Popiežius Pranciškus sekmadienį, per apskritai pirmąją dviejų popiežių kanonizacijos ceremoniją, paskelbė Joną XXIII ir Joną Paulių II Katalikų Bažnyčios šventaisiais. Šį paskelbimą plojimais palydėjo maldininkų minia Vatikano Šv.Petro aikštėje.
„Skelbiame ... šventaisiais palaimintuosius Joną XXIII ir Joną Paulių II“, - lotyniškai paskelbė Pranciškus, o maldininkai ir garbingi svečiai iš užsienio jam atsakė „Amen!“.
Katalikai iš viso pasaulio sekmadienį susirinko Vatikane dalyvauti mišiose, kurioms vadovaus popiežius Pranciškus ir kurių metu šventaisiais bus paskelbti Jonas Paulius II ir Jonas XXIII – du įtakingi popiežiai, padėję parašyti 20-ojo amžiaus istoriją.
Tūkstančiai žmonių susirinko į Šv.Petro aikštę; daugelis jų mojuoja Jono Pauliaus II tėvynės Lenkijos vėliavomis.
Naktį Amžinajame mieste maldininkai praleido stovyklaudami, dainuodami, šokdami ir melsdamiesi. Istorinė sekmadienio ceremonija dėl Jono Pauliaus II ir Jono XXIII kanonizacijos yra laikoma bandymu suvienyti konservatorius ir reformų šalininkus Katalikų Bažnyčioje.
Pranciškaus aukojamose mišiose po atviru dangumi, kurios prasidės 8 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku, dalyvaus popiežius emeritas Benediktas XVI, šimtai vyskupų ir kardinolų, kurie susirinks netoli altoriaus, po didžiuliais gobelenais su naujų šventųjų portretais.
Dėl 87 metų popiežiaus emerito dalyvavimo tai bus pirmas kartas, kai vienose mišiose dalyvauja ir esamas, ir buvęs popiežiai. Be to, tai pirmas kartas, kai tą pačią dieną kanonizuojami du popiežiai.
„Tai kelia labai daug emocijų!“ – sakė 77 metų Luigi Villa (Luidžis Vila) iš Jono XXIII gimtojo Soto Il Montės miesto Italijos Alpių papėdėje, kuris nuo ankstyvo ryto laukė eilėje drauge su maždaug 140-čia kitų to miesto gyventojų.
Virš Šv.Petro aikštės matėsi balionų į orą iškelta didžiulė Lenkijos vėliava, o lenkų jaunimo pučiamųjų orkestras prieš mišias derino instrumentus.
20 metų Maria (Marija) iš Meksikos sakė: „Aš labai pavargusi. Nemiegojau, bet labai džiaugiuosi!“. „Jonas Paulius II reiškia meilę“, - pridūrė ji.
Dviejų dabartinės katalikybės įtakingiausių figūrų kanonizacijos ceremonijoje laukiama delegacijų iš 54 valstybių, 24 valstybių vadovų, šimtų tūkstančių tikinčiųjų iš viso pasaulio, kurie ceremoniją galės stebėti transliuojamą skirtingomis kalbomis 19-oje didžiulių ekranų vienose gražiausių Italijos sostinės vietų.
Bažnyčios buvo atidarytos visą sekmadienio naktį, jose vyko maldos prieš sekmadienio mišias Šv.Petro aikštėje, kuriomis bus pagerbti du katalikų lyderiai, popiežiavę nuo Šaltojo karo Kubos raketų krizės iki Berlyno sienos griuvimo.
Ceremonijoje dalyvaus Floribeth Mora (Floribet Mora) iš Kosta Rikos, kurios išgijimas nuo smegenų aneurizmos meldžiant Jono Pauliaus II užtarimo buvo pripažintas vienu iš dviejų „patvirtintų“ stebuklų, kurių reikia kanonizacijai.
Kitas stebuklas Jonui Pauliui II, kuris Katalikų Bažnyčiai vadovavo nuo 1978 iki 2005 metų, buvo priskirtas vos šeši mėnesiai po jo mirties, kai viena prancūzų vienuolė paskelbė, kad su pontifiko užtarimu pasveiko nuo Parkinsono ligos, kuria sirgo ir velionis lenkų tautybės popiežius.
1958-1963 metais popiežiavusio Jono XXIII kanonizacijai Pranciškus, kuris, kaip ir šis jo pirmtakas, demonstruoja malonias manieras bei reformistines pažiūras, pritarė remdamasis tik vienu stebuklingu išgijimu ir sakė, jog šiuo pontifiku žavėjosi tiek daug žmonių, kad antro stebuklo jo kanonizacijai nereikia.
Beprecedentę iškart dviejų popiežių kanonizaciją Vatikano stebėtojai laiko bandymu panaikinti Bažnyčioje skilimą tarp kairiųjų ir dešiniųjų, tačiau kai kurie kritikai sako, kad šie kanonizacijos procesai buvo skuboti.
Nors paskelbimo šventuoju procesas paprastai būna brangus ir ilgas, galintis užtrukti dešimtmečius, Jono Pauliaus II kanonizacija yra sparčiausia nuo 18-ojo amžiaus, kai buvo įvestos ir dabar galiojančios kanonizavimo taisyklės.
Žmonės į ceremonijos vietą buvo pradėti leisti tik anksti sekmadienį. Minios tikinčiųjų, tarp kurių yra daug lenkų, sekmadienio naktį atvyko lėktuvais, traukiniais ir laivais.
Vatikano maldininkų biuras paskelbė, kad prieš mišias atvyks 4 tūkst. autobusų su maldininkais.
Kiti tikintieji kanonizacijos ceremoniją 3D formatu stebės kino teatruose visame pasaulyje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.