Rusijos vidaus reikalų ministro Sergejaus Šoigu pasveikinimu ir prezidento Vladimiro Putino kalba Raudonojoje aikštėje prasidėjusiame renginyje dalyvavo 135 vienetai naujausios karinės technikos, 10 tūkst. karių ir 71 skraidantis aparatas.
Kremlius itin daug dėmesio skiria praeities karinės galios ir Antrojo pasaulinio karo atminties perkėlimui į šiuos laikus. Dar daugiau, daugeliui rusų yra įteigta, kad dabartinė „kova su fašizmu“ yra anų laikų kovos tęsinys.
V. Putinas kvietė įveikti blogį
V.Putinas kreipėsi į karius, sveikindamas juo su švente, kuri tradiciškai suvienija įvairius Rusijos politinius sluoksnius.
Kremliaus vadovas pasinaudojo proga paraginti tarptautinę bendruomenę kovoti su terorizmu visame pasaulyje.
„Turime įveikti šį blogį, o Rusija atvira suvienyti jėgas su kitomis valstybėmis; ji atvira dirbti kuriant šiuolaikinę neblokinę tarptautinę saugumo sistemą“, – pareiškė prezidentas.
Per paradą virš Raudonosios aikštės praskrido kariniai orlaiviai, tarp jų naikintuvai Su-35, kuriuos Rusija naudoja bombarduodama taikinius karo krečiamoje Sirijoje.
Mažesnis paradas buvo surengtas Hmeimo oro pajėgų bazėje Sirijoje, kurią Rusija naudoja rengdama smūgius prieš, anot Maskvos, ekstremistų grupuotes, tokias kaip „Islamo valstybė“ (IS).
Gegužės 9-osios iškilmės taip pat vyko kai kuriose buvusiose sovietinėse respublikose.
Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas sėdėjo šalia V.Putino per paradą Maskvoje, bet tarp garbingų svečių nebuvo kitų užsienio lyderių.
Praeitais metais Vakarų šalių lyderiai ignoravo kvietimus dalyvauti 70-ųjų pergalės metinių minėjime Maskvoje dėl numanomo Rusijos vaidmens Ukrainos krizėje, todėl V.Putinas tą dieną sutiko Kinijos, Kubos ir kitų Kremliui draugiškų veikėjų draugijoje.
Manoma, kad per Antrąjį pasaulinį karą žuvo apie 27 mln. Sovietų Sąjungos karių ir civilių, o Raudonosios armijos triumfas tame konflikte tebėra vienas iš pagrindinių nacionalinio pasididžiavimo šaltinių Rusijoje.