• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pietų Korėjos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį pripažino naujas teises tos pačios lyties poroms ir paskelbė, kad valstybė privalo suteikti sveikatos draudimą homoseksualaus vyro partneriui.

Pietų Korėjos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį pripažino naujas teises tos pačios lyties poroms ir paskelbė, kad valstybė privalo suteikti sveikatos draudimą homoseksualaus vyro partneriui.

REKLAMA

„Nacionalinis sveikatos draudimas turi pripažinti sutuoktinių draudimą tos pačios lyties poroms, – nusprendė teismas. – Tai yra diskriminacija dėl seksualinės orientacijos, kai pora atmetama vien dėl to, kad yra tos pačios lyties.“

Sprendimas reiškia, kad tos pačios lyties sutuoktiniai nuo šiol gali registruotis kaip išlaikytiniai savo partnerių sveikatos draudime.

Bylą iškėlė homoseksualų pora So Seong-wookas (So Seongvukas) ir Kim Yong-minas, kurie gyvena kartu ir 2019-aisiais iškėlė vestuves. 

Tačiau jų santuoka neturi teisinės galios, nes Pietų Korėja nepripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokų.

2021-aisiais So Seong-wookas padavė Nacionalinę sveikatos draudimo tarnybą į teismą, nes ji nutraukė išmokas jo partneriui, kurį jis buvo užregistravęs kaip savo išlaikomą asmenį, sužinojusi, kad jie yra homoseksualų pora. 

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Seulo aukštesnės instancijos teismas priėmė svarbų sprendimą poros naudai ir įpareigojo Nacionalinę sveikatos draudimo tarnybą atnaujinti išlaikymo išmokų mokėjimą.

REKLAMA

Tarnyba, suteikianti sutuoktinio draudimo išmokas sugyventiniams, apskundė sprendimą, todėl byla buvo perduota Aukščiausiajam Teismui.

„Tai diskriminacinis veiksmas, pažeidžiantis žmogaus orumą ir vertybes, teisę siekti laimės, privatumo laisvę ir teisę būti lygiam prieš įstatymą, o pažeidimo laipsnis yra rimtas“, – sakė teismas, grįsdamas savo nuosprendį.

Istorinė pergalė

Aukščiausiojo Teismo sprendimas yra labai reikšmingas momentas šalies LGBTQI bendruomenei. Iš teismo rūmų išėjo žmonės su vaivorykštės spalvų skėčiais, šluostydamiesi džiaugsmo ašaras.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šalyje nepripažįstamos tos pačios lyties asmenų santuokos, homoseksualūs santykiai nėra laikomi nusikaltimu. Visgi LGBTQI atstovai dažniausiai gyvena nepastebimi.

Aktyvistai jau seniai pabrėžia, kad reikia priimti teisės aktus, draudžiančius diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos.

Pietų Korėjos parlamente jau kelerius metus stringa daug diskusijų sukėlęs kovos su diskriminacija įstatymas, parlamento nariams nepasiekiant susitarimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš teismo nuosprendį prieš LGBTQI nusistačiusios krikščioniškos organizacijos surengė protestą prie teismo rūmų – jų nariai laikė plakatus su užrašais „atgailaukime prieš Viešpatį“.

Kai po nuosprendžio So Seong-wookas ir Kim Yong-minas bandė surengti spaudos konferenciją, krikščionių aktyvistai sutrukdė ją kažką garsiai murmėdami ir šaukdami: „Homoseksualumas yra nuodėmė!“

REKLAMA

Teisių gynimo grupė „Amnesty International“ teigė, kad šis sprendimas yra „istorinė lygybės ir žmogaus teisių Pietų Korėjoje pergalė“.

„Teismas žengė svarbų žingsnį, kad būtų panaikinta sisteminė diskriminacija ir užtikrinta visų įtrauktis, – sakoma grupės pareiškime. – Nors šis sprendimas yra svarbus įvykis, pati byla verčia susimąstyti apie ilgus teisminius procesus, kuriuos tos pačios lyties poros turi ištverti, kad užsitikrintų pagrindines teises, kurios turėtų būti visuotinai užtikrintos.“

„Apmaudu, kad 2024 metais tos pačios lyties poros vis dar susiduria su tokiomis didelėmis kliūtimis siekiant lygybės“, – priduriama jame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų