„Regionų partija“ šiuo metu yra itin pakilios nuotaikos: Vitalijaus Kličko partija „Udar“ (Smūgis) lipa jai ant kulnų, tačiau apklausos ir politologai sensacijų nežada. Po Kremliaus protežė fiasko 2004 metais Vladimiras Putinas nebepabrėžia savo priešrinkiminių pageidavimų, tačiau “netikėtai" priėmė tą patį Viktorą Janukovičių, parodydamas: Ukraina turi išlikti Rusijos orbitoje. Ar Europos sąjunga sugebės pakomentuoti rinkimus, Julijos Tymošenko kalinimo fone taip, kad neatstumtų nuo savęs Kijevo galutinai?
Parlamento rinkimai Ukrainoje vyks politinių skandalų, užsienio dalyvavimo intrigų, o taip pat ekonominės panikos atmosferoje, tikina „The Washington Times“ apžvalgininkas. Tuo tarpu politikai bando vietinius ir užsienio kritikus įtikinti, kad balsavimas vyks laisvai ir sąžiningai: rinkimų apygardose nustatytos vaizdo kameros, o tarptautinių stebėtojų skaičius viršija 5 tūkst. žmonių.
Daugelis stebėtojų iki dabar Ukrainos vadovybę vertina kritiškai, ypač po nuosprendžio J. Tymošenko. Ketvirtadienį J. Tymošenko partija apkaltino V. Janukovičių dėl to, kad jis leido Rusijos agentams pagrobti rusų disidentą, kad gautų „Regionų partijos“ palaikymą iš Maskvos pusės. J. Tymošenko duktė Eugenija pareiškė: „Jei demokratinis pasaulis ir stebėtojų misijos galiausiai nepareikš, kad rinkimai nebuvo sąžiningi ir laisvi, mes, tikėtina, pamatysime Ukrainos diktatūros įteisinimą“.
Spauda tikina, kad V. Janukovičius prabangiai gyvena: jis turi didžiulį dvarą su golfo laukais ir stručių ferma. Tuo tarpu daugelis paprastų ukrainiečių labiau susirūpinę dėl ekonominės Ukrainos padėties, negu dėl rinkimų. Jie skubiai keičiasi grivnas į dolerius ir eurus, nes bijo devalvacijos.
Tačiau kai kurie Europos atstovai nusiteikę pakankamai optimistiškai. „J. Tymošenko byla ne gali būti trukdžiu šalies ateičiai ir Ukrainos ryšių su Europa stiprinimui. Istorijos neįmanoma sustabdyti. Laisvi ir sąžiningi rinkimai nebūti turi užtikrinti pokyčius“, - pareiškė buvęs Italijos premjeras Romano Prodi.
Rinkimų išvakarėse Ukrainos parlamentas Donecke – pramonės centre ir valdančiosios „Regionų partijos“ židinyje vyrauja pakili nuotaika ir tikėjimas pergale, rašo „Financial Times“. Apklausos ir politologai prognozuoja laimėjimą būtent šiai partijai, kuriai vadovauja šalies prezidentas V. Janukovičius.
Donecko futbolo komanda „Šachter“, priklausanti turtingiausiam Ukrainos žmogui Rinatui Achmetovui antradienį laimėjo mačą prieš Romano Abramovičiaus „Chelsey“. Kitą dieną vietinė ledo ritulio komanda („Donbass“) laimėjo prieš vieną geriausių Rusijos komandų.
„Matote, ką gali Ukrainos ledo ritulininkai, kai jie žaidžia už Ukrainos komandą? Mes laimėjome prieš rusus!„ – teigia Borisas Kolesnikovas, pasiturintis verslininkas, ministras ir partijos bosas, į komandą investavęs 25 mln. dolerių. – Tai yra patriotizmas“.
“Ši pastaba – tai akmuo į Ukrainos opozicijos daržą, kuri paprastai kaltina valdančiąją partiją dėl to, kad jai įtaką daro prorusiški oligarchai", - pažymi žurnalistas Romanas Olearčikas.
„The Independent“ komentuoja futbolo žaidėjo Andrėjaus Ševčenko dalyvavimą rinkimuose. A. Ševčenko atstovauja partiją „Ukraina, vpered!" (Ukraina, pirmyn!) – tai padarys žalą opozicijai, kurios lyderė J. Tymošenko sėdi kalėjime, ir pakels „Regionų partijos“ šansus, tikina straipsnio autoriai.
Partijos „Ukraina, vpered!" vadovė Natalija Korolevskaja išėjo iš J. Tymošenko partijos praėjusių metų gruodį. N. Korolevskajos priešrinkiminėje programoje jos tinklalapyje tikinama, kad partijos tikslas – politinių lyderių pakeitimas ir naujo ekonominio modelio įvedimas. N. Korolevskaja pasikvietė A. Ševčenko bendradarbiauti po to, kai jis įmušė lemiamus įvarčius Europos futbolo čempionate 2012.
Apklausos prognozuoja, kad V. Janukovičiaus partija išlaikys daugumą parlamente. „Regionų partija“ turi 23,3 proc. palaikymą, o V. Kličko partija – tik 16 proc., J. Tymošenko partija “Rodina" (Tėvynė) – 15,1 proc., Komunistų partija – 10,1 proc.
„Rinkimai Ukrainoje taps savotišku brandumo testu Europos sąjungai“, - svarsto “Financial Times Deutschland" apžvalgininkas.
Pasaulyje dar yra vietų, kur Europos sąjunga (ES) turi gerbėjų, kur ji laikoma demokratijos, laisvių ir teisių apsaugos garantu. Pavyzdžiui, Moldovoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje „Projektas Europa“ vis dar populiarus ir gyvuoja daugelio žmonių pasąmonėje, tuo pačiu būdamas stimulu reformoms atlikti. Kaip žinia, sekmadienį Ukrainoje vyks rinkimai į Valdančiąją Radą ir bus itin svarbu, kokios pozicijos laikysis ES.