Kaip pranešama Rusijos Federacijos Vyriausybės pirmininko interneto puslapyje, V.Putinas pareiškė, kad „yra būtinybė ir poreikis išspręsti problemas, kurios domina ir Rusiją, ir Lietuvą”, ir patikslino, kad tai infrastruktūros projektai ir energetika. Jo teigimu, per susitikimą yra puiki galimybė aptarti dvišalius santykius, pakalbėti apie prekybos reikalus, kurie, anot Rusijos premjero, nors ir yra „gana neblogi, bet tikrai galėtų būti geresni“. Rusijos Vyriausybės vadovas priminė, kad Rusijos prekybos apyvarta su mūsų šalimi Lietuvos mastu nebuvo jau tokia kukli ir sudarė 5,5 milijardo JAV dolerių. Deja, krizės sąlygomis ji sumenko ir dabar sudaro 4,5 mlrd. JAV dolerių per metus.
R
A.Kubilius taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra suinteresuota plėsti prekybą su Rusija, kuri yra svarbi prekybos partnerė.
Atominių era
Kaip teigė Rusijos Vyriausybės vadovas, jam taip pat labai įdomu pakalbėti apie energetiką. Informuodamas apie Kaliningrado srityje, prie Lietuvos sienos, statomą atominę elektrinę, V.Putinas pasakė: „Girdėjau apie kai kurių mūsų kolegų susirūpinimą dėl atominės energetikos plėtros, tarp jų ir Rusijos šiaurės vakarų regione, Kaliningrado srityje. Mes pasiruošę visa tai su jumis aptarti, pabendrauti visais klausimais ir suteikti būtinus paaiškinimus, ir jeigu kur nors yra sąlyčio taškų - padirbėti tose bendradarbiavimo srityse, kur mūsų interesai sutampa“.
„Respublika” primena, kad Rusija šių metų vasario pabaigoje pradėjo statyti AE Kaliningrado srityje. Planuojama, kad joje veiks du 1150 megavatų galingumo energijos blokai, kurie turėtų būti paleisti 2016 ir 2018 m.
„Mes uždarėme Ignalinos atominę elektrinę pagal susitarimą su Europos Sąjunga”, - sakė A.Kubilius. „Jums uždarė”, - replikavo V.Putinas. „Gerai, kad pasitelkus jų finansinę pagalbą galima uždaryti”, - toliau kalbėjo Lietuvos premjeras.
A.Kubilius V.Putinui sakė, kad Lietuva plėtoja savo energetiką regione, rūpinasi tuo, kad Lietuva turėtų nepriklausomus energijos generacijos galingumus, integruotųsi į Europos energetinį tinklą. Jis priminė, kad, uždarius Ignalinos AE pasitelkiant Europos Sąjungos paramą, plėtojami planai statyti naują modernią elektrinę, ir šių metų viduryje Lietuva paskelbs tarptautinio naujos AE statybos konkurso rezultatus.
Statys terminalą
A.Kubilius pasakė, kad Lietuva turi rimtų ketinimų arba Lietuvoje, arba su kitomis Baltijos šalimis statyti suskystintų dujų terminalą Baltijos jūros pakrantėje.
Ir iš tiesų, buvo skelbta, kad vasarą turėtų būti parengta amerikiečių finansuojama galimybių studija. Tačiau premjeras neužsiminė, kad Estijos privati bendrovė „Balti Gaas” tokį patį terminalą planuoja statyti netoli Suomijos įlankos Paldiskio uoste ir tikisi, jog būtent jų projektuojamas dujų terminalas turėtų tapti regioniniu terminalu visoms Baltijos šalims. Neaišku, kaip pavyks suderinti Lietuvos ir Estijos planus, nes Europos Komisijos atstovai pabrėžia, kad Baltijos šalyse turi iškilti vienas terminalas ir tenkinti visų trijų valstybių poreikius.
Vėliau pokalbis tęsėsi už uždarų durų. Kaip pranešė Lietuvos Vyriausybė, per darbo susitikimą V.Putiną domino, kokia būtų Lietuvos Vyriausybės reakcija, jei vis tik Rusijos kompanijos nuspręstų įsigyti „PKN Orlen Lietuva“ (buvusią „Mažeikių naftos“ bendrovę). Premjeras A.Kubilius atsakė, kad nenori leistis į tokią diskusiją, nes bendrovės savininkai Lenkijoje jį yra patikinę, kad kol kas jie neplanuoja parduoti šios įmonės.
Kalbėdamas apie bendradarbiavimą dujų srityje Lietuvos Vyriausybės vadovas akcentavo, kad Lietuva pasisako už tai, kad prekyba dujomis vyktų remiantis rinkos principais. „Kai pasaulyje stebima dujų kainų mažėjimo tendencija, gal ir Rusijos „Gazpromas“ modernizuos savo kainas?“, - klausė premjeras A.Kubilius. V.Putinas į šį klausimą atsakė nekonkrečiai – „pagalvosim“.
Virgaudas GUDAS