Net buvę prezidentai nėra apsaugoti nuo smurto, kuris gali prasiveržti kasdieniame Amerikos gyvenime. Tai buvo dramatiškas Amerikos politinės istorijos momentas, kuris neabejotinai bus kartojamas vaizdo įrašuose, nuotraukose ir liudijimuose per šią ir būsimas prezidento rinkimų kampanijas, skelbia BBC.
„Kovokit! Kovokit! Kovokit!“ – skandavo buvęs prezidentas, o kai kurie šalininkai, kurie prieš akimirką baiminosi dėl savo gyvybės, pradėjo džiūgauti.
„Niekada neturime nusileisti iki smurto“
Sekmadienio vakarą vienoje iš retų savo kalbų Ovaliniame kabinete JAV prezidentas Joe Bidenas paragino amerikiečius sumažinti politinių debatų temperatūrą.
„[Tai] niekada neturi tapti mūšio lauku ir, neduok Dieve, žudymo lauku, – perspėjo jis. – Kad ir kokie stiprūs būtų mūsų įsitikinimai, niekada neturime nusileisti iki smurto“.
Šis išpuolis jau pradėjo sklisti per Amerikos partijų dialogą, nes daugybė respublikonų pasisakė smerkdami prezidentą J. Bideną ir demokratus už tai, kad jie sukūrė smurtui palankią retorinę aplinką.
Jie nurodo baisius perspėjimus, kad buvęs prezidentas taps diktatoriumi ir kels grėsmę demokratijai – tai pavyzdžiai, kaip provokuojanti kalba, gali įkvėpti žudiką.
Ypač jie pabrėžia nutekintus prezidento komentarus, kuriuos jis dar praėjusią savaitę privačiai išsakė rėmėjams, apie tai, kad reikia didinti išpuolius prieš buvusio prezidento veiklą ir nukreipti į jį ragus.
„Jie bandė jį pašalinti daugeliu kitų būdų, finansiškai, bandė jį įkišti į kalėjimą, – sakė Donaldas Trumpas jaunesnysis sekmadienį duotame interviu televizijai. – Beveik atrodo, kad jie labai norėtų, jog tai įvyktų“.
Buvusio prezidento vyriausiasis sūnus toliau pridūrė, kad po pasikėsinimo kairieji nebegali kaltinti buvusio prezidento dėl sausio 6 d. JAV Kapitolijaus šturmo.
Tas smurto epizodas įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai D. Trumpas vos už kelių dešimčių kvartalų surengė mitingą, kuriame kvestionavo 2020 m. rinkimų rezultatus. Jo veiksmai tą dieną lėmė jo apkaltą Atstovų Rūmuose, o daugiau nei po metų – kaltinimą, pateiktą specialiojo prokuroro, kurį paskyrė JAV generalinis prokuroras.
Jei išpuolis Pensilvanijoje nuramins šią demokratų kritikos liniją, tai bus tik vienas iš būdų, iš esmės pakeitusių šią prezidento rinkimų kampaniją. Kiti būdai gali paaiškėti per respublikonų nacionalinį suvažiavimą, kuris liepos 15 d. prasideda Milvokyje.
„Jie iš tikrųjų persekioja ne mane, jie persekioja jus. Aš tik trukdau“
Nepavykęs išpuolis prieš buvusį prezidentą įsilieja į kelias temas, kurias D. Trumpo kampanija jau buvo suplanavusi kas ketverius metus vykstančiam susirinkimui, kuris baigsis D. Trumpo išėjimu į sceną ketvirtadienio vakarą priimti savo partijos nominaciją.
Pirmoji tema ta, kad išpuolis gali suteikti postūmį nuoskaudų ir persekiojimo politikai, kuri buvo pagrindinis D. Trumpo kalbų mitinguose ir pranešimų socialiniuose tinkluose akcentas.
„Jie iš tikrųjų persekioja ne mane, jie persekioja jus. Aš tik trukdau“, – tai dažna D. Trumpo žinutė ant marškinėlių, reklaminių stendų ir automobilių lipdukų.
Ši žinutė nuskambės su nauja jėga po to, kai buvęs prezidentas ir jo šalininkų minia buvo apšaudyti kulkomis. D. Trumpo gerbėjų legionai – daugelio iš jų palaikymas prilygsta beveik mesijiniam herojaus garbinimui – turės dar daugiau priežasčių tapatintis su žmogumi, kuris beveik prarado savo gyvybę stovėdamas prieš juos.
