Tarptautinės mokėjimo sistemos SWIFT duomenimis, 2024-ųjų gruodį doleris tarpbankiniuose atsiskaitymuose buvo rekordiškai populiarus – sudarė 49,2 proc. visų transakcijų. Lyginant su tų pačių metų lapkričiu JAV valiuta buvo naudojama 1,4 proc. daugiau, lyginant su 2022-ųjų pradžia (prieš Rusijai įsiveržiant į Ukrainą) – 7,3 proc., o lyginant su 2014-ųjų pradžia (prieš Rusijai aneksavus Krymą) – beveik 10 proc. daugiau.
Visų kitų pagrindinių valiutų atsiskaitymų dalis sumažėjo: euras buvo naudojamas 21,7 proc. prekybos atsiskaitymų. Per pastaruosius 10 metų Europos valiuta neteko beveik ketvirtadalio pasaulinės prekybos rinkos: 2015-ųjų pradžioje jos dalis pasaulinėje prekyboje sudarė 28,3 proc. Juanio dalis krito iki 3,75 proc.
Maža to, finansų rinkose dolerio dominavimas yra faktiškai besąlyginis: SWIFT duomenimis biržose visame pasaulyje net 89 proc. transakcijų yra atliekamos amerikiečių valiuta, o antroje vietoje esančiam eurui tenka vos 6,5 proc. sandorių.
Putinas „vanguoja“ dolerio griūtį
SWIFT paskelbta praėjusių metų statistika prastai dera su neseniai V. Putino išsakytomis idėjomis, kad „dolerio galia slopsta pasaulinėje ekonomikoje, o šalys renkasi alternatyvią valiutą“.
V. Putinas dar gruodžio mėnesį skundėsi, kad amerikiečiai, valdant Joe Bidenui, naudojo dolerį kaip politinės, „o gal net ir ginkluotos“ kovos įrankį prieš Rusiją.
Mėnesiu anksčiau, lankydamasis Kinijoje, jis prognozavo „pakirtimą pasitikėjimą doleriu“. „Paprasčiausiai kerta šaką, ant kurios patys sėdi“, – aiškino jis.
V. Putinas yra tvirtinęs, kad „pasaulinės finansų sistemos dedolerizacija jau prasidėjo ir niekas jos nesustabdys“.
JAV ekonomikos ir dolerio žlugimo mitas yra gajus Rusijos teritorijoje dar nuo Sovietų Sąjungos laikų, kuomet socializmo statytojai skleidė nuolatinę propagandą apie „tuoj, tuoj žlugsiančią Ameriką“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!