Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
81-erių metų Sergėjus Korablikovas-Kovarsky visur su savimi nešiojasi nuotraukų albumą. Vyras – vienas tų, kuris išgyveno Holokaustą – jį išgelbėjo jo teta Fetinija, kurią jis vadina antrąja mama. Sergėjus pasakoja, kad mama jo laukėsi gete, o tuo metu moterims naciai uždraudė gimdyti.
„Kas pagimdė, nepaisant šito, užmušdavo vokiečiai pagal savo ideologiją – ir vaiką, ir motiną“, – pasakoja išgyvenęs Holokaustą Sergėjus.
Sergėjus sako, kad jo tikroji mama sugebėjo nuslėpti nėštumą ir pagimdė sūnų pačiame geto krašte, žydų ligoninėje. O patekti pas tetą nebuvo taip lengva.
„Vieną naktį, pagal susitarimą, sugebėjo atidaryti langus, kurie buvo užmušti geležiu ir ant virvės išleisti kokioj tai dėžutėj į tą gatvę, o ten laukė mano teta – priėmė, atnešė į namus“, – kalba Sergėjus.
Sunku pamiršti geto įvykius
Nors tuo metu buvo vaikas ir praėjo tiek metų, Sergėjui sunku pamiršti įvykius Vilniaus gete. Pasak jo, tai yra stebuklas, jog jis dar yra gyvas.
„Mes norim gero, draugystės gyvenime – kad tie, kurie žuvo, jie davė mums pratęsimą gyvenimo“, – sako vyras.
Lietuvoje rugsėjo 23 d. buvo minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena – tą dieną 1943 metais likviduotas Vilniaus žydų getas. Holokausto metu naciai ir jų kolaborantai žiauriai nužudė beveik 200 tūkstančių Lietuvos žydų.
„Turime apie ką pagalvoti – ypatingai jaunimas ir tikrai labai džiaugsiuosi, kad kuo daugiau žmonių atvyktų į šią vietą“, – teigia Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Vien Paneriuose naciai nužudė ir užkasė 70 tūkstančių žydų, dar kelias dešimtis tūkstančių lenkų ir kitų tautybių žmonių. Panerių memorialas – didžiausia Holokausto vieta Lietuvoje.
Lietuvoje įsteigė 4 getus
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė sakė, kad visuomenė turi būti vieninga prieš vis dar šalyje veikiančias antisemitines jėgas.
„Neapykanta, kuri praeityje sunaikino milijonus gyvybių, vis dar yra gyva. Ši neapykanta kitoniškumui stiprina ir antisemitizmą įvairiose pasaulio vietose“, – tikina Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O Lietuvoje naciai buvo įsteigę 4 getus.
Kauno getas įkurtas Vilijampolėje, į kurį vasarą naciai suvarė daugiau nei 30 tūkstančių Kauno ar Kauno regiono žydų. Gyvenimo sąlygos gete buvo tragiškos – ankšta, alinantis darbas, nuolatinis alkis. Nacių tikslas buvo žiaurus.
„Išnaudoti kaip įmanoma visus žmogiškuosius resursus, gete palikti tik tuos žmones, kurie gali dirbti jų kovos mašinai, represiniam aparatui, o maisto davinys – užtikrinti gyvasties palaikymą“, – pasakojo Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.
Lietuvos gyventojų genocidų ir rezistencijos tyrimų centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų, o pasaulyje išviso sunaikinti 6 milijonai žydų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Papasakok tai beniui natanjachui,kuris DABAR kasdien terorizuoja ir žudo taikius palestiniečius,libaniečius,sirus....