• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galbūt niekada nesužinosime, ką popiežius Pranciškus pasakė JAV viceprezidentui per jų labai trumpą susitikimą praėjusį sekmadienį. Plačiai paplitusiame vaizdo įraše to beveik nesigirdėjo. Kitą rytą popiežius Pranciškus mirė, o J. D. Vance'as išskrido į Indiją, radęs laiko „X“ parašyti, kad jo širdis yra su milijonais Pranciškų mylinčiais krikščionimis, rašoma „The Guardian“.

Galbūt niekada nesužinosime, ką popiežius Pranciškus pasakė JAV viceprezidentui per jų labai trumpą susitikimą praėjusį sekmadienį. Plačiai paplitusiame vaizdo įraše to beveik nesigirdėjo. Kitą rytą popiežius Pranciškus mirė, o J. D. Vance'as išskrido į Indiją, radęs laiko „X“ parašyti, kad jo širdis yra su milijonais Pranciškų mylinčiais krikščionimis, rašoma „The Guardian“.

REKLAMA

Popiežius Pranciškus (tikrasis vardas Jorge Mario Bergoglio) buvo pirmasis popiežius iš Lotynų Amerikos ir pirmasis jėzuitas, išrinktas vadovauti Katalikų Bažnyčiai.

Gimęs 1936 m. Argentinoje, jis tapo popiežiumi 2013 m. po Benedikto XVI atsistatydinimo. Jo pontifikatas išsiskyrė dėmesiu socialiniam teisingumui, vargšų gynimui, ekologijai bei Bažnyčios reformoms.

Popiežius Pranciškus buvo itin gerai žinomas dėl savo artumo žmonėms ir siekio Bažnyčią padaryti atviresnę bei gailestingesnę.

Atkreipė dėmesį į daugybę problemų

Jis atkreipdavo dėmesį į migrantų ir pabėgėlių problemas, lankėsi pabėgėlių stovyklose, skatino humanišką politiką.

2015 m. parengta Enciklika „Laudato Si“ tapo vienu svarbiausių jo dokumentų, kuriame popiežius ragino pasaulį imtis atsakomybės už aplinkosaugą, kritikavo beatodairišką vartotojiškumą ir klimato kaitą ignoruojančią politiką.

Be to, jis inicijavo Vatikano finansų reformas, siekdamas skaidrumo ir kovos su korupcija, pakeitė Bažnyčios poziciją dėl kai kurių moralinių klausimų, kviesdamas daugiau dėmesio skirti ne tik taisyklėms, bet ir gailestingumui.

REKLAMA
REKLAMA

Bandė gerinti santykius su Rusijos stačiatikių bažnyčia, pasmerkė karą

Būdamas valdžioje jis stengėsi pagerinti katalikų ir stačiatikių santykius, ypač su Rusijos stačiatikių bažnyčia. 2016 m. jis susitiko su Maskvos patriarchu Kirilu – tai buvo pirmasis popiežiaus ir glaudžiai su Rusijos valdžia siejamo patriarcho susitikimas per beveik tūkstantį metų. Tais pat metais buvo pasirašyta ir bendra deklaracija.

REKLAMA

Popiežius Pranciškus iš karto po karo 2022 m. pradžios aplankė Rusijos ambasadą prie Šventojo sosto – pirmą kartą istorijoje popiežius tiesiogiai kreipėsi į agresorės diplomatą. Jis karą vadino „pasibjaurėtinu“, pridurdamas, kad tai yra „žiaurus bei šventvagiškas nežmoniškumas“.

Rusijos stačiatikių bažnyčia tvirtai remia Rusijos vyriausybę ir pateisino karą Ukrainoje, dėl to kilo trintis su Vatikanu. Patriarcho Kirilo prielankumas Kremliui buvo pagrindinė kliūtis tolesniam katalikų ir stačiatikių susibičiuliavimui. Popiežius Pranciškus kritikavo Kirilą už tai, kad jis elgiasi kaip „Putino klapčiukas“.

REKLAMA
REKLAMA

Jo pareiškimai dėl karo buvo vertinami kaip balansuojantys tarp susirūpinimo taika ir atsargaus požiūrio į Rusiją ir Kremlių palaikančią stačiatikių bažnyčią.

Popiežius kritika JAV viceprezidentui

Be to, popiežius Pranciškus buvo toks atviras, koks tik galėjo būti, kai vasario mėn. laiške JAV vyskupams kritikavo J. Vance‘ą.

Tačiau jis ne tik išreiškė priekaištus JAV prezidentui Donaldui Trumpui ir J. Vance‘o žiauriam elgesiui su pabėgėliais ir migrantais; jis reagavo į platesnę religijos instrumentalizavimo nacionalistiniam ir autoritariniam populizmui tendenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasario mėnesį J. D. Vance‘as internete susikivirčijo su Rory Stewartu, buvusiu Jungtinės Karalystės konservatorių ministru, diplomatu.

Ginčas kilo dėl to, kas daugumai iš mūsų neatrodytų kaip priežastis ginčytis socialinėje erdvėje – kaip taisyklingai perskaityti Šv. Augustino sąvoką ordo amoris.

Sausio mėnesį J. Vance‘as užsiminė apie šią sąvoką interviu metu su Seanu Hannity. Pasak atsivertusio kataliko, tai „krikščioniška koncepcija“, kad meilė ir užuojauta prasideda nuo šeimos, tada apima kaimynus, paskui tautą ir galiausiai pasiekia patį žmogų.

REKLAMA

Jis išreiškė skepticizmą, pastebėdamas, kad J. Vance‘o pozicija yra „keistas, mažiau krikščioniškas, o daugiau pagoniškas gentinis požiūris. Turėtume pradėti nerimauti, kai politikai tampa teologais, imasi kalbėti Jėzaus vardu ir nurodo, kokia tvarka mylėti“.

Tuo tarpu popiežius Pranciškus laiške JAV vyskupams teigė, kad „krikščioniškoji meilė nėra koncentriškas interesų, kurie po truputį plečiasi į kitus asmenis ir grupes, plėtojimas. Kitaip tariant, žmogiškasis asmuo nėra paprastas individas, santykinai ekspansyvus, turintis tam tikrus filantropinius jausmus.“

REKLAMA

Jis pridūrė, išsakydamas priekaištus, bet neįvardydamas pavardžių, kad „tikrasis ordo amoris, kurį reikia skatinti, yra tas, kurį atrandame nuolat apmąstydami „gerojo samariečio“ palyginimą, t. y. apmąstydami meilę, kuri kuria visiems be išimties atvirą brolystę“.

Iš esmės, popiežius Pranciškus buvo dar kartą patvirtinęs, jog katalikybė nesuderinama su trumpistų požiūriu „Pirmiausia – Amerika“.

REKLAMA
tai išlindo šėtono šunys loti. Už viską bus atlyginta Dievo.
Mane vaikystėje močiutė taip mokė,kad apie mirusius galima tik gerai arba nieko.
Ką jūs čia iškrypėliai rašinėjat?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų