Buvęs Jungtinės Karalystės gynybos ministras (2019-2023 m.) pareiškė, jog treji karo metai parodė, jog „nusikalstamas ir fašistinis režimas (V. Putinas) toli gražu nėra keli „susireikšminę seni KGB karininkai“.
Įsivaizdavimas, kad už karo stovi ne Rusijos žmonės, o „tik nedidelė klika Kremliuje“, kaip karo pradžioje teigė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija, pasirodė esąs klaidingas, įsitikinęs buvęs ministras.
„Paaiškėjo, kad rusai ne tik palaiko invaziją, bet ir kankinimų, masinių žudynių, užsakomųjų žmogžudysčių ir kibernetinių atakų naudojimą. Kaip ir Adolfo Hitlerio vadovaujamos Vokietijos atveju, Rusijos veiksmai įmanomi tik dėl plataus piliečių palaikymo“, – paaiškino jis.
Wallace'as: dauguma rusų užsienyje tiki, kad Putinas yra teisus
B. Wallace’as mano, kad kitaip nei sovietmečiu, kai „šimtai disidentų drąsiai pasisakydavo ar agituodavo iš tremties“, dabar „tai darančiųjų skaičius yra vienaženklis“. Buvusio Didžiosios Britanijos gynybos ministro teigimu, „dauguma rusų užsienyje – Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kipre ar Europos sostinėse – tiki, kad Putinas yra teisus (tuo pat metu saugodami savo sūnus nuo šaukimo į karą su Ukraina)“.
Buvęs ministras vadina Rusiją „banditų valstybe“ ir ragina su ja elgtis taip, kaip paprastai elgiamasi su nusikaltėliais: „Kaip ir kiti banditai, Rusija turėtų atsidurti už grotų – savo pačios sukurto kalėjimo grotų.“
„Mes šaliname nusikaltėlius iš visuomenės, tą patį turėtume daryti ir su Rusija“, – toliau aiškina buvęs pareigūnas.
Tokia Rusijos padėtis kardinaliai skirsis nuo dabartinės: „Šiuo metu, nepaisydama sankcijų, Rusija elgiasi taip, tarsi nieko neįvyko. Mūsų Vakarų sostinėse ir valstybinėse mokyklose vis dar pilna turtingų Putino šalininkų. Rusija valdo „šešėlinį“ laivyną, kuris leidžia jai eksportuoti naftą, nutraukti kabelius ir kontrabanda gabenti prekes. Maskvoje vis dar prekiaujama garsiais britų prekių ženklais“.
Siekdamas pakeisti padėtį, B. Wallace'as ragina „statyti aukštas kalėjimo sienas“, taip pat daryti spaudimą Kiprui, Jungtiniams Arabų Emyratams ir Šveicarijai, kad „uždarytų Rusijos elito žaidimų aikšteles“.
Churchillio išmintis apie diktatorius
B. Wallace'o nuomone, kai taps aišku, kad Putinas „neturi tikrų draugų“, jis atrodys silpnas ir „jo dienos bus suskaičiuotos“. „Bus tokių, kurie sakys, kad Putinas niekur nedings. Be abejo, tokie žinovai nepastebėjo Asado žlugimo, bandymo įvykdyti perversmą Pietų Korėjoje ir Talibano pergalės. Jei pastarieji keleri metai mus ko nors ir išmokė, tai to, kad visos mūsų visuomenės yra trapesnės, nei manome, ir kad diktatoriai gali žlugti“, – sakė buvęs Didžiosios Britanijos gynybos ministras.В Wallace'as savo straipsnį baigė citata iš Winstono Churchillio 1937 m. kalbos Antrojo pasaulinio karo išvakarėse: „Diktatoriai jodinėja pirmyn ir atgal ant tigrų, nuo kurių nedrįsta nulipti. O tigrai vis labiau alkani“. Pasak B. Wallace'o, Rusijos našlės ir motinos netrukus taip pat bus „alkanos“.
Wallace'o piešiamas vaizdinys atkartoja kitą W. Churchillio teiginį, pasakytą 1946 m. per garsiąją Fultono kalbą. „Ant žemyno nusileido geležinė uždanga. Varšuva, Berlynas, Praha, Viena, Budapeštas, Belgradas, Bukareštas, Sofija – visi šie garsūs miestai ir jų gyventojai yra vis labiau kontroliuojami Maskvos“, – tuomet sakė W. Churchillis.
Kol kas B. Wallace'o išsakyta pozicija toli gražu neatitinka pagrindinio Europos santykių su Rusija vektoriaus logikos, kuria visų pirma siekiama atimti iš Putino išteklius karui tęsti. B. Wallace'o pozicija grindžiama prielaida, kad rusai remia karą. Iš tikrųjų nepriklausomi sociologiniai tyrimai rodo daug sudėtingesnį Rusijos piliečių požiūrį į ginkluotą konfliktą prieš Ukrainą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!