JAV prezidentas pavirtino, kad būtent pats pasirinko Johną Boltoną. Jis žinomas kaip užsienio politikos „vanagas“, kuris palaiko karinės jėgos naudojimą prieš Iraną ir Šiaurės Korėją. Naujasis D.Trumpo patarėjas taip pat garsėja ir griežtu požiūriu į Rusiją. 69 metų amžiaus J.Boltonas Vašingtono užsienio politikos rate laikomas kontroversiška asmenybe.
Jis tampa jau trečiuoju D.Trumpo užsienio politikos patarėju per 14 mėnesių trunkantį prezidento valdymo laikotarpį. Jis pradės eiti naujas pareigas nuo balandžio 9-osios.
Šis pokytis buvo ir tikėtas, ir netikėtas politikos apžvalgininkams. Kalbos apie H.R.McMasterio pasitraukimą sklandė jau keletą dienų, nepaisant to, kad vos prieš savaitę Baltieji rūmai tvirtino, jog prezidento ir jo patarėjo saugumo klausimais darbiniai santykiai yra tikrai geri.
Šis naujausias atleidimas paskelbtas praėjus vos savaitei po valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono atleidimo. Taip pat apie tai pranešta po to, kai Baltųjų rūmų šaltiniai nutekino informaciją, jog D.Trumpui rekomenduota nesveikinti Rusijos prezidento Vladimiro Putino su naujuoju perrinkimu. Tačiau JAV prezidentas pasielgė priešingai.
Baltieji rūmai paviešino pareiškimą, kad generolas H.R.McMasteris jau šią vasarą ketina pateikti išėjimo į pensiją prašymą JAV armijai. Taip pat jame tvirtinama, kad jo atleidimas nėra susijęs su jokiu pastarosiomis savaitėmis įvykusiu įvykiu ar incidentu.
Pokytis per karą
Knygų apie nacionalinį saugumą autorius ir ekspertas Fredas Kaplanas tvirtina, kad J.Boltono paskyrimas reiškia ėjimą „link karo“. Jo teigimu, niekas neturėtų pamiršti, kad J.Boltonas siūlė pirmiems smogti Šiaurės Korėjai ir atsisakyti susitarimo su Iranu bei paprasčiausiai „numesti bombų ant šios šalies“.
Analitikas taip pat įspėja, kad J.Boltono pagrindinė veiklos strategija nėra JAV respublikonams įprasta „taika per jėgą“ strategija – jis palaiko „režimo pokyčio per karą“ požiūrį.
„Jis yra neo-konservatorius, neturintis moralinių trukdžių - jis siekia nuversti režimą ne dėl to, kad skleistų demokratiją, o dėl to, kad padidintų JAV galią“, - tvirtina ekspertas.
F.Kaplano požiūri palaiko ir Politikos mokslų profesorius Pusano universitete Robertas E.Kelly – jis J.Boltono paskyrimą vertina kaip blogas žinias. Profesorius netgi tvirtina, kad šis paskyrimas netgi galėtų būti pakankama priežastis atšaukti planuojamą Donaldo Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimą.
„Viskas praeityje“
Kalbėdamas apie savo naująjį paskyrimą J.Boltonas pareiškė, kad visi jo pasisakymai lieka praeityje ir dabar svarbiausia tai, ką sako prezidentas.
„Niekuomet neslėpiau savo požiūrio. Tačiau dabar mano asmeninė nuomonė lieka praeityje. Svarbiausia yra tai, ką sako prezidentas, ir kokius patarimus jam duosiu“, - sako naujasis D.Trumpo patarėjas.
CNN Baltųjų rūmų korespondentė Kaitlan Collins praneša, kad jos šaltinių teigimu, J.Boltonas prezidentui pažadėjo, kad „jis nepradės jokių karų“, jei prezidentas jį pasirinks patarėju.
J.Bolton žiniasklaidai taip pat pareiškė, kad nesitikėjo prezidento paskyrimo.
Dėl J.Boltono polinkio į karą jo paskyrimui buvo aršiai priešinamasi – jo patarėjo pozicijoje labai nenorėjo pareigūnai, kurie yra tiesiogiai susidūrę su karo žiaurumais.