraštininko Bernie Spofforth, nuolat skleidžiančio sąmokslo teorijas, įrašo socialiniame tinkle „X“. Jis paminėjo al Shaqati pavardę, bet vėliau savo įrašą ištrynė. Kanalo „Channel3 Now“, kurio paskyra turi vos tris tūkstančius prenumeratorių, tviterio žinutė surinko net 27 milijonus peržiūrų.
Tada pasaulinė žiniasklaida pradėjo cituoti leidinį su išgalvota nusikaltėlio pavarde. Jį taip pat pradėjo minėti nuomonių lyderiai, įskaitant kraštutinių dešiniųjų Anglijos gynybos lygos (angl. „English Defence League“) vadovą Tommy Robinsoną, odiozinį tinklaraštininką Andrew Tate’ą ir verslininką Duncaną Bannatyne’ą. Visi jie, anot „The Telegraph“, prisidėjo prie riaušių kurstymo.
Tinklalapis „Channel3 Now“ yra tikrų ir netikrų naujienų agregatorius. Anot „The Telegraph“, šio šaltinio „YouTube“ kanalas buvo paleistas 2012 m. ir jame buvo skelbiami vaizdo reportažai rusų kalba apie mėgėjiškas automobilių lenktynes Iževske. 2019 m. kanalas buvo pervadintas, po to jame pradėti skelbti filmukai anglų kalba apie Pakistaną. „Channel3 Now“ interneto adresas (domenas) registruotas Lietuvoje ir priklauso dviem Pakistano piliečiams, rašoma „The Moscow Times“.