Anksčiau šį mėnesį V. Putinas keliavo į Kiniją, o sekmadienį jo laukiama Uzbekistane. Anksčiau ketvirtadienį jis Kremliuje priėmė Bahreino karalių Hamadą bin Isa Al Khalifa.
Baltarusijoje V. Putinas surengs derybas su kolega Aliaksandru Lukašenka. Baltarusių autokratinis lyderis pasitiko svečią ant lėktuvų pakilimo ir nusileidimo tako, po to abu oro uoste susėdo trumpam pokalbiui, pranešė Kremlius.
A. Lukašenka pažadėjo aptarti „pirmiausia saugumo klausimus, o rytoj kartu su kolegomis iš vyriausybių aptarsime ekonominius klausimus“.
Ketvirtadienį Baltarusijos vadovas paskyrė naują šalies kariuomenės generalinio štabo viršininką. Šiuo žingsniu, analitikų teigimu, siekiama parodyti Kremliui kuo didesnę ištikimybę.
Baltarusija, priklausoma nuo Rusijos paskolų ir pigios energijos, leido Rusijai pasinaudoti savo teritorija karui Ukrainoje pradėti. Be to, pernai Maskva į Baltarusiją perkėlė dalį savo taktinių branduolinių ginklų.
Generolas majoras Pavelas Muraveika, paskirtas Baltarusijos generalinio štabo viršininku ir gynybos ministro pirmuoju pavaduotoju, yra žinomas dėl viešų grasinimų Lenkijai ir Lietuvai.
2023-iųjų spalį jis pareiškė, kad Baltarusija gali užimti vadinamąjį Suvalkų koridorių.
Minsko lojalumas
Karo analitikai Vakaruose Suvalkų koridorių jau seniai laiko potencialiu Rusijos ir NATO konfrontacijos židiniu. Jie nerimauja, kad Rusija gali bandyti užimti šį ruožą ir atkirsti tris Baltijos šalis nuo Lenkijos.
„Muraveikos paskyrimas yra atviras iššūkis Vakarams ir noras parodyti Putinui visišką Minsko lojalumą ir siekį palaikyti strateginę partnerystę su Rusija“, – naujienų agentūrai AP sakė nepriklausomas Baltarusijos analitikas Valerijus Karbalevičius.
„Rusijos branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje nepalieka Lukašenkai strateginio pasirinkimo, paverčia jį Kremliaus įkaitu ir tvirtai susieja Minską su Maskvos politika“, – pridūrė jis.
Šį mėnesį Rusija ir Baltarusija pradėjo karines pratybas, kuriose naudojami taktiniai branduoliniai ginklai. Maskva teigė, kad gegužės 6 dieną pirmą kartą viešai paskelbtos pratybos, pradėtos šią savaitę, yra atsakas į Vakarų pareigūnų pareiškimus, kuriais buvo užsiminta apie galimą didesnį įsitraukimą į karą Ukrainoje.
Baltarusija gegužės 7 dieną pradėjo manevrus, į kuriuos įtrauktos raketos ir karo lėktuvai, galintys nešti taktinius branduolinius ginklus.
Maskva pabrėžė, kad Baltarusijoje dislokuotus taktinius branduolinius ginklus ir toliau kontroliuoja Rusijos kariuomenė.
Skirtingai nuo branduolines galvutes turinčių tarpžemyninių balistinių raketų, galinčių sunaikinti ištisus miestus, taktiniai branduoliniai ginklai, skirti naudoti prieš karius mūšio lauke, yra ne tokie galingi. Tokiems ginklams priskiriamos aviacinės bombos, trumpojo nuotolio raketų kovinės galvutės ir artilerijos šaudmenys.
Taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje leistų Rusijos lėktuvams ir raketoms lengviau ir greičiau pasiekti potencialius taikinius Ukrainoje, jei Maskva nuspręstų juos panaudoti. Tai taip pat išplėstų Rusijos galimybes taikytis į kelias NATO sąjungininkes Rytų ir Vidurio Europoje.