Marijampolės kalėjime nuo pat trečiadienio ryto – neramumai. Daugiau nei 100 Viešojo saugumo, Kalėjimų tarnybos pareigūnų, malšina kilusias riaušes. Vieni kaliniai siautėja kieme, kiti – užsibarikadavo patalpose.
„Kalėjime kilo riaušės, nemaža dalis nuteistųjų užbarikadavo tam tikrus praėjimus, nevykdė kalėjimo darbuotojų reikalavimų ir buvo iškviesta viešojo saugumo tarnyba“, – pasakoja laikinasis viešojo saugumo vadas Arūnas Paulauskas.
Tai – pratybos. Viešojo saugumo pareigūnai ir Kalėjimų tarnyba šalies kalėjimuose vykdo pratybas, kaip malšinti riaušes. Trečiadienį pareigūnai praktikavosi Marijampolės kalėjime: riaušininkais apsimetė patys pareigūnai.
O tikros riaušės, kai prireikė Viešojo saugumo pareigūnų, Marijampolės kalėjime kilo maždaug prieš dešimt metų. Tada buvo sužeisti keli nuteistieji. Pernai neramumus sukėlė sėdintys iki gyvos galvos – jie reikalavo norintys valgyti tai, ką pageidauja. Marijampolėje bausmę atlieka iki gyvos galvos nuteistas mafijos tėvu vadinamas Sigitas Gaidjurgis ir dar apie 10 žmogžudžių. Iš viso šiuo metu čia bausmę atlieka apie 600 nuteistųjų.
Prieš porą metų Marijampolės kalėjime kalinys užmušė kitą, o prieš dešimt metų kaliniai sunkiai sužalojo prižiūrėtoją.
„Visuomenei dėl to baugintis nereikėtų – teritorijos aptvertos, saugomos, iš jų sunku ištrūkti, tačiau pavojinga yra mūsų darbuotojams, mūsų klientams kalinamiesiems. Dalis žmonių, kurie planuoja riaušes, jie negalvoja apie kitus žmones“, – sako Kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Linas Nanartavičius.
Kalėjimai pavojingi hibridinio karo atveju
Anot viešojo saugumo vado, tokios pratybos rengiamos ir dėl hibridinių grėsmių.
„Įkalinimo įstaigos, kalbant apie hibridines grėsmes, yra vertinamos kaip vieni iš pavojingesnių taškų, kur įkalinti žmonės gali būti naudojami kaip tam tikras įrankis destabilizuoti situaciją valstybėje“, – teigia A. Paulauskas.
Šiuo metu šalies kalėjimuose sėdi puspenkto tūkstančio nuteistųjų. Anot viešojo saugumo vado, jei didelės riaušės kiltų visuose kalėjimuose – suvaldyti situaciją būtų sudėtinga. Tarnyboje dirba apie 800 pareigūnų, bet tik 150 – profesionalų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.