• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekdama atremti galimas grėsmes, Lietuvos kariuomenė reguliariai treniruojasi, o tam steigiami dar du nauji poligonai. Vis tik kai kurie gyventojai, nors ir supranta pratybų svarbą, skundžiasi keliamu triukšmu.

Siekdama atremti galimas grėsmes, Lietuvos kariuomenė reguliariai treniruojasi, o tam steigiami dar du nauji poligonai. Vis tik kai kurie gyventojai, nors ir supranta pratybų svarbą, skundžiasi keliamu triukšmu.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi ilgametė Dituvos gyventoja Violeta Ledžienė. Moteris gyvena netoli Kairių Brigados generolo Povilo Plechavičiaus poligono, kur reguliariai organizuojamos Lietuvos ir NATO sąjungininkų karių pratybos. V. Ledžienė sako, kad prie šūvių garsų Dituvos gyventojai jau pripratę, tačiau pastaruoju metu darosi sunku ištverti. Moters teigimu, sprogimo bangos būna tokios stiprios, kad meta į priekį, o nuo garsų ir vibracijų esą gadinasi pastatų konstrukcijos.

„Dabar mes pastebėjome ir plyšius tarp langų, ir kažkokius „stebuklingus“ čerpių kritimus, ir kitus namo konstrukcijų pažeidimus“, – teigė V. Ledžienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasakojo pašnekovė, jos šeima jau nebelaiko šalia namo savo automobilio, taip pat žada keisti namo stogą iš čerpinio į skardinį.

REKLAMA

Sprogimai girdimi 20 km spinduliu

Violeta dirba visai šalia Klaipėdos, 20 km nuo Dituvos, tačiau ir čia girdimi sprogimai. Pašnekovės teigimu, nuo sprogimo bangos jau ėmė byrėti biuro tinkas.

„Aš nežinau, kas darosi prie mano namo, jeigu esant 20 km nuo savo gyvenamosios vietos yra toks sprogimas, kad sėdint darbe virš durų išbyra tinkas, nes langai yra poligono pusę“, – pasakojo dituviškė.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes visi krūptelėjome sėdėdami darbe, kol vyko pratybos, nes atsidūrėme kaip karo lauke, esant 20 km. Aš nežinau, kad vyko Dituvoje, bet žinau, kad grįžus mes rasdavome nuo stogo nubirusias čerpes. Aš dabar suprantu kodėl“, – kalbėjo ji.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas patikina, kad Kairių poligone nerengiamos karinės pratybos, kurios galėtų sukelti žalą žmonių sveikatai ar turtui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Papildomomis savo turto apsaugomis rūpintis visada gerai, tačiau Brigados generolo Povilo Plechavičiaus poligone Kairiuose Lietuvos ir NATO partnerių kariuomenės nerengė ir nerengia tokių pratybų ir/ar treniruočių, kurios sukeltų žalą greta karinės teritorijos įsikūrusių ir naujai besikuriančių gyventojų turtui ir/ar sveikatai“, – komentuoja kariuomenė.

REKLAMA

Sprogimo banga metė iš lovos

Kaip informuoja kariuomenė, pratybų laikas dažniausiai derinamas taip, kad jos netrukdytų gyventojams nakties metu ir savaitgaliais. Pratybos tamsiuoju paros metu ar ne darbo dienomis vyksta tik išimtiniais atvejais.

„Norime atkreipti dėmesį į tai, kad Lietuvos kariuomenės vienetų pratybų planai yra ilgalaikiai, o  poligonų užimtumas didžiulis, tačiau triukšmingiausios treniruotės, kiek įmanoma, suplanuojamos šviesiu paros metu ir tik išimtinais atvejais tamsiu paros metu“, – pažymi kariuomenė. 

REKLAMA

Vis dėlto vietinių gyventojų tai neguodžia, mat triukšmas nuo to ne mažesnis. 

„Sekmadienį mes anksti ryte, apie 8 val., dar miegojome ir vos neišlėkėme iš lovos nuo sprogimo bangos. Buvo toks garsas, kad mes visi ne tik atsibudom, bet ir šunys pradėjo kaukti. Visi išsigando“, – kalbėjo V. Ledžienė. 

Vienas įvykis tapo paskutiniu Violetos kantrybės lašu, po kurio ji dėl karinių veiksmų poligone kreipėsi į valstybines institucijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš ėjau per savo atvirą terasą ir sprogimo banga mane tikrai mestelėjo net į priekį. Tai atsiprašau... Kaip kare pasijutau. <...> Kurią dieną parblokš, taip išeina“, – sakė pašnekovė.

