„Komunizmo nusikaltimai“ - būtent tokiu pavadinimu pavadinta konferencija trečiadienį prasidėjo Čekijos sostinėje Prahoje. Per 3 dienas truksiančią konferenciją vyriausybių atstovai, intelektualai ir buvę disidentai iš Rytų ir Vidurio Europos diskutuos apie komunistinio režimo paveldą, apie galimybes patraukti atsakomybėn žmogaus teisių pažeidėjus bei komunistinio paveldo grėsmę demokratijai.
Konferenciją pradėjęs Čekijos Senato viceprezidentas Jiris Liska teigė, kad komunistinė praeitis turi būti pilnai išstudijuota, kad būtų galima imtis atitinkamų veiksmų šiandien.
„Nagrinėti praeitį yra yra mūsų pareiga, atsakomybė ir įsipareigojimas ne tik milijonams totalitarinių komunistinių režimų aukų, tačiau veikiausiai net dar labiau įsipareigojimas vardan mūsų laisvos ir demokratinės ateities“ - teigė J. Liska.
Nesugebėjimas tinkamai susitvarkyti su komunistine praeitimi, anot Čekijos Senato viceprezidento, lėmė tai, kad šiandien pokomunistinėse šalyse vyrauja nepasitenkinimas parlamentu ir kitomis demokratinėmis institucijomis.
Dauguma Rytų ir Vidurio Europos valstybių pasmerkė savo komunistinę praeitį. Nemaža dalis valstybių priėmė specialius įstatymus, draudžiančius komunistinės eros veikėjams užimti svarbiausius valstybinius postus. Lenkijoje dalis komunistų, tarp kurių yra karinės padėties iniciatorius generolas Wojciechas Jaruzelskis, yra teisiami dėl komunistų valdymo laikais padarytų nusikaltimų.
Tačiau teismuose buvę komunistai atsiduria retai. J. Liska ragino patraukti atsakomybėn visus prasikaltusius komunistinio režimo veikėjus, tačiau pripažino, kad tai padaryti nėra itin lengva.
„Aš manau, kad mes turime pripažinti, kad pats totalitarizmas, o ne tik tam tikros jo apraiškos, yra toks fenomenas, kuris pats savaime yra nusikaltimas prieš visuomenę ir moralę“ - teigė J. Liska. Jis ragino visiškai atverti pokomunistinių valstybių archyvus, kad visi norintieji galėtų sužinoti, kas vykdė deportacijas, egzekucijas ir kitus nusikaltimus.
20 metų Kinijos priverstinio darbo stovyklose praleidęs Harry Wu perspėjo, kad komunizmas nėra tik praeitis, nes ir dabar dalis šalių kenčia šios totalitarinės ideologijos jungą.
„Komunizmas yra nusikaltimas. Tačiau šiandien jūs rengiate konferenciją šiuo klausimu ir tai yra puiku. Mes turime apsivalyti. Tačiau komunistai ir toliau valdo Kiniją. Mes neturime to pamiršti“ - teigė H. Wu, kuris 1979 metais, paleistas iš priverstinio darbo stovyklos, emigravo į JAV.