Aiškinamajame rašte projekto iniciatoriai nurodo, jog viešojoje erdvėje dažnai manipuliuojama informacija apie asmenis, kurie prisipažino, jog kadaise yra slapta bendradarbiavę su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis. Tokia medžiaga, pasak politikų, pateikiama be pagrindžiančių dokumentų, neretai kenkia žmogaus reputacijai, garbei bei orumui. Todėl, jų teigimu, išslaptinus bendradarbiavusių su KGB asmenų sąrašus, nebeliktų erdvės spekuliacijoms.
Nyderlanduose – paviešinimas internete
Asmenys, įtraukti į sąrašą, buvo tiriami pagal specialią teisinę sistemą, sukurtą baigiantis Antrajam pasauliniam karui.
Pranešama, kad iš 425 tūkst. žmonių, daugiau kaip 150 tūkst. buvo skirta tam tikra bausmė.
Su visais šių tyrimų įrašais anksčiau buvo galima susipažinti tik apsilankius Nyderlandų nacionaliniame archyve Hagoje.
„Šiame archyve saugomos svarbios istorijos tiek dabartinei, tiek būsimoms kartoms. Nuo vaikų, norinčių sužinoti, ką jų tėvas veikė kare, iki istorikų, tyrinėjančių pilkąsias kolaboravimo zonas“, – sako Huygenso institutas, padėjęs suskaitmeninti archyvą.
Archyve saugomos bylos apie karo nusikaltėlius, maždaug 20 tūkst. olandų, kurie buvo įtraukti į Vokietijos ginkluotąsias pajėgas, ir tariamus nacionalsocialistinio judėjimo, Nyderlandų nacių partijos, narius.
Tačiau jame taip pat yra pavardžių žmonių, kurie buvo pripažinti nekaltais. Taip yra todėl, kad archyvą sudaro bylos iš specialiosios jurisdikcijos, kuri nuo 1944 m. tyrė įtariamus kolaborantus.
Internetinėje duomenų bazėje pateikiamos įtariamųjų pavardės, jų gimimo data ir vieta, tačiau visą tai galima surasti tik pagal konkrečius asmens duomenis.
Joje nenurodoma, ar konkretus asmuo buvo pripažintas kaltu ir kokia kolaboravimo forma jis buvo įtariamas.
Tačiau naudotojams bus nurodyta, kokios bylos reikėtų prašyti, kad jie, apsilankę nacionaliniame archyve, pamatytų šią informaciją.
Asmenys, norintys susipažinti su fizinėmis bylomis, turi deklaruoti teisėtą interesą jas peržiūrėti.
Kilo susirūpinimas
Nyderlanduose kilo tam tikras susirūpinimas dėl laisvai prieinamos asmeninės informacijos, susijusios su jautriu istorijos laikotarpiu, todėl internete skelbiama informacija iš pradžių buvo ribota.
„Bijau, kad kils labai nemalonių reakcijų“, – sakė Rinke Smedinga, kurios tėvas kolaboravo su naciais, dirbdamas Vesterborko stovykloje, iš kurios žmonės buvo deportuojami į koncentracijos stovyklas.
Nacionalinio archyvo direktorius Tomas De Smetas sakė, kad reikia atsižvelgti ir į kolaborantų, ir į okupacijos aukų artimuosius.
Tačiau jis pridūrė: „Kolaboravimas vis dar yra didelė trauma. Apie tai nekalbama. Tikimės, kad atvėrus archyvus šis tabu bus panaikintas.“
Gruodžio 19 d. laiške parlamentui kultūros ministras Eppo Bruinsas rašė: „Archyvų atvėrimas yra labai svarbus veiksnys, norint susidurti su sunkios bendros [Nyderlandų] praeities pasekmėmis ir ją apdoroti kaip visuomenei.“
Jis teigė, kad internete skelbiamos informacijos kiekis bus ribojamas, atsižvelgiant į privatumo interesus, o asmeniškai apsilankiusiems archyve nebus leidžiama daryti kopijų.
Internetinės duomenų bazės svetainėje teigiama, kad žmonės, kurie galbūt dar yra gyvi, nėra įtraukti į internetinį sąrašą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!