Išanalizavus 236 pasaulio šalių ir teritorijų duomenis, nustatyta, kad 40 šalių ir teritorijų gyventojų skaičius mažėja, o kai kuriose iš jų gyventojų skaičius mažėja 1 proc. per metus ar daugiau. Duomenys buvo surinkti pagal Jungtinių Valstijų vyriausybės leidžiamą Pasaulio faktų knygą, kurią skelbia Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV).
Intensyvi emigracija
„Ypač sparčiai mažėja gyventojų skaičius Pietryčių ir Rytų Europos šalyse dėl intensyvios emigracijos ir nuolatinio mažo gimstamumo derinio“, – teigė Vienos demografijos instituto direktoriaus pavaduotojas Tomas Sobotka.
CŽV duomenimis, sparčiausiai gyventojų skaičius mažėja šiose šalyse ir teritorijose:
- Kuko salos;
- Amerikos Samoa;
- Sen Pjeras ir Mikelonas;
- Puerto Rikas;
- Latvija;
- Lietuva;
- Lenkija;
- Rumunija;
- Estija;
- Mikronezijos Federacinės Valstijos.
Jungtinėse Amerikos Valstijose gyventojų skaičius kasmet auga vidutiniškai 0,67 proc., o Lietuvoje gyventojų kasmet sumažėja 1,05 proc.
Tendencijos lieka
Pasak T. Sobotkos, tikėtina, kad ateityje šios mažėjimo tendencijos išliks, nes daugelyje šalių mažėja gimstamumas ir sensta visuomenė.
„Pasaulio gyventojų skaičiaus augimas ir toliau lėtės tiek absoliučiais, tiek santykiniais rodikliais. Vis daugiau šalių gyventojų skaičius mažės. Tai apima ir kai kurias didžiąsias šalis. Pavyzdžiui, Kinijoje pirmą kartą gyventojų skaičius sumažėjo 2021 m. per COVID-19 pandemiją, daugiausia dėl mažėjančio gimstamumo, o ne dėl didelio mirtingumo“, – teigė tyrėjas.
Pasaulis ir be žmonijos egzistuos.