Senatas antradienį balsavo už tai, kad E. Colby būtų patvirtintas Pentagono politikos sekretoriaus pavaduotoju, nepaisant kelių respublikonų senatorių asmeninių nuogąstavimų dėl jo ankstesnių pareiškimų ir pažiūrų, rašoma „The Hill“.
Pranešama, jog E. Colby Pentagone užims trečiąjį pagal rangą postą ir bus atsakingas už gynybos sekretoriaus Pete‘o Hegsetho informavimą visais gynybos politikos klausimais.
Pažymėtina, kad senatorius Mitchas McConnellis, atvirai pasisakantis už Amerikos karinės galios didinimą visame pasaulyje ir paramą NATO sąjungininkams, balsavo prieš E. Colby.
M. McConnellis išreiškė susirūpinimą dėl to, ką jis pavadino E. Colby noru teikti pirmenybę JAV interesams Ramiojo vandenyno regionuose, o ne Europoje, Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose.
Tuo tarpu J. Janda teigė, kad „E. Colby yra vienas atviriausių ir skaidriausių politikos lyderių D. Trumpo komandoje, todėl Europos sostinės gali lengvai įvertinti jo pasaulėžiūrą ir tikėtinus žingsnius“.
„Jos turi įvertinti jo perspektyvą, kurioje pirmenybė teikiama Kinijai, kaip pagrindinei Jungtinių Valstijų grėsmei, todėl jos turi dėti daugiau pastangų gynybos srityje“, – aiškino mokslininkas.
Kinija yra didžiausia grėsmė JAV
„Kinija yra neabejotina grėsmė, nes ji lenkia JAV pagal daugelį pagrindinių rodiklių ir akivaizdžiai ruošiasi pasauliniam karui“, – rašė J. Janda.
Ir pridūrė: „Kinija galėtų laimėti tokį karą prieš JAV, o kitos šalys – ne.“
JAV yra per daug išsiplėtusi strategiškai ir kariniu požiūriu
Pasak J. Jandos, E. Colby mano, kad „JAV yra per daug išsiplėtusi strategiškai ir kariniu požiūriu. JAV daug kur pažadėjo saugumą ir nėra pajėgi įvykdyti visų savo įsipareigojimų. Todėl ji turi nustatyti prioritetus“.
„Beveik viskas, ką JAV darys strateginiu ir kariniu požiūriu, turi būti nukreipta prieš Kiniją ir atgrasyti ją nuo karo pradžios“, – pranešė jis.
JAV sąjungininkės prašo apsaugos
Taip pat, E. Colby nuomone, daugelis JAV sąjungininkių nuo Europos iki Rytų Azijos prašo JAV apsaugos, tačiau nepakankamai finansuoja savo gynybą.
2 proc. BVP dydžio gynybos išlaidos Europoje ar Japonijoje yra akivaizdžiai nepakankamos, atsižvelgiant į dabartines strategines grėsmes.
JAV gynybos pramonės bazė yra silpna, nepakankamai finansuojama ir prastai valdoma, mano E. Colby. Ją reikia sustiprinti ir išjudinti, daugiausia dėmesio skiriant JAV ir pagrindinių sąjungininkių karinės galios didinimui, kuri reikalinga norint pasipriešinti Kinijai.
„Tokia būsimojo sekretoriaus pavaduotojo pasaulėžiūra formuos D. Trumpo lūkesčius Europos šalių atžvilgiu, ir tai rodo, ką jos turėtų daryti“, – teigė J. Janda.
Europos gynybos išlaidos turi būti bent dvigubai didesnės
„Pirmiausiai, Europos gynybos išlaidos turėtų būti bent dvigubai didesnės. D. Trumpas nurodė 5 proc. nuo BVP tikslą, tačiau tik Lenkija yra pasirengusi jį greitai pasiekti“, – aiškino Europos vertybių centro saugumo politikos direktorius.
