Maždaug 100 ūkininkų kartonine siena aptvėrė Prancūzijos maisto saugos agentūrą ANSES, esančią į pietus nuo Paryžiaus. Prieš tai jie sumūrijo blokelių sieną, užkirsdami praėjimą į INRAE – šalies žemės ūkio tyrimų institutą, įsikūrusį sostinėje.
Tai įvyko po antradienio demonstracijų prieš planuojamą laisvosios prekybos susitarimą tarp Europos Sąjungos ir Pietų Amerikos „Mercosur“ bloko, kuriam prancūzai nepritaria nuogąstaudami, kad tai pakenks šalies žemės ūkio pramonei.
Ūkininkai baiminasi, kad bet koks susitarimas atvertų ES rinkas pigesnei Pietų Amerikos konkurentų tiekiamai mėsai ir daržovėms, mat „Mercosur“ šalys nėra verčiamos laikytis griežtų ES pesticidų, hormonų, žemės panaudos ir aplinkosaugos taisyklių.
Ketvirtadienio protestuotojai, vadovaujami įtakingos ūkininkų profsąjungos FNSEA, taip pat tvirtina kenčiantys dėl Prancūzijos reguliavimo agentūrų nustatytų apribojimų tokiems produktams kaip insekticidai.
Nėra jokių „veiksmingų alternatyvių sprendimų“, sakė runkelių ir javų augintojas Remi Pierrardas, kuris teigė, jog „kasmet patiria iki 50 proc. produktyvumo nuostolių“.
„Mums uždrausta naudoti insekticidą, kuris anksčiau saugojo runkelius. Dabar turime naudoti purškalą, kuris yra žymiai mažiau veiksmingas“, – skundėsi R. Pierrardas.
Prancūzijos vyriausybė teigia, kad pesticidai kelia pavojų „sveikatai ir aplinkai“, o cheminių medžiagų poveikis siejamas su vėžiu ir Parkinsono liga.
Ūkininkai sako, kad tokios institucijos kaip INRAE galėtų padėti jiems dirbti efektyviau, tačiau vietoj to tik primeta taisykles, kurios mažina produkciją.
„Iš mūsų kišenės finansuojamas nacionalinis institutas, kuris atsieina milijardą eurų per metus, bet visa, ką jis daro – primeta mums suvaržymus“, – skundėsi jaunųjų ūkininkų asociacijos vadovas Donatienas Moysonas, turėdamas omenyje INRAE.
„Susirinkome čia tam, kad kovotume su kliūtimis žemės ūkiui“, – pridūrė jis.
Pietinio Nicos miesto ūkininkai taip pat prisidėjo prie protestų: priešais regiono prefektūrą jie išvertė mėšlą ir avių vilną, praneša vietos spauda.
Prancūzijos žemės ūkio ministrė Annie Genevard pasmerkė protestus kaip „išpuolius prieš žmones ir nuosavybę“, AFP sakydama, kad tokie veiksmai „kenkia teisėtiems ūkininkų reikalavimams“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!