„Atomo mokslo biuletenio“ (Bulletin of the Atomic Scientists) ekspertai nurodė, kad pasaulio susinaikinimo laikrodis lieka tame pačiame, kaip ir 2015-aisiais, lygyje.
Klimato kaita, branduoliniai ginklai ir naujosios technologijos yra vieni iš rizikos faktorių, kuriuos įvardija mokslininkai.
Jų teigimu, Irano branduolinė sutartis ir Paryžiuje vykusi klimato kaitos konferencija buvo pozityvus pokytis, tačiau tarp kai kurių šalių kilusi įtampa kelia didelę grėsmę.
„Branduolinė įtampa tarp JAV ir Rusijos išaugo; situacija Šiaurės Korėjoje pablogėjo, kai ši šalis paskelbė apie vandenilinės bombos išbandymą; o tarp konflikto grėsmė tarp Pakistano ir Indijos išlieka didelė“, – pasakojo vienas iš organizacijos mokslo darbuotojų Lawrence'as M Kraussas.
Buvo nurodyta, kad įtampa tarp Rusijos ir JAV išaugo „iki lygmens, primenančio blogiausius Šaltojo karo laikus“.
„Tęsiasi konfliktai Ukrainoje ir Sirijoje, balansuojama ties riba karo su Turkija, NATO nare, kuri numušė Rusijos karo lėktuvą,“ – pažymima pranešime. Be to, rašoma, kad Šiaurės Atlanto aljansas ir Rusija perdislokuoja savo kariuomenės dalinius ir vykdo plataus masto mokymus.
Autoriai taip pat prisiminė Rusijos informacinės agentūros „Rusija šiandien“ vadovą Dmitrijų Kiseliovą, kuris „Vesti nedeli“ laidos metu paskelbė, kad Rusijos branduolinės pajėgos yra pajėgios paversti JAV „radioaktyviais pelenais“.
„Tiek Vašingtonas, tiek ir Maskva toliau laikosi daugumos egzistuojančių branduolinės ginkluotės susitarimų, tačiau JAV, Rusija ir kitos branduolinės šalys modernizuoja savo branduolinį arsenalą“, – pažymima ataskaitoje.
Autoriai pažymėjo prastas branduolinio ginklo kontrolės už JAV ir Rusijos ribų. „Kinija, Pakistanas, Indija ir Šiaurės Korėja augina savo branduolinį arsenalą, tegul ir nedideliu tempu“, – rašoma pranešime.
Dar vienas pavojų keliantis faktorius – konfliktas dėl Pietų Kinijos jūros hegemonijos ir Kinijos pretenzijų į kelias salas šiame regione.
1947 metais „Doomsday clock“ rodyklės rodė 23:53. 1952-ais, kai SSRS ir JAV išbandė termobranduolines bomba, rodyklės pasistūmė į maksimaliai pavojingą ribą – 23:58. Po politinės krizės sekusių tam tikrų ginkluotės apribojimų susitarimų rodyklės pasisuko atgal 10 minučių. Tačiau ginklavimosi varžybos 1980-ųjų viduryje ir JAV prezidento Ronaldo Reagano projektas „Stateginė gynybos iniciatyva“ iš naujo pakėlė pavojaus lygį (23:57) – kaip ir 2015 metais.
Toliausiai nuo susinaikinimo buvome 1991 metais, kai SSRS ir JAV pasirašė sutartį dėl strateginės ginkluotės mažinimo. Tačiau jau nuo 2000-ųjų rodyklės vėl pradėjo artėti prie „vidurnakčio“, daugiausiai dėl klimato kaitos pokyčių ir karinės grėsmės.