Sutarties pasirašymui buvo iškilusi grėsmė, kuomet mažas Belgijos Valonijos regionas grasino „palaidoti“ Išsamiąją ekonomikos ir prekybos sutartį (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Dėl to teko atidėti ketvirtadienį planuotą susitikimą.
Sekmadienį surengtos ceremonijos metu dokumentą pasirašė Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo), ES Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas-Klodas Junkeris) ir ES pirmininkaujančios Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico (Robertas Ficas).
Sutarties pasirašymui buvo iškilusi grėsmė, kai mažas Belgijos Valonijos regionas grasino „palaidoti“ Išsamiąją ekonomikos ir prekybos sutartį (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Dėl to teko atidėti ketvirtadienį planuotą susitikimą.
Be to, sekmadienį protestuotojai Europos Sąjungos būstinę aptaškė raudonais dažais, mušė būgnus ir skandavo nepritarimo šūkius, kai J.Trudeau atvyko susitikti su D. Tusku ir J.-C. Junckeriu.
„Puiku, puiku. Buvo sunku, bet galiausiai mums pavyko“, – sakė J Trudeau, apsikabindamas ir bučiuodamas D. Tuską ir J.-C. Junckerį.
„Reikėjo kantrybės. Tai svarbi diena ES ir Kanadai, nes mes nustatome tarptautinė standartą, kurio turės laikytis kiti“, – atsakė J.-C. Junckeris.
Ši ceremonija perkelta iš ketvirtadienio, kai prancūzakalbė Valonija, turinti vos 3,6 mln. gyventojų, iš pradžių vetavo sutartį, kuri turi įtakos daugiau kaip 500 mln. europiečių ir 35 mln. kanadiečių.
ES valstybės vėlyvą penktadienio vakarą pritarė reikšmingai laisvosios prekybos sutarčiai su Kanada ir atvėrė galimybę ją pasirašyti po dramos, kuri kilo po to, kai Belgijos regionai grasino ne vieneriais metais derybų
CETA yra pats ambicingiausias prekybos susitarimas, dėl kurio ES kada nors derėjosi. Visgi likus vos kelioms dienoms, jos likimas pakibo ant plauko dėl protestų Belgijos Valonijos regione ir kitose prancūzakalbėse bendruomenėse dėl galimos žalos vietos interesams.
Šiam prekybos susitarimui reikalingas visų 28 ES šalių pritarimas, o kai kuriais atvejais - pavyzdžiui, Belgijoje - pritarti turi ir vietos valdžia, tad Valonija ir kiti regionai efektyviai blokavo sutartį.
Planuota, kad J.Trudeau susitarimo pasirašyti į Briuselį atvyks ketvirtadienį, tačiau atšaukė vizitą, o lyderiai, įskaitant D.Tuską, perspėjo, jog ši nesėkmė kenkė ES patikimumui po Didžiosios Britanijos sprendimo išstoti iš organizacijos.
Belgijos ministras pirmininkas Charles Michel (Šarlis Mišelis) po ilgų derybų perkalbėjo regionus ir ketvirtadienį galiausiai paskelbė, kad abi šalys susitarė.
Išsamioji ekonomikos ir prekybos sutartis tarp ES ir Kanados pašalina 99 proc. muitų bei vieningąją 500 milijonų gyventojų turinčios ES rinką susieja su 10-a pagal dydį pasaulio ekonomika.
Raudoni dažai
ES ir Kanados sutartis sukėlė ant kojų antiglobalistus "Stop CETA", kurie tvirtina, kad ši sutartis kenkia vietinei pramonei, sveikatos standartams ir kitiems dalykams.
Sekmadienį apie 100 protestuotojų prie Europos Vadovų Tarybos būstinės mušė būgnus, skandavo šūkius, o belgų riaušių policija, apsiginklavusi vandens patranka, stebėjo juos, pranešė AFP reporteris.
Pastato stiklinės durys liko aptaškytos raudonais dažais, kai keliems protestuotojams pavyko prasiveržti pro policijos gretas.