Buvusio prezidento susidūrimas su mirtimi ir vėlesni kruvino pasipriešinimo veiksmai taip pat atitiks kontrastą, kurį D. Trumpo kampanijos pareigūnai teigė sieksiantys sukurti šią savaitę vyksiančiame suvažiavime – jų kandidatas ir partija įkūnija tvirtą vyriškumą ir stiprybę, o jų oponentai yra silpni.
Pasikėsinimas į D. Trumpą – gelbėjimosi ratas J. Bidenui?
Prezidento J. Bideno amžius ir gebėjimai jau kelis mėnesius kamuoja jo kampaniją ir sukėlė demokratų pasitikėjimo krizę jo perrinkimo pastangoms po stulbinamai prasto pasirodymo prezidento debatuose prieš kiek daugiau nei dvi savaites.
Šeštadienio vakaro išpuolis ir D. Trumpo atsakas į jį leis respublikonams artimiausiomis dienomis išryškinti šį kontrastą.
Demokratai pastarąsias dvi savaites praleido kankindamiesi dėl savo prezidento politinės ateities. Dabar jiems kyla naujų rūpesčių.
Tam tikra prasme pasikėsinimas nužudyti gali tapti politiniu gelbėjimosi ratu J. Bidenui, nes dėmesys smarkiai nukrypo nuo jo amžiaus problemų ir vidinių bandymų jį nušalinti. Tačiau prezidento perrinkimo strategijai, kuri priklauso nuo D. Trumpo, kaip pavojaus tautai pavaizdavimo, jei jis vėl taptų prezidentu, gali būti rimtai sutrukdyta, jei Amerikos visuomenė bus priešiškai nusiteikusi naujos, aštrios jo kritikos atžvilgiu.
J. Bideno kampanija jau atšaukė visą neigiamą reklamą, nukreiptą prieš buvusį prezidentą, kad ji nebūtų laikoma netinkama, atsižvelgiant į nuotaikas šalyje. Prezidentas taip pat perkėlė pirmadienį planuotą kelionę į Teksasą.
Demokratams svarbu panaikinti D. Trumpo politinę persvarą
Tai, kas įvyko – tik pertrauka, ir demokratai turės vėl pereiti į puolimą, jei tikisi panaikinti nedidelę buvusio prezidento persvarą.
Ši persvara – nedidelė ir įveikiama, bet vis tiek reikšminga – išlieka stabili jau kelis mėnesius, net ir tada, kai nacionalinę politiką krečia, regis, nesibaigiantis precedento neturinčių naujienų srautas.
Buvusio prezidento teismo procesas ir apkaltinamasis nuosprendis, keletas svarbių Aukščiausiojo Teismo sprendimų, J. Bideno nesėkmingi debatai – panašu, kad nė vienas iš šių įvykių nepakeitė Amerikos politinio kurso šioje tautoje, kuri buvo ir atrodo liks, smarkiai susiskaldžiusi.
Nors daug kalbama apie tai, kad šią prezidento rinkimų kampaniją pakreipė pasikėsinimas nužudyti, nėra jokių garantijų, kad likus trims mėnesiams iki rinkimų dienos lenktynės vėl negrįš į beveik mirtinai karštą pusiausvyros tašką.
Tik dabar demokratai turi mažiau laiko, mažesnį piniginį pranašumą ir mažiau politinio deguonies, kad pakeistų rinkimų dinamiką savo naudai.
Vis dėlto šeštadienio vakaro tragedija aiškiausiai parodė, kad lūkesčiai ir politiniai pasakojimai gali pasikeisti per kelias sekundes.
Per sušaudymą D. Trumpas buvo sužalotas
Per chaotišką ir šokiruojantį šeštadienio incidentą Pensilvanijos valstijos Batlerio mieste, kur vyko respublikono rinkiminis mitingas, D. Trumpui sužalota ausis.
78 metų buvęs prezidentas kruvinu veidu buvo skubiai nuvestas nuo mitingo scenos. Šaulys nukautas, o vienas renginio dalyvis žuvo, dar du žiūrovai buvo sunkiai sužeisti.
Pasikėsinimas sukėlė šoko bangą visame pasaulyje – daugybės šalių vadovai griežtai pasisakė prieš politinį smurtą ir išreiškė paramą nukentėjusiesiems.
Portalas tv3.lt rašė apie šį šiurpų incidentą politinės kampanijos metu. Visą straipsnį galite skaityti čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!