Stiprūs garsai kenkia sveikatai

Per karines pratybas triukšmas yra neišvengiamas, tačiau jei jis nuolatinis, gali pakenkti žmogaus sveikatai. Vilniaus universiteto docentė dr. Jelena Stanislavovienė paaiškina, kad triukšmo poveikis gali būti skirstomas į specifinį, kai daroma žala klausos organams, arba nespecifinį, sukeliantį kitų organų veiklos pakenkimus.

REKLAMA

Specifinio poveikio triukšmams gali būti priskiriami, sprogimų, šūvių garsai. 

„Didelio stiprumo garsai (apie 130 decibelų), t.y. sprogimas, šūvis gali sukelti mechaninius pažeidimus – gali plyšti ausies būgnelis, gali būti pažeidžiami klausos kauliukai ar kiti audiniai, žalojami klausos nerviniai receptoriai, gali įvykti taip vadinama akustinė trauma. Šie pakenkimai kartais gali būti gydomi, atstatomi, tačiau ne visuomet. Šiems pakenkimams atsirasti pakanka labai trumpos ekspozicijos“, – teigia gydytoja. 

REKLAMA

Veikiant mažesniam (apie 85 decibelų) triukšmui ir būnant jame ilgą laiką, vystosi įvairūs klausos pakitimai (laikinas klausos susilpnėjimas, lėtinis klausos pakenkimas). Jie gali atsirasti, pavyzdžiui, garsiai klausiantis muzikos ausinėse arba dirbant triukšmingoje aplinkoje. 

„Labai svarbu, kad šie lėtiniai pakenkimai nėra grįžtami, klausos praradimo procesą galima tik sustabdyti, bet atstatyti jau nebe“, – pažymi J. Stanislavovienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie nespecifinį triukšmo poveikį, yra pastebėta, kad triukšmingoje aplinkoje, žmonės gali skųstis galvos skausmais, nuovargiu, silpnumu, irzlumu, dirglumu, net agresyvumu, miego problemomis, triukšmas gali mažinti darbingumą ir gebėjimą susikoncentruoti, būnant triukšmingoje aplinkoje gali varginti širdies plakimas, skausmai širdies plote, didėti kraujospūdis, blogėti virškinimas, netgi silpnėti imuninė sistema.

REKLAMA

Vienintelis tokio tipo poligonas Lietuvoje

Klišių-Tyrų miške įkurtas Kairių poligonas naudojamas įvairioms karinėms pratyboms, kurios vyksta reguliariai. Pratybų pobūdis yra įvairus ir apima tiek taktinius manevrus, tiek kovinius šaudymus.

Kairių poligonas yra vienintelis poligonas Lietuvoje, kuriame kariai vienu metu gali treniruotis vykdyti karinius veiksmus sausumoje, vandenyje ir oro erdvėje. Štai gegužę vyko Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“, kurių metu į Baltijos jūrą šaudyta iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS.

REKLAMA

Poligone taip pat organizuojami mokymai, tokie kaip sprogmenų naikinimo (randami sprogmenys vietovėse – neutralizuojami), granatų mėtymo. Yra mokymo laukai, skirti mokymams veikti mieste.

„Kariai čia gali lavinti įgūdžius ir vykdyti užduotis, artimas realioms kovos situacijoms, naudojant tiek kovinius, tiek imitacinius šaudmenis. Šios treniruotės yra būtinos užtikrinti aukštą karių pasirengimą ir gebėjimą veikti įvairiose situacijose“, – teigia kariuomenė.

REKLAMA
REKLAMA

Kairių poligone yra dislokuoti NATO sąjungininkai, treniruotes organizuoja kariuomenės vienetai ir kitos statutinės tarnybos, kaip policijos, pasienio, muitinė bei Lietuvos Šaulių sąjunga, tad lauko taktinių pratybos ir koviniai šaudymai vyksta nepertraukiamai.

Neplanuoja keisti pratybų ritmo

Kadangi Kairių poligonas yra vienintelė Lietuvos kariuomenės vienetų pratybų teritorija Vakarų Lietuvoje, anot kariuomenės, nėra planuojama keisti pratybų ritmo.

Dėl ateityje planuojamų veiklų gyventojai raginami sekti oficialius kariuomenės šaltinius ir vietos savivaldybės informacinius kanalus, kurie teikia aktualią informaciją apie būsimas treniruotes poligone.

poligonai puikai tiktu turniskese ar prie verkiu kubo
Geriausia vieta yra nacionalinis stadionas... įrengtas poligonas...
gyvenom ir karo nematėm, o dabar ištisą parą karas ir karas. Bijok ir bijok.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų