• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuo daugiau laiko per savaitę žmogus praleidžia skambindamas telefonu, tuo didesnė rizika patirti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimą, pavyzdžiui, insultą ar širdies nepakankamumą. Naujajame žurnale „Canadian Journal of Cardiology“ paskelbtame tyrime, į kurį buvo įtraukti beveik pusės milijono dalyvių duomenys, nustatytas ryšys tarp skambinimo mobiliuoju telefonu ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos.

Kuo daugiau laiko per savaitę žmogus praleidžia skambindamas telefonu, tuo didesnė rizika patirti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimą, pavyzdžiui, insultą ar širdies nepakankamumą. Naujajame žurnale „Canadian Journal of Cardiology“ paskelbtame tyrime, į kurį buvo įtraukti beveik pusės milijono dalyvių duomenys, nustatytas ryšys tarp skambinimo mobiliuoju telefonu ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos.

REKLAMA

Straipsnyje teigiama, kad miegas, psichologinis distresas ir neurotiškumas yra svarbūs šio ryšio veiksniai, skelbia portalas „Medical News Today“.

Koks yra naudojimosi mobiliaisiais telefonais poveikis sveikatai?

Kadangi mobilieji telefonai ir toliau dominuoja pasaulyje (šiuo metu yra sudaryta daugiau mobiliųjų telefonų sutarčių nei yra žmonių Žemėje), mokslininkai nori išsiaiškinti jų poveikį sveikatai ir laimei.

Tyrimuose daugiausia dėmesio skiriama daugeliui galimų išmaniųjų telefonų poveikių. Pavyzdžiui, kadaise buvo plačiai paplitusi baimė, kad naudojimasis mobiliuoju telefonu gali sukelti smegenų vėžį, tačiau neseniai atlikta Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 63 tyrimų apžvalga šį ryšį paneigė. Anksčiau Maisto ir vaistų administracija (FDA) taip pat nerado duomenų, patvirtinančių šią nuorodą.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi išmanieji telefonai niekur nedings, akivaizdu, kad svarbu suprasti, kaip jie veikia mūsų sveikatą. Šiandien daugelyje tyrimų daugiausia dėmesio skiriama socialinių tinklų programėlių ar pokalbių programėlių poveikiui psichikos sveikatai, o ne pačių mobiliųjų technologijų poveikiui.

REKLAMA

Tačiau naujausiame tyrime žengiamas žingsnis atgal ir klausiama, ar telefoniniai pokalbiai gali būti susiję su širdies ir kraujagyslių sistemos rizika.

Tyrimui atlikti mokslininkai paėmė 444 027 Jungtinės Karalystės biobanko dalyvių duomenis. Į šį duomenų rinkinį buvo įtraukta jų pačių pateikta informacija apie tai, kiek laiko jie praleido skambindami mobiliaisiais telefonais.

Mokslininkai reguliarų naudojimąsi telefonu apibrėžė kaip bent vieną skambutį per savaitę. Daugiau nei 85 proc. dalyvių atitiko šią klasifikaciją, o likusieji buvo laikomi nereguliariais vartotojais.

REKLAMA
REKLAMA

Remdamiesi ligoninių įrašais, mokslininkai stebėjo dalyvių sveikatos būklę ir mirtis per vidutiniškai 12,3 metų stebėjimo laikotarpį.

Ar naudojimasis mobiliaisiais telefonais susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis?

Tyrėjai sujungė insulto, koronarinės širdies ligos, prieširdžių virpėjimo ir širdies nepakankamumo atvejus, kad gautų bendrą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos rezultatą.

Atlikę įvairių veiksnių kontrolę, jie nustatė, kad, palyginti su nereguliariai besinaudojančiais mobiliaisiais telefonais, reguliariai besinaudojančiųjų sudėtinė širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėjo nedaug (4 proc.). Tačiau kuo daugiau laiko žmonės praleido kalbėdami telefonu, tuo šis skirtumas buvo didesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palyginti su žmonėmis, kurie skambindavo ar priimdavo skambučius 5 min. ar trumpiau per savaitę, tie, kurie naudojosi telefonu:

  • 5–29 minutes, rizika padidėjo 3 proc.;
  • 30–59 minučių, rizika padidėjo 7 proc.;
  • 1–3 valandas, rizika padidėjo 13 proc.;
  • 4–6 valandų, rizika padidėjo 15 proc.;
  • 6 ir daugiau valandų – 21 proc. didesnė rizika.

Straipsnyje teigiama, kad mobiliojo telefono naudojimo ir širdies ir kraujagyslių ligų ryšiui svarbūs trys veiksniai:

REKLAMA
  • Psichologinis stresas paaiškino 11,5 proc. ryšio;
  • Miego kokybė – 5,1 proc.;
  • Neurotiškumas – 2,3 proc.

„Prastas miego režimas ir prasta psichinė sveikata gali turėti neigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi dėl sutrikusio cirkadinio ritmo, endokrininių ir metabolinių sutrikimų bei padidėjusio uždegimo“, – aiškina vienas iš tyrimo autorių, medicinos mokslų daktaras Xianhui Qinas.

Įdomu tai, kad mokslininkai taip pat nustatė, jog ryšys tarp naudojimosi telefonu ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikos labiausiai pasireiškė rūkantiems ir diabetu sergantiems žmonėms. Autoriai mano, kad toks ryšys gali būti todėl, kad „mobiliųjų telefonų radijo dažnių EML poveikis kartu su rūkymu ir diabetu gali turėti stipresnį poveikį didinant [širdies ir kraujagyslių ligų] riziką“.

REKLAMA

Kaip mobilieji telefonai didina širdies ligų riziką

Leidinys „Medical News Today“ kalbėjosi su medicinos daktaru Cheng-Han Chenu, sertifikuotu intervenciniu kardiologu ir „MemorialCare Saddleback“ medicinos centro Laguna Hillse, Kalifornijoje (JAV), struktūrinės širdies programos medicinos direktoriumi.

Kadangi tai buvo stebėjimo tyrimas, jis negali įrodyti priežastinio ryšio. Tačiau jis atsakė, kokie veiksniai gali padėti paaiškinti šį ryšį.

„Rezultatai rodo, kad dalis poveikio gali būti susijusi su telefono naudojimo poveikiu psichikos sveikatai ir miegui, – paaiškino Cheng-Han Chenas, kuris tyrime nedalyvavo. – Taip pat gali būti klaidinančių veiksnių, kurie turi įtakos rezultatams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, tyrimo metu nustatyta, kad dažniau mobiliuoju telefonu naudojosi dabartiniai rūkaliai ir cukriniu diabetu sergantys žmonės. Gali būti, kad padidėjusią širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie kurią buvo pranešta, lėmė padidėjusi rizika, kurią sukėlė rūkymas ir diabetas, o ne naudojimasis mobiliuoju telefonu“, – tęsė jis.

MNT taip pat kalbėjosi su gydytoju Rigvedu Tadwalkaru, sertifikuotu konsultaciniu kardiologu iš Providence Saint John‘s Health Center Santa Monikoje, Kalifornijoje, kuris tyrime nedalyvavo.

REKLAMA

„Dabar gerai žinoma, kad daug laiko praleidžiant prie telefono gali sutrikti miegas, – sakė jis MNT. – Prastas miegas gali sutrikdyti natūralų organizmo cirkadinį ritmą, dėl to širdis ir kraujagyslės patiria stresą“.

Jis taip pat paaiškino, kad ilgas naudojimasis telefonu gali padidinti streso ir nerimo lygį, o tai gali padidinti kraujospūdį ir galbūt sukelti uždegimą – abu šie veiksniai yra susiję su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Ar žmonės turėtų nerimauti dėl savo mobiliųjų telefonų?

Pasak Cheng-Han Cheno, „jei šie rezultatai nepasitvirtins būsimuose tyrimuose, kurie geriau paaiškins ryšį tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir širdies ligų, šiuo metu nemanyčiau, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais yra rizikos veiksnys susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis“.

REKLAMA

Tadwalkaras laikosi tos pačios nuomonės: „Šio tyrimo rezultatus reikėtų vertinti rimtai, tačiau žiūrint į juos iš subalansuotos perspektyvos, tokio pobūdžio tyrimuose gali būti ir kitų veiksnių, į kuriuos nebuvo iki galo atsižvelgta, pavyzdžiui, naudojamų mobiliųjų telefonų technologijos tipas“, – sakė jis.

Dr. Jimas Liu, Ohajo valstijos (JAV) universiteto Veksnerio medicinos centro (The Ohio State University Wexner Medical Center) kardiologas, taip pat kalbėjosi su MNT ir paminėjo dar vieną svarbią išlygą: „Tyrimo dalyvių buvo klausiama tik apie tai, kaip dažnai jie naudojosi savo telefonais skambindami pradiniu laikotarpiu, t. y. 2006–2010 m.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Liu, kuris tyrime nedalyvavo, priminė, kad dabar žmonės savo telefonus naudoja įvairesniais būdais, įskaitant daugybę žinučių siuntimo paslaugų, tiesioginių vaizdo konferencijų ir įvairių socialinių medijų programėlių.

„Dėl jų tikriausiai daug rečiau skambinama telefonu. Šiame tyrime nebuvo vertinamas laikas, praleistas atliekant kitus veiksmus telefonu, pavyzdžiui, naršant socialiniuose tinkluose ar žaidžiant žaidimus“, – sakė jis.

„Nors išvadas reikia papildomai patvirtinti, jos rodo šiuolaikinių technologijų ir širdies sveikatos sąsajas, todėl ragina gydytojus ir pacientus atidžiau stebėti kasdienius įpročius, galinčius turėti įtakos ilgalaikėms širdies ir kraujagyslių sistemos pasekmėms“, – MNT sakė M. Tadwalkaras.

Laukdami, kol bus atlikta daugiau tyrimų, Cheng-Han Chenas teigia, kad žmonės galėtų sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, jei „valgytų sveiką subalansuotą maistą, reguliariai užsiimtų fizine veikla, pakankamai kokybiškai miegotų, palaikytų sveiką svorį, vengtų tabako ir alkoholio bei mažintų stresą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų