Susirūpinimas dėl Rusijos galimai skleidžiamos dezinformacijos kilo po 2016 m. JAV prezidento rinkimų ir pirmosios Donaldo Trumpo pergalės juose, o 2022 m. prasidėjus rusų invazijai Ukrainoje tik dar labiau išaugo.
„Turime įrodymų, kad Rusija taip pat mėgina manipuliuoti nuomonių formuotojais iš Europos šalių, įskaitant Prancūziją“, – Prancūzijos parlamento užsienio reikalų komiteto posėdyje pasakė užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrotas.
Pirmiau dienraštis „Le Monde“ pranešė, kad Kremliui artimi asmenys susisiekė su tūkstančiais nuomonių formuotojų, be kita ko Prancūzijoje, prašydami jų skleisti prorusišką propagandą.
J. Barroto teigimu, Prancūzija susiduria su „kelių rūšių“ skaitmeniniu kišimusi iš užsienio.
„Naudojami skirtingi veiklos metodai ir jie nuolat tobulėja“, – pasakė jis, atkreipdamas dėmesį į visai neseniai Moldovoje ir Rumunijoje vykusius rinkimus, kurie, jo žodžiais tariant, rodo, „kaip masiškai naudojamasi nuomonių formuotojais socialiniuose tinkluose“, ypač platformoje „X“, siekiant sutrikdyti balsavimo procesą.
Lapkritį Moldovoje vykusius rinkimus laimėjo proeuropietiškoji prezidentė Maia Sandu, įveikusi savo prorusišką konkurentą.
Tačiau Rumunijoje pirmąjį prezidento rinkimų raundą netikėtai laimėjo kraštutinės dešinės kandidatas Calinas Georgescu.
Vėliau Rumunijos konstitucijos teismas rinkimų rezultatus anuliavo, paskelbdamas, kad jų metu buvo užfiksuota „daugybė neatitikimų“.
ES antradienį paskelbė pradėjusi oficialų platformos „TikTok“ tyrimą, esant įtarimų, jog Rusija naudojo šią platformą daryti įtaką rinkimų Rumunijoje rezultatams.
„Le Monde“ citavo vieno šaltinio iš Prancūzijos žvalgybos tarnybų žodžius, kad Maskvos užklausų Europoje sulaukė daugiau nei 2 000 turinio kūrėjų.
„Teigiama, kad maždaug 20 iš jų, įskaitant devynis prancūzus, pasiūlymą priėmė“, – pridūrė „Le Monde“.
„Šiuo metu vyksta tyrimas ir mes prašome turinio kūrėjų ir jų prenumeratorių būti itin budriems šių grėsmių atžvilgiu“, – pasakė J. Barrotas.
„O mes šioje srityje turime būti ryžtingi ir ramūs. Turime suprasti grėsmę. Suburti vieningą frontą ir pasirinkti tinkamas priemones į ją atsakyti“, – pridūrė jis, sakydamas, kad Prancūzija jau sustiprino savo priemones, skirtas „aptikti ir apibrėžti skaitmeninį kišimąsi“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!