Pasak „Reuters“ šaltinio, V. Putinas mano, kad pagrindiniai karo tikslai jau pasiekti, įskaitant teritorijų, jungiančių žemyninę Rusiją su Krymu, kontrolę ir Ukrainos kariuomenės susilpninimą.
Rusijos prezidentas taip pat supranta, kokį spaudimą karas daro ekonomikai, patikslino šaltinis, paminėdamas „tikrai dideles problemas“, pavyzdžiui, aukštų palūkanų normų poveikį su karu nesusijusiai pramonei.
„Reuters“ šaltiniai: Putinas nerimauja dėl ekonomikos
Net penki šaltiniai agentūrai „Reuters“ teigė, kad V. Putinas vis labiau nerimauja dėl Rusijos ekonomikos pokyčių.
Du agentūros pašnekovai teigė, kad didelės palūkanų normos, nustatytos infliacijai slopinti, ir darbo jėgos trūkumas prisidėjo prie to, kad dalis Rusijos elito dabar mano, jog pageidautina derybomis užbaigti karą Ukrainoje.
V. Putino susirūpinimas ekonomika buvo akivaizdus gruodžio 16 d. vykusiame jo susitikime su verslo lyderiais, rašoma „Reuters“. Kremlius tuo metu neskelbė nei susitikimo sudėties, nei jo dalyvių kalbų. Susitikime, pasak agentūros pašnekovo, V. Putinas buvo akivaizdžiai nepatenkintas, kai išgirdo apie privačių investicijų sumažėjimą dėl paskolų brangimo. Sausio 22 d. susitikime ekonomikos klausimais V. Putinas sakė, kad susitikime su verslininkais aptarė, kaip „kreditavimo aktyvumo sumažėjimas gali sukelti riziką ilgalaikiam augimui“.
Agentūros šaltinis teigė, kad šiame susitikime nedalyvavo Centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina. Kartu trys žurnalistų šaltiniai pabrėžė, kad V. Putinas ir toliau ja pasitiki: „Tokioje situacijoje niekas nekeis Centrinio banko vadovo. Nabiulinos autoritetas neabejotinas, prezidentas ja pasitiki“, – sakė vienas iš jų.
Trumpas pagrasino sankcijomis
Naujausiuose Donaldo Trumpo, kuris prieš rinkimus žadėjo greitai užbaigti karą Ukrainoje, pareiškimuose daugiausia dėmesio skiriama spaudimui Rusijos ekonomikai didinti. Amerikos prezidentas pagrasino sugriežtinti sankcijas Rusijai, jei V. Putinas nesiims veiksmų konfliktui išspręsti.
Trečiadienį savo socialiniame tinkle „Truth Social“ jis parašė, kad ketina padaryti V. Putinui ir Rusijai, „kurios ekonomika žlunga“, „didelę paslaugą“, ir paragino Kremlių nutraukti karą. „Jei nesudarysime „susitarimo“, o tai įvyks netrukus, neturėsiu kito pasirinkimo, kaip tik įvesti didelius mokesčius, muitus ir sankcijas viskam, ką Rusija parduoda Jungtinėms Valstijoms, ir kitoms susijusioms šalims“, – rašė jis.
Putinas bijo SSRS likimo pasikartojimo
Tai ne pirmas kartas pastaraisiais mėnesiais, kai žiniasklaida praneša apie galimybę sustabdyti karą Ukrainoje. Spalio mėn. laikraščio „Nezavisimaja gazeta“ vyriausiasis redaktorius Konstantinas Remčiukovas rašė, kad pagrindinis Rusijos karo su Ukraina tikslas šiuo metu yra pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines ribas. Jis taip pat pranešė, kad nuo karo pradžios labai pasikeitė Rusijos valdžios požiūris į Ukrainą – dabar Rusijos vadovybė „pripažįsta ją kaip valstybę“.
Gruodžio pabaigoje buvęs aukšto rango Rusijos pareigūnas, kalbėdamas su „Financial Times“ (FT), išreiškė nuomonę, kad ekonominės problemos gali paskatinti V. Putiną nutraukti karą Ukrainoje iš baimės, kad Rusija pakartos Sovietų Sąjungos likimą, kuri, be kita ko, žlugo dėl ekonominių problemų.
„Jis gali išsilaikyti dvejus ar trejus metus. Tačiau jis žino, kad ekonomika negali augti su tokiomis palūkanų normomis. Tai katastrofa“, – pridūrė FT pašnekovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!