Karolis Kaupinis, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Lotynų Amerikoje po truputį išsikvepia marksistiniai sukilėlių judėjimai. Neseniai Kolumbijoje su vyriausybe istorinį susitarimą pasiekus Kolumbijos revoliucinėms ginkluotosioms pajėgoms, žinomoms FARC trumpiniu, penktadienį kalėjimu iki gyvos galvos nuteistas Peru veikiančios partizaninės maoistų organizacijos „Švytintis kelias“ vadovas.
Peru komunistų partijos įkūrėjas Jose Carlosas Maretiagas teigė, kad marksizmas-leninizmas atvers švytintį kelią į revoliuciją. Revoliucinės kovos kelias partizaninės organizacijos pavidalu nušvito 1980-aisiais, kai filosofijos profesorius Mao kostiumu ir Fidelio Castro barzda Abimaelis Guzmanas įkūrė maoistinę „Švytinčio kelio“ („Sendero Luminoso“) organizaciją, turėjusią išlaisvinti Peru valstiečiUs nuo kapitalistinio išnaudojimo. Tačiau būtent valstiečiai daugiausia kentėjo kovoje tarp „sanderistų“ ir vyriausybės.
Įtarus kaimus kolaboruojant su komunistais, žmones šaudydavo vyriausybės sukurti baudžiamieji būriai – už tai bei korupciją tuometinis prezidentas Alberto Fujimori vėliau buvo nuteistas 25 metams kalėjimo, o penktadienį dabartinis prezidentas Ollanta Humala atsisakė jam suteikti malonę.
Nesutinkantys paremti marksistinės revoliucijos buvo žudomi „Švytinčio kelio“, komunistai naikindavo ištisus kaimus. Manoma, kad per pastaruosius 30 metų jie nužudė apie 70 tūkst. žmonių.
„Švytinčio kelio“ jėgos susilpnėjo 1992 metais suėmus ir iki gyvos galvos nuteisus organizacijos lyderį A. Guzmaną – tada „Švytintis kelias“ atsitraukė į tamsias atokias džiungles ir tam, kad išsilaikytų ir ginkluotųsi, maoistai daugiausia vertėsi kokaino eksportu. Peru – viena pagrindinių jo eksportuotojų pasaulyje.
Penktadienį iki gyvos galvos kalėjiman palydėtas paskutinis svarbus „Švytinčio kelio“ lyderis Draugas Artemio (Comrade Artemio). Jam priteista baudų už 183 mln. dolerių. Belangėje užges jo švytintis kelias, o veikiausiai kartu ir Peru galimybė kada nors pamatyti šviesų komunizmo rytojų.