„Dauguma NATO sąjungininkių tik dabar pagaliau pasiekia 2 proc. minimumą, nustatytą giliosios taikos laikais 1990-aisiais“, – pridūrė jis.
Ir tęsė: „Šiaurės, Vidurio ir Rytų Europos šalys – kurios realiai baiminasi galimo Rusijos karinio puolimo – skubiai didina savo išlaidas gynybai. Joms 4 proc. skamba realiai.“
Tačiau jis pažymėjo, jog „daugelis Vakarų ir Pietų Europos NATO narių, susiduriančių su ekonominėmis problemomis ir neturinčių tokios baimės dėl Rusijos, neabejotinai atmes tokius didelius išlaidų tikslus“.
Jis mano, kad dėl šios priežasties „NATO viduje gali kilti nesutarimų tarp rytinio flango valstybių ir likusios Europos. Galbūt pamatysime, kad D. Trumpo praėjusių metų grasinimai virsta realybe – kad JAV gins tik tuos sąjungininkus, kurie išleidžia pakankamai lėšų.“
Europos valstybės turi tikėtis, kad karas Ukrainoje bus ne transatlantinė problema
„Jei turtingos Europos valstybės nori, kad Ukraina išliktų, jos turi dėti pinigus ten, kur yra jų pareiškimai apie epochą lemsiantį Rusijos karą Europoje. Europos sostinės turėtų pasiūlyti pirkti Ukrainai JAV ginklus ir šaudmenis. Tokį sandorį D. Trumpo administracija gali priimti mainais už nuolatinę paramą Kyjivui“, – toliau aiškino J. Janda.
Jis teigė, kad „Europos valstybės turi nusiųsti Ukrainai įrangos ir šaudmenų pastiprinimą, kad ji galėtų nedelsiant apsiginti ir atlaikyti bet kokį galimą puolimą“.
„Jei Europos NATO šalys to nepadarys, mes tiesiog toliau stebėsime, kaip Rusija gabalas po gabalo naikina drąsią, bet išsekusią Ukrainą“, – pažymėjo J. Janda.
Vidurio ir Rytų Europos valstybės iš prašytojų turėtų virsti rėmėjomis
Be to, jis taip pat pridūrė, jog „Vidurio ir Rytų Europos valstybės turėtų iš JAV apsaugos prašytojų tapti aktyviomis JAV rėmėjomis pagrindiniame mūšio su Kinija teatre“.
„Norėdamos būti vertinamos pasaulinėje JAV karinėje strategijoje, jos turi padidinti išlaidas gynybai iki 4-5 proc. BVP ir išplėsti savo ginklų pramonę, kad sustiprintų savo ir Ukrainos pajėgas“, – teigė mokslininkas.
Ir pažymėjo: „NATO rytinis flangas ruošiasi dideliam gynybiniam karui prieš Rusiją, o Rytų Azijos valstybės turi keisti savo gynybines pozicijas, atsižvelgdamos į Kinijos, Rusijos ir Šiaurės Korėjos keliamas grėsmes.“
„Galima tikėtis, kad D. Trumpo administracija daugiausia dėmesio skirs tam, kad atgrasytų Kiniją nuo priešiškų veiksmų prieš Taivaną. Taigi būtent čia į pagalbą turėtų ateiti mažesnės Vidurio ir Rytų Europos sąjungininkės“, – aiškino J. Janda.
Ir tęsė: „Jos gali suteikti tiesioginę politinę paramą. Jos galėtų dėti ypatingas pastangas Taivano kariams JAV teritorijoje apmokyti ir galėtų sukurti daug tūkstančių bepiločių orlaivių, skirtų JAV strategijai paversti Taivano sąsiaurį pragaro peizažu Kinijos invazinėms pajėgoms.“
Pasak jo, šie Vidurio ir Rytų Europos „veiksmai padarytų JAV prezidentą D. Trumpą ir E. Colby laimingais